Zavřít reklamu

Před několika týdny jsme se konečně dočkali vydání veřejných verzí očekávaných systémů v podobě iOS a iPadOS 15, watchOS 8 a tvOS 15. V tomto seznamu operačních systémů vydaných pro veřejnost však delší dobu chyběl poslední systém, a to macOS Monterey. Jak už to bývá v posledních letech ve zvyku, tak právě nová majoritní verze macOS vychází oproti ostatním systémům o několik týdnů či měsíců později. Dobrou zprávou ale je, že jsme se na začátku tohoto týdne konečně dočkali a macOS Monterey si mohou nainstalovat všichni uživatelé podporovaných zařízení. V naší návodní sekci se v následujících dnech budeme věnovat právě macOS Monterey, díky čemuž tento nový systém ovládnete rychle na maximum.

Jak na Macu rychle zmenšit obrázky a fotografie

Čas od času se můžete ocitnout v situaci, kdy potřebujete zmenšit nějaký obrázek či fotografii. Tato situace může nastat například tehdy, pokud chcete odeslat obrázky přes e-mail, popřípadě pokud je chcete nahrát na web. Na Macu jste až doposud pro zmenšení obrázků či fotek museli přejít do nativní aplikace Náhled, kde jste si následně mohli změnit rozlišení a při exportu nastavit kvalitu. Tento postup zná nejspíše každý z nás, rozhodně ale není úplně ideální, jelikož je zdlouhavý a často se vám zobrazí špatná předpokládaná výsledná velikost obrázků. V macOS Monterey však nově přibyla funkce, pomocí které jste schopni velikost obrázků či fotek změnit pomocí pár kliknutí. Postup je následující:

  • Prvně si na Macu obrázky či fotky, které chcete zmenšit, najděte.
  • Jakmile tak učiníte, tak si obrázky či fotky klasickým způsobem označte.
  • Následně po označení klepněte na jednu z vybraných fotek pravým tlačítkem.
  • Zobrazí se menu, kde v jeho spodní části najeďte na možnost Rychlé akce.
  • Dále se vám zobrazí podmenu, ve kterém klepněte na Převést obrázek.
  • Poté se otevře malé okno, kde si můžete změnit parametry pro zmenšení.
  • Nakonec, jakmile budete mít vybráno, tak klepněte na Převést na [formát].

Pomocí výše uvedeného způsobu je tedy možné na Macu rychle zmenšit obrázky a fotografie. Konkrétně si v rozhraní možnosti Převést obrázek můžete nastavit výsledný formát, dále Velikost obrázku a zdali chcete zachovat metadata. Jakmile si nastavíte výstupní formát a klepnete na potvrzovací tlačítko, tak se zmenšené obrázky či fotografie uloží na stejné místo, pouze s odlišným názvem podle vybrané výsledné kvality. Původní obrázky či fotografie tedy zůstanou nedotčené, tudíž se nemusíte starat o duplikaci před změnou velikosti, což se rozhodně hodí.

.