Zavřít reklamu

Ať se nám to líbí, nebo ne, Apple se za poslední léta změnil. Čím dál tím více je z něho cítit hlad po penězích, a čím dál tím méně vstřícnost k zákazníkovi. Možná je to můj vlastní pohled, možná jej se mnou ale sdílíte. Svědčí o tom mnohé, a to třeba i to, jak se k nám chová o Vánocích. Chcete od něho nějaké dárky, jako tomu bylo v minulosti? Nečekejte… 

Apple nemá příliš v povaze rozdávat něco zadarmo, i když pár výjimek se najde, a to zejména s ohledem na otevírání nových prodejen a drobných prezentů. Společnost zná celý svět, stejně jako její produkty a služby, proto už není třeba na sebe jakkoli upozorňovat. Je to možná smutné, ale je to tak.

V minulosti jsme zde však měli mnoho příkladů toho, jak se Apple snažil prezentovat zejména obsah dostupný zdarma, protože co je digitální, dá se jednoduše šířit celým světem nehledě na trhy a omezené skladové zásoby. Narážím samozřejmě na obsah v Apple TV+. Pravidelně poskytuje třeba speciály Peanuts, jenže to bohužel jen domácím uživatelům. Loni třeba poskytl i dokument 11. září: Prezidentův válečný kabinet, i když to se Vánoc rozhodně netýkalo.

Apple TV+ 

Přímo se nabízí poskytnout vánoční obsah jeho video streamovací platformy. V případě starších počinů může jít o Byl to vánoční spor, ale také speciály Mariah Carey’s Magical Christmas stejně jako jeho loňské pokračování. Pravděpodobně se ale nedočkáme, a to ani v podání aktuálně vydaného filmu Spirited, který těží z klasiky v podání Vánoční koledy. Jenže Apple už pravděpodobně Apple TV+ nijak výrazně promovat nemusí. S letošními Oscary se zaryl do paměti všem filmovým fanouškům, takže proč tratit na tom, že dává obsah zdarma, navíc když i s tím málem, co platforma nabízí, si ji dovolila společnost zdražit.

Apple Music 

U Apple TV+ je rozdávání obsahu jednoduché, protože obsah patří Applu, protože se jedná o jeho produkci. Apple Music disponuje obrovským množstvím vánoční hudby, jenže práva na ni už společnost nevlastní, takže by ji zdarma mohla poskytnout jen po domluvě s interprety, a to už je přece jen složitější. Je nicméně pravda, že v minulosti jsme se vánoční hudby nebo alespoň videoklipů od Applu skutečně dočkali, i když ne v případě jeho streamovací služby, nýbrž formou aplikací.

App Store 

Ve hře by teoreticky byly i slevové kódy na aplikace a hry v App Store, jenže těch jsme se dočkali naposledy v roce 2019. Konkrétně šlo o obsah v titulech, které společnost rozdávala od 24. do 29. prosince. Např. v případě Looney Tunes World of Mayhem jsme mohli získat 60% slevu na In-App nákup vánočního balíčku. Dočkali jsme se ale i slevy na předplatné grafické aplikace Canva, 50% slevy na předplatné v hudebním titulu Smule, Clash Royale pak ve spolupráci s Applem boostoval obsah balíčků. Vyloženě zdarma Apple rozdával aplikace a hry naposledy v roce 2013 v rámci akce iTunes Gift. Po 9 dní jsme se tak mohli těšit nejen na aplikace (Score!, Sonic Jump, Toy Story Toons, Poster, Geomaster), ale klidně i celé filmy (Sám doma) a hudební alba (Maroon 5, Ed Sheeran). 

.