Zavřít reklamu

Tzv. eSIM nahrazuje potřebu fyzické SIM karty. Je to v podstatě jen malý čip uvnitř vašeho zařízení a funguje podobným způsobem jako čip NFC, který se používá pro platební technologie, jako jsou Apple Pay a Google Pay. Není ale eSIM jako eSIM. 

Apple začal eSIM v iPhonech prvně podporovat s iPhony XS a XR v roce 2018. Samozřejmě jsou ale také součástí Cellular verzí Apple Watch. O tom, že se jedná o jasný trend, svědčí narůstající popularita tohoto standardu, podpora od operátorů i to, že iPhony 14 už jsou v USA distribuovány bez fyzického slotu pro klasickou fyzickou SIM kartu.

V telefonech se eSIM chová vlastně stejně, jako klasická SIM. Její výhody jsou ale třeba i při cestování, kdy právě eSIM operátora působícího v dané zemi využijete třeba pro datový balíček bez nutnosti obíhání trafik. Je zde ale i jedna nevýhoda. Tou je samozřejmě to, že eSIM nemůžete z telefonu vyndat a vložit do telefonu jiného.

Problematika Apple Watch 

Pokud se ale eSIM v telefonu chová jako samostatná SIM, v Apple Watch tomu tak není. V Apple Watch totiž nejde mít unikátní telefonní číslo a používat je zcela nezávisle na iPhonu. I když tedy obsahují eSIM, tak se jedná o kopii SIM karty telefonu. Znamená to, že když vám někdo pošle zprávu nebo zavolá na vaše číslo, tak se tato informace zobrazí v iPhonu i Apple Watch, ať už jsou vzájemně v dosahu nebo ne. Kdybyste ale měli v Apple Watch unikátní číslo, tak by informace o hovoru nebo zprávě přišla jen na ně. Jednalo by se tedy o suverénní zařízení, což Apple Watch nejsou.

Právě v této technologii kopírování je největší problém. Kdyby se jednalo o unikátní eSIM, Apple Watch by se chovaly prakticky stejně jako jakékoli jiné zařízení se SIM kartou. To ale není jejich účelem, protože mají pořád být jen prodlouženou rukou iPhonu. Proto v tuzemsku trvalo takovou dobu pustit tuto technologii Applu do sítě operátorů, kdy její podporu stejně přinášejí pořád jen dva, a to T-Mobile a nově i O2. Posledním operátorem, který zatím eSIM v Apple Watch nepodporuje, je tak Vodafone. 

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    Podle mě esim na Apple watch nefunguje úplně optimálně. Volal jsem na T-Mobile a tam mi řekli že to není problém esim, ale problém komunikace mezi iPhonem a Apple watch. Někdy se stane, že zkrátka iPhone zvoní a Apple watch nikoliv, jindy přijmete na Apple watch hovor a nic neslyšíte a tak dále, takže žádný stoprocentní spoleh na Apple Watch fakt není… to je velká škoda. Jak přesně esim na Apple watch funguje a jak probíhá komunikace mezi iPhonem a Apple watch přes telefonního operátora opravdu nevím.

celý text

Čtěte více.