Zavřít reklamu

Když Steve Jobs v roce 2007 představil první iPhone, způsobil jasnou revoluci v segmentu smartphonů. To však nejen s ohledem na jejich ovládání a samotné používání, ale i po stránce designu a velikosti. Od malé a kompaktní „placky“ ale zase značně rosteme a moderní smartphony jsou spíše větší než menší. 

První iPhone vydaný v roce 2007 vážil pouhých 135 g. A to už obsahoval hliníková záda. Protože iPhone 3G dostal záda plastová, tak i když obsahoval modernější technologie, shodil jen dva gramy. Model 3GS se svou hmotností vyrovnal prvnímu modelu a navzdory skleněným zádům iPhonu 4 a jeho ocelovému rámečku vážil ten jen 137 g. Nejlehčím iPhonem byl však iPhone 5, který měl váhu pouhých 112 g. První bezrámečkový iPhone X s 5,8“ displejem disponoval váhou 174 g, což je paradoxně na gram stejně, kolik váží aktuální iPhone 13. U iPhonu 12 dokonce Apple dokázal váhu telefonu oproti modelu X srazit na 162 g.

Pokud jde o Plus modely, tak iPhone 6 Plus měl se svým 5,5“ displejem váhu tehdy už znatelných 172 g. Oproti dnešním Max modelům je to ale pořád nic. iPhone 7 Plus vážil 188 g a iPhone 8 Plus, který už nabízel skleněná záda a bezdrátové nabíjení vážil 202 g. První Max model, kterým byl iPhone XS Max, přitom vážil jen o 6 gramů více. Razantní mezigenerační nárůst váhy byl právě mezi ním a iPhonem 11 Pro Max, který vážil 226 g. Stejnou váhu si zachoval i model iPhone 12 Pro Max. Aktuální iPhone 13 Pro Max je bezkonkurenčně nejtěžším iPhonem, protože jeho váha je vysokých 238 g. Oproti prvnímu iPhonu je zde tedy rozdíl 103 g. Je to, jako kdybyste v roce 2007 spolu s ním nosili v kapse i tabulku čokolády Milka.

Situace u konkurence 

Na váze se samozřejmě podepisují nejen použité komponenty, ale i materiály, jako jsou v případě iPhonů sklo, hliník nebo ocel. Takový Sony Ericsson P990, který vyšel roku 2005 a patřil mezi tehdejší špičku chytrých telefonů, vážil 150 g, tedy pořád více než první iPhone, i když měl tělo kompletně plastové (a tloušťku extrémních 26 mm oproti 11,6 mm v případě prvního iPhonu. Žádnými kolibříky nejsou ani top modely konkurence. Aktuálně vrcholný model Samsungu, tedy telefon Galaxy S21 Ultra 5G váží 229 g, Samsung Galaxy Z Fold 3 5G má pak 271 g. Lehkou vahou je v tomto ohledu Google Pixel 6 Pro, který má při svém 6,71“ displeji váhu pouze 210 g.

Jestli se v tomto ohledu dá něco zlepšovat, je těžké soudit. Samozřejmě by bylo skvělé, mít velké a lehké zařízení, ale fyzika je v tomto ohledu proti nám. Vzhledem k tomu, že sklo, které kryje jak displej, tak záda iPhonů, je přece jen těžké, musel by Apple přijít s nějakou novou technologií, která by ho dokázala odlehčit. To samé platí i o hliníkovém nebo ocelovém rámečku. Jistě, nabízelo by se použití plastů, ale to určitě žádný uživatel nechce. Stejně jako nikdo nemá zájem o vrzající a málo odolnou konstrukci. Data o váze jednotlivých modelu jsme brali z webu GSMarena.com.

.