Zavřít reklamu

Vánoce jsou prakticky za dveřmi a s nimi přichází všemi oblíbené věnování dárků. Pokud plánujete obdarovat sebe nebo někoho blízkého novým Apple produktem a zvažujete koupi použitého zařízení, pak se nemáte prakticky čeho obávat. Produkty od Applu se totiž vyznačují svým skvělým výkonem, dlouholetou podporou a prémiovým designem, díky čemuž skvěle šlapou i po letech. Navíc se jedná o parádní způsob, jak na tom vše ještě ušetřit.

Na druhou stranu to ale není jen tak. Při koupi použitého zařízení byste měli být obezřetní a dát pozor, abyste se nenechali okrást či podvést. Takovéto případy se v předvánočním období objevují poměrně často. V tomto článku se proto zaměříme na jednu zásadní věc, která je naprostou alfou a omegou při koupi již použitého jablíčka.

Co zkontrolovat jako první

Než se přesuneme k tomu zásadnímu, pojďme si ještě velice stručně prohlédnout, na co byste při koupi použitého produktu neměli zapomenout. Ať už se jedná o jablečný telefon, tablet či laptop, v první řadě byste vždy měli zkontrolovat fyzický stav produktu, zda odpovídá popisu, a jestli netrpí na nějaká poškození. Posléze je možné se přesunout k testu jeho funkcionality. Například u iPhonu byste neměli zapomenout vyzkoušet, jestli není daný model blokován na operátora.

Na zkoušku byste měli mít po ruce funkční SIM kartu, tu do něj vložit a vyzkoušet, zda správně funguje. Následně nezapomeňte na kontrolu displeje, mikrofonů, reproduktorů (u telefonu nezapomeňte na sluchátko pro telefonní hovory), konektorů, Wi-Fi/Bluetooth připojení a dalších. Stručný přehled najdete toho, co byste měli zkontrolovat u iPhonu, najdete ve výše přiloženém článku.

Zámek aktivace

Nyní už ale k tomu nejdůležitějšímu. Apple se totiž poměrně častokrát chlubí sofistikovaným zabezpečením svých produktů a silným důrazem na soukromí. Díky tomu mohou být veškerá data například šifrována, zařízení uzamčeno a podobně. V tomto ohledu hraje nesmírně důležitou roli takzvaný aktivační zámek iCloudu neboli Zámek aktivace, který svazuje zařízení s konkrétním uživatelem, respektive jej prováže s Apple ID majitele. Přestože zařízení může fungovat zcela normálně, máte do něj plný přístup a podobně, tak to ještě neznamená, že se nemáte čeho obávat. Při pokusu o obnovu či použití některé funkce vás může iPhone/iPad/Mac požádat o zadání hesla k Apple ID účtu. Pokud v tomto kroku zjistíte, že zařízení není registrované k vašemu Apple ID účtu, pak máte bohužel smůlu a už s tím nic neuděláte. V takovém případě nedokáže zařízení odemknout ani Apple, pokud k němu nebudete mít doopravdy oficiální doklad. Kupní smlouva z bazaru je v takovém případě neplatná.

Aktivační Zámek aktivace

Právě to je důvod, proč je před koupí zařízení z druhé ruky nesmírně nutné zkontrolovat, zda není aktivní Zámek aktivace. Jak tento údaj zkontrolovat? Pokud přebíráte zcela přeinstalovaný iPhone, měla by se vám nejprve zobrazit obrazovka, na které se střídá pozdrav v nejrůznějších jazycích. Pokud zvolíte jazyk a zařízení nebude v dalších krocích vyžadovat zadání hesla k Apple ID, ale naopak vás vyzve k přihlášení, pak se není čeho obávat. Pokud by zařízení nebylo smazané, přejděte do Nastavení, kde byste úplně nahoře měli vidět vaše jméno, nebo výzvu k přihlášení. Jestli se zde objevuje jméno předchozího majitele, zařízení nepřebírejte, jelikož je stále provázáno s jeho účtem! Majitel v takovém případě může vidět polohu zařízení, přičemž stejně tak jej může kdykoliv zcela zablokovat. Stejný postup platí i v případě iPadů.

iPhone 14 Předvolby systému nastavení

Velice podobně jsou na tom i jablečné počítače s operačním systémem macOS. Pokud se jedná o čistou instalaci, při prvním spuštění by vás měl systém vyzvat k přihlášení/registraci Apple ID. Určitě by neměl chtít zadání hesla ke konkrétnímu účtu, což jak už bylo zmíněno, poukazuje aktivní Zámek aktivace. Jestli naopak zařízení smazané není, otevřete Nastavení systému, kde byste úplně vlevo nahoře měli mít buďto vaše jméno, nebo výzvu k přihlášení. Postup je tedy prakticky úplně stejný.

Pozor na podvodníky

Bohužel s podvodníkem se může setkat prakticky každý. Ti navíc častokrát zneužívají neznalosti lidí a vánočního období celkově, kdy zájem o takovéto produkty přirozeně roste. Právě proto je na místě být obezřetný, pozorně zkontrolovat veškeré aspekty, a především si dát pozor na zmiňovaný Zámek aktivace, který je v takovém případě zcela kritický. Zámek lze sice zrušit i vzdáleně, ale nejsou neobvyklé případy, kdy podvodníci prodají uzamčené zařízení a následně až přestanou komunikovat.

.