Zavřít reklamu

Asi každý někdy potřebuje pracovat s dokumenty ve formátu .docx, tabulkami s příponou .xls či prezentacemi .pptx. Na Apple zařízeních to v zásadě není žádný problém – soubory můžete otevírat v kancelářském balíčku iWork, anebo si aktivovat předplatné Microsoft Office, kdy Word, Excel i PowerPoint fungují na Macu i iPadu víceméně dobře. Ne pro každého je však částka, kterou si Microsoft za Office účtuje, adekvátní, a neustálé otevírání souborů v iWork obnáší poměrně otravné převádění a občasné problémy s kompatibilitou. Dnes si však ukážeme, jaké máte možnosti, pokud chcete používat Microsoft Office bez větších poplatků.

Mobilní aplikace, aneb obstaráte pouze základní práci

Pokud se podíváte do App Storu, najdete zde kompletní balík Microsoft Office, a to jak v samostatných programech, tak i jako aplikaci, která sjednocuje všechny tři softwary do jednoho. Upřímně řečeno, delší práce na jakémkoli mobilním telefonu je však spíše utrpením, pokud si navíc neaktivujete placený Microsoft 365, software vám nabídne pouze základní úpravy. Jestliže doufáte, že alespoň k těmto úpravám použijete tablet, bohužel vás zklamu. Pro obrazovky větší než 10.1 palce uzpůsobil Microsoft své aplikace v neplacené verzi pouze pro náhled. Toto řešení je spíše nouzové, a dalo by se říci, že na delší práci téměř nepoužitelné.

Studenti mají (téměř) vyhráno

Ať už jste na střední nebo vysoké škole, takřka ve všech případech dostanete školní e-mailovou adresu pod doménou vaší vzdělávací instituce. Pakliže má vaše škola zaplacenou službu Microsoft 365 pro studenty, máte (nejspíše) vyhráno. Ke svému účtu dostanete 1TB úložiště OneDrive a plnohodnotné aplikace Microsoft Office pro počítač, tablet i smartphone. Každopádně i ve chvíli, kdy má vaše vzdělávací instituce smlouvu s jiným poskytovatelem kancelářských aplikací, nebudete mít problém s aktivací školního Microsoft účtu. Stačí přejít na stránky Microsoft 365 Education, kde si vytvořte účet. Jako e-mailovou adresu použijte vaši školní. Potěší vás zpráva, že s účtem obdržíte 1 TB úložného prostoru naprosto zdarma, plnohodnotné aplikace Office však nikoli. Na mobilních zařízeních využijete jejich plný potenciál, což potěší zejména vlastníky iPadů, ani na Macu, ani na Windows však bohužel Office zadarmo nezískáte.

Webové aplikace jsou osekané, ale fungují

Pro studenty většinou není problém dostat se k aplikacím od Microsoftu alespoň v nějaké použitelné míře zdarma. Věděli jste však, že ostatní uživatelé s dokumenty, tabulkami a prezentacemi mohou pracovat také? Microsoft totiž nabízí své kancelářské softwary jako webové aplikace. Nečekejte, že zde najdete všechny funkce, které se nachází ve Wordu, Excelu a PowerPointu pro Windows a macOS. Výhodou však je, že takto můžete Office používat jak na počítači, tak i na tabletu. Abyste Microsoft Office na webu použili, přejděte na stránky OneDrive a následně se přihlaste ke svému Microsoft účtu. Pokud jej nemáte, zaregistrujte se. V uživatelském rozhraní webového OneDrivu se již zorientujete, soubory ve formátu .docx, .xls i .pptx můžete vytvářet i upravovat.

iphone office
Zdroj: Microsoft
.