Zavřít reklamu

Každý disk, ať už se jedná o HDD či SSD, využívá určitého souborového systému. Pokud jste někdy slyšeli zkratky NTFS, APFS, exFAT a další, tak právě tyto zkratky reprezentují souborové systémy. V rámci macOS a Windows si můžete při formátování disků zvolit hned několik těchto formátů. Mnoho uživatelů bohužel neví, jaké jsou mezi těmito souborovými systémy rozdíly, popřípadě jaké by při formátu měli zvolit. Pojďme se společně na postavení několika nejrozšířenějších souborových systémů v macOS.

FAT32

FAT32 (File Allocation System) je nástupcem FAT16 z roku 1983 a VFAT z roku 1995. FAT32 pochází z roku 1997 a číslo „32“ v tomto případě značí příchod 32bitových clusterů. FAT32 dokáže pracovat až s 8 TB pevným diskem, má však ale jedno obrovské omezení – co se týče souborů, tak zvládne pracovat pouze se soubory o maximální velikosti 4 GB. Pokud se pokusíte například zapsat či přesunout soubor větší než 4 GB na disk se systémem FAT32, tak se vám to nepodaří, jelikož systém zahlásí chybu. Co se týče FAT32 a operačního systému macOS, tak můžeme podotknout, že i zde tento souborový systém funguje bez problémů, stejně jako na Windows. Soubory můžete zapisovat a číst, pořád ale platí ono omezení 4 GB na jeden soubor. V macOS se souborový systém FAT32 v Diskové utilitě označuje jakožto MS-DOS FAT. Pokud se chcete zbavit omezení 4 GB na jeden soubor, tak se vám určitě bude hodit souborový systém exFAT.

Prohlédněte si PowerBook 1400cs:

exFAT

Souborový systém exFAT se bude líbit především všem uživatelům, kteří musí se svými externími disky neustále pendlovat mezi macOS a Windows. Jedná se totiž o jediný souborový systém, který můžete plně využívat jak v macOS, tak ve Windows. exFAT konkrétně znamení Extended File Allocation Table a někdy označován také jako souborový systém FAT64. Vůbec poprvé tento souborový systém představila firma Microsoft, a to v roce 2006, o tři roky později poté došlo k patentování. Jakýmsi „přímým“ konkurentem tohoto souborového systému je NTFS – oproti exFAT je tento soubor rychlejší například v hledání fragmentovaných souborů na disku. Souborový systém exFAT se nejčastěji používá u malých přenosných médií, tedy u flash disků a SD karet. exFAT je dále velmi jednoduchý na implementaci, zvládne pracovat s velkým množstvím velkých souborů a je vhodný především tam, kde nedochází k častému přepisování dat.

NTFS

Stejně jako exFAT, tak i souborový systém NTFS (New Technology File System) vyvinula společnost Microsoft, a to konkrétně pro své operační systémy Windows NT. Souborový systém NTFS byl vyvinut v 80. letech 20. století jako rozšířený souborový systém. Konkrétně při vývoji NTFS Microsoft využil poznatky z vývoje souborového systému HPFS. Oproti zmíněnému systému FAT disponuje NTFS mnoho různými novinkami – zmínit lze například žurnálování, podporu přidělování práv k souborům a složkám, kompresi, šifrování, přidělování diskových kvót a další. Co se týče NTFS disků, které k macOS připojíte, tak je z nich možné pouze číst – to znamená, že z něj můžete data otevírat a kopírovat do prostředí macOS. Co se týče zápisu, tak v tomto případě máte smůlu – nativně v macOS zapisovat na NTFS nelze. Existují však programy, které tohle umožní – například Tuxera NTFS.

ntfs_macos
Zdroj: macworld.com

HFS+

Souborový systém HFS+ (Hierarchical File System) byl představen v roce 1998, aby nahradil původní souborový systém HFS. Tento souborový systém je k dispozici od Mac OS 8.1, v roce 2017 jej nahradil APFS (Apple File System). V macOS můžete souborový systém HFS+ najít pod označením macOS rozšířený (žurnálový). Kromě tohoto označení najdete v macOS ještě souborový systém macOS rozšířený (velikost písmen, žurnálový) – tento souborový systém bere v potaz velikost písem. Pro běžného uživatele tento souborový systém nemá příliš smysl, jelikož by si musel dávat přesně pozor na to, jestli v názvech používá velké či malé písmo. Kromě toho je k dispozici také možnost pro šifrování disku, v tomto případě však může dojít k určitému zpomalení. Možnost zabezpečení je k dispozici jen u některých pevných disků. Pokud v tomto případě ztratíte šifrovací klíč, tak není možnost data obnovit.

APFS

Souborový systém APFS se začal používat v roce 2017, a to společně s macOS 10.13. Od této verze macOS mohli uživatelé začít APFS využívat dobrovolně, avšak s příchodem macOS 10.15 Catalina už Apple využívání APFS „přikázal“ – pokud jste před přechodem na macOS 10.15 Catalina využívali výše zmíněný formát HFS+, tak při aktualizaci došlo k automatickému přeformátování na APFS. Kromě macOS se souborový systém APFS používá na iPhonech a iPadech od iOS 10.3, na Apple TV od verze tvOS 10.2 a na Apple Watch od verze watchOS 3.2. Souborový systém APFS je určen především pro využití na flash úložištích a na SSD discích, kterými jsou v dnešní době vybaveny prakticky všechna macOS zařízení (až na minimum výjimek). Součástí APFS je možnost pro šifrování disku, dále tento souborový systém nabízí například ochranu proti ztrátě souborů.

Prohlédněte si MacBook Air (2020): 

.