Zavřít reklamu

Když je venku zima, nejdříve to pocítíte na končetinách, tedy především na rukách a nohách. Co se rukou týče, tak uděláte nejlépe pořízením nějakých rukavic, problém je ale v tom, že následně s nimi nebudete schopni pořádně ovládat váš iPhone. Jestliže se tedy někdy v budoucnu ocitnete v situaci, kdy budete muset na vašem jablečném telefonu rychle zareagovat, avšak budete mít nasazeny rukavice, tak se vám bude tento článek hodit.

Přijmutí či odmítnutí hovoru

Pokud potřebujete v rukavicích přijmout hovor, tak máte dvě možnosti. První je aktivace funkce, pomocí které dojde k automatickému přijmutí hovoru po předem zvolené době. Nalejme si ale čistého vína, tato funkce není úplně ideální – bohužel si nemůžete přesně zvolit čísla, u kterých k přijmutí dojde, a u kterých nikoliv. Obrovskou výhodu však máte, pokud zrovna využíváte jablečná sluchátka EarPods či AirPods. Pomocí nich lze totiž hovor jednoduše přijmout, a to následovně:

  • EarPods: na ovladači stiskněte prostřední tlačítko;
  • AirPods: dvakrát poklepejte na jedno ze sluchátek;
  • AirPods Pro: stiskněte jeden ze stonků sluchátek.

Pokud chcete příchozí hovor odmítnout, tak existuje možnost, při které si poradíte i bez sluchátek – stačí dvakrát stisknout zapínací tlačítko iPhonu. Po prvním stisknutí dojde k vypnutí zvuku příchozího hovoru, druhým stisknutím hovor odmítnete. Dost možná si teď myslíte, že lze pomocí sluchátek hovor také odmítnout. Opak je však pravdou, jelikož sluchátky hovor doopravdy pouze přijmete. Naštěstí ale existuje popsaná možnost pro jednoduché odmítnutí.

iPhone 14 34

Vytočení kontaktu nebo telefonního čísla

Pokud chcete naopak vy někomu zavolat, tak nezapomeňte, že můžete využít hlasovou asistentku Siri. Prvně je nutné, abyste Siri aktivovali, čehož docílíte buď podržením bočního tlačítka, anebo podržením tlačítka plochy, popřípadě můžete vyslovit frázi Hey Siri. Poté už jen stačí vyslovit slovíčko Call a za něj dosadit název kontaktu, například Natálie. Ve finále bude tedy celá fráze Hey Siri, call Natálie. Siri vám poté započetí hovoru potvrdí. Chcete-li někomu zavolat přes FaceTime audio-hovor, tak stačí říci frázi Hey Siri, make an audio FaceTime call to Natálie. Pro vytočení telefonního čísla řekněte Call, a poté za sebou postupně jednotlivé číslovky, samozřejmě anglicky.

siri iphone

Nejužitečnější příkazy pro Siri

Na předchozí stránce jsme již nakousli možnost pro využití hlasové asistentky Siri pro započetí hovoru. Veškerých příkazů, které se vám můžou hodit, je ale k dispozici o mnoho více. Pro přečtení poslední zvukové zprávy můžete vyslovit příkaz Hey Siri, read last audio message from [kontakt], kdy samozřejmě název kontaktu dosaďte svůj požadovaný. Pokud chcete změnit hlasitosti přehrávání hudby, tak můžete říci frázi Hey Siri, lower/increase volume to [procenta], pro kompletní ztišení zvuku pak můžete vyslovit Hey Siri, mute my phone.

Ovládání fotoaparátu tlačítky

S příchodem iPhonů 11 jsme se dočkali představení funkce QuickTake pro rychlé pořizování videozáběrů. Pomocí funkce QuickTake můžete jednoduše a rychle spustit nahrávání videa, a to podržením jednoho z tlačítek hlasitosti. Pokud však chcete, abyste měli také možnost pro zaznamenávání sekvence pomocí tlačítka pro změnu hlasitosti, tak přejděte do Nastavení → Fotoaparát, kde aktivujte možnost Sekvence tlačítkem zesílení zvuku. V tomto případě tlačítkem pro zesílení zvuku pořídíte sekvenci a tlačítkem pro zeslabení pak aktivujete nahrávání videa. Pokud jedno z tlačítek pro ovládání hlasitosti pouze stisknete, tak se pořídí fotografie.

Poklepání na zadní stranu

V rámci iOS 14 přibyla pro iPhony 8 a novější funkce, díky které můžete zařízení ovládat poklepáním na jeho zadní stranu. Konkrétně si můžete nastavit akce, které se provedou po dvojitém či trojitém poklepání. Těchto funkcí je k dispozici opravdu nespočet, od těch jednodušších, až po složitější – mimo jiné si poklepáním můžete spustit také vybranou zkratku. Chcete-li váš iPhone ovládat poklepáním na zadní stranu i vy, tak přejděte do Nastavení → Zpřístupnění → Dotyk → Klepnutí na zadní stranu, kde už si jen stačí vybrat typ poklepání, a poté samotnou akci.

Pořiďte si rukavice na telefon

Chcete se vyhnout většině zmíněným postupům? Jestliže ano, tak stačí, abyste si pořídili rukavice, které vám budou s displejem iPhonu fungovat. Ty nejlevnější rukavice s „dotykovými prsty“ seženete za pár desítek korun prakticky v jakémkoliv supermarketu. Doporučuji se však dívat spíše po kvalitnějších rukavicích, jelikož ty levné jsou často pouze na jedno použití. V tomto případě stačí vyhledat rukavice na telefon, popřípadě k tomuto termínu ještě zadejte vaši oblíbenou značku, a dost možná si vyberete.

mujjo dotykové rukavice
.