Zavřít reklamu

Reklamy jsou součástí historie společnosti Apple prakticky již od dob jejího počátku. V průběhu let pochopitelně tyto reklamy měnily svou podobu. Zatímco v dobách prvních jablečných počítačů se jednalo o tiskové reklamy, v nichž rozhodně nebyla nouze o bohaté texty, s rozvojem médií, technologií, a spolu s tím, jak se měnila uživatelská základna cupertinské společnosti, začínaly reklamy čím dál více připomínat umělecká díla. Ačkoliv jsou reklamy na Apple Watch poměrně mladé, můžeme i zde zaznamenat výraznou proměnu, ke které docházelo postupem let.

Představení nováčka

Na rozdíl od počítačů či smartphonů byly Apple Watch v době svého vydání produktem, který byl pro zákazníky Applu zcela neznámý. Je tedy pochopitelné, že první reklamy na Apple Watch měly za úkol především představit výrobek jako takový. V reklamách na Apple Watch Series 0 jsme tedy mohli převážně sledovat detailní záběry na hodinky i na jejich jednotlivé prvky ze všech úhlů. Většinou se jednalo o spoty, ve kterých si za zvuků podmanivé hudby a beze slov mohli diváci podrobně prohlédnout nejen hodinky jako celek, ale také řemínky a jejich zapínání, jednotlivé ciferníky, digitální korunku hodinek nebo třeba postranní tlačítko.

Sport, zdraví i rodina

Postupem času začal Apple ve svých reklamách klást důraz spíše na funkce hodinek než na jejich design. Objevovaly se reklamy, zaměřené na princip uzavírání kroužků, ve spotech se střídaly dynamické záběry sportujících osob se zpomalenými záběry, jejichž středobodem byla funkce Dýchání.

K propagaci Apple Watch Series 3, které jako první Apple Watch nabídly ve vybraných regionech také cellular verzi, použil Apple mimo jiné spot, ve kterém jednoznačně sděloval, že na nových Apple Watch můžete bez obav přijmout (nebo spíše odmítnout) hovor i tehdy, když zrovna na surfařském prkně krotíte vlny v oceánu. Spolu s tím, jak u chytrých hodinek od Applu přibývaly kromě sportovních také zdravotní funkce, byl v reklamách kladen důraz také na tento prvek – jeden z reklamních spotů, propagujících Apple Watch Series 4 s funkcí EKG, je například doprovázen zvukem tlukoucího srdce, a je laděn do odstínů červené.

Velké oblibě veřejnosti se těšily také reklamy, které poukazovaly na to, jak umí Apple Watch zpříjemnit a ulehčit život, a vzájemně spojovat lidi. Emocemi Apple v těchto reklamách rozhodně nešetřil. Objevovaly se zde záběry na setkávání členů rodiny, příchozí dojemné zprávy včetně těch o narození potomka, emoji, nebo třeba na to, jak lze s pomocí Apple Watch zabavit i děti. Reklamy tohoto typu nešetřily ani humorem – namísto supervýkonných sportovců jsme mohli vidět běžce, kteří nestačí tempu ostatních, opakované pády na zem, únavu, ale třeba také zpěváka Alice Coopera, který po příchozí notifikaci o uzavření kroužků vzdá svou snahu zlepšit se v golfu.

Mluvené slovo a emoce

S příchodem Series 5 začal Apple v reklamách na své Apple Watch opět o něco více používat mluvený doprovod – příkladem je třeba spot s názvem This Watch Tells Time, který se mimo jiné zčásti odehrával také v pražském metru a dalších tuzemských lokacích.

Mluvené slovo doprovázelo také jednu z reklam na Apple Watch Series 6, ve kterém hrála hlavní roli funkce měření okysličení krve. Voiceover se objevil i ve spotu s názvem Hello Sunshine, na hlas, emoce a skutečné příběhy Apple vsadil v reklamě s názvem The Device That Saved Me.

.