Zavřít reklamu

Letní dny, na které jsme netrpělivě v zimě čekali, jsou tady. I když většina našich čtenářů žije v České republice, která se nachází mírném podnebném pásu, tak i zde v posledních letech máme velké problémy s teplotou. Školy mají zkrácené vyučování, zaměstnavatel by vám měl v práci poskytnout dostatek vody k dodržení pitného režimu. Pro ty, kteří pracují doma z MacBooku přichází období, ve kterém stačí MacBook otevřít a po několika minutách jedou všechny ventilátory naplno. Tělo MacBooku se zahřívá, ruce se začínají potit a váš Mac produkuje více a více tepla.

Vysokými teplotami může trpět i nový MacBook Air:

Apple oficiálně udává, že MacBook dokáže v pořádku pracovat do té doby, dokud okolní teplota nepřesáhne 50 stupňů Celsia. Otázkou však je, do kolika stupňů zvládne pracovat lidský mozek. I když je MacBook rozhodně více odolný proti teplu, tak to neznamená, že se nemusí chladit. Jednak byste jej měli udržovat v přijatelné teplotě proto, aby vám práce na něm byla i v horku příjemná, ale také proto, aby nedošlo k poškození některých komponentů. Pojďme se tedy společně podívat na to, jakým způsobem můžete MacBook i v extrémních teplotách zchladit.

1. Využijte podstavec

Abyste Macu co možná nejvíce ulevili, můžete využít podstavce. Pokud MacBook zvednete nad povrch stolu do vzduchu, tak se mu bude do průduchů dostávat více ochlazeného vzduchu. Tímto způsobem bude schopný lépe chladit hardwarové komponenty, a také hlavně samotné tělo.

2. Využijte knížku

Pokud nemáte podstavec, tak nemusíte zoufat. Jednoduše místo něj použijte knížku. Dávejte si však pozor na to, abyste knihu umístili tam, kde je minimum průduchů. V případě novějších MacBooků se průduchy nachází pouze v zadní části v ohybu displeje a těla, a proto knihu umístěte nejlépe někam doprostřed. Takto můžete opět MacBooku dodat více chladného vzduchu, který může využít ke svému chlazení.

3. Položte Mac na hranu stolu

Pokud nemáte k dispozici ani podstavec, ani knížku, tak MacBook můžete položit těsně na hranu stolu. Počítač tak bude schopen přijímat vzduch z většího prostoru, než jen pouze z malé plochy pod sebou. Dávejte si však pozor, aby vám Mac ze stolu nesklouzl na zem.

4. Využijte ventilátor

Ventilátor doporučuji spíše použít k ochlazení těla MacBooku. Pokud byste totiž ventilátor nasměrovali do průduchů, tak byste sice zapříčinili přívod studeného vzduchu směrem dovnitř, avšak tlak by nedovolil teplému vzduchu, aby se dostal z MacBooku ven. Můžete také vyzkoušet ventilátor položit na stůl dále od MacBooku a nasměrovat jej směrem dolů, abyste studený vzduch rozváděli po ploše stolu. Tímto způsobem dáte MacBooku možnost přijmout studený vzduch a zároveň možnost „vyfoukávat“ teplý vzduch ven.

5. Využijte chladící podložku

Chladící podložka se jeví jako jedna z nejlepších možností, pokud chcete váš MacBook zchladit. Jednak se pomocí ventilátorů dostane do MacBooku studený vzduch, a jednak Macu a především svým rukám ulevíte tím, že zchladíte jeho tělo.

6. Nepokládejte Mac na měkký povrch

Používání MacBooku v posteli při vyšších venkovních teplotách (a nejen v nich) nepřipadá v úvahu. Je jedno, jestli je zima anebo léto – pokud Mac položíte na měkký povrch, kterým je například postel, tak zapříčiníte zablokování průduchů. Kvůli tomu nemůže přijímat studený vzduch a zároveň nemá kam odvádět ten horký. Jestliže se rozhodnete v tropických teplotách používat váš MacBook v posteli, tak riskujete přehřátí a v lepším případě vypnutí systému. V tom horším případě může dojít i k poškození některé z komponent.

7. Vyčistěte průduchy

Pokud jste vyzkoušeli všechny možnosti výše a MacBook pořád výrazně „topí“, tak možná máte zanesené průduchy. Můžete je zkusit vyčistit stlačeným vzduchem. Popřípadě můžete využít různých DIY návodů na YouTube, abyste váš MacBook rozebrali a vyčistili jej i uvnitř. Pokud si však na ruční čištění netroufáte, můžete si MacBook nechat vyčistit v servisu.

8. Vypněte programy, které nevyužíváte

Snažte se, abyste při používání MacBooku měli spuštěné jen ty programy, se kterými momentálně opravdu pracujete. Každý program, který běží na pozadí, si odebírá kus výkonu. Kvůli tomu musí Mac vynaložit více energie, aby byl schopný všechny aplikace udržet spuštěné. Samozřejmě platí pravidlo, že čím více výkonu, tím větší je teplota.

9. Ponechte Mac ve stínu

Pokud jste se rozhodli s MacBookem pracovat venku, tak se ujistěte, že pracujete ve stínu. Osobně jsem s Macem několikrát pracoval na slunci a po několika minutách jsem nebyl schopen udržet prst na jeho těle. Vzhledem k tomu, že je šasi z hliníku, tak může během několika minut dosáhnout vysokých teplot.

macbook_vysoka_teplota_Fb
.