Zavřít reklamu

Když Apple v říjnu představil nový MacBook Pro 14″ a 16″, okamžitě všem bylo jasné, že se gigant vydává správným směrem. Ve srovnání s dřívějšími Macy s čipem M1, prvotinou ze série Apple Silicon, se totiž raketově posunul vpřed, za což vděčí dvojici nových pro čipů M1 Pro a M1 Max. Ty totiž výkon posouvají na úroveň, o které se uživatelům ještě nedávno ani nesnilo. Nabízí se ale zajímavá otázka. Aktuální generace MacBooku Pro totiž není nejlevnější. Jak si v takovém případě dokáže tento 16″ MacBook Pro s M1 Max poradit ve srovnání s vrcholovým Macem Pro, jehož cena se může vyšplhat na téměř 2 miliony korun?

Výkon

Pojďme začít od toho nejzásadnějšího, čímž je pochopitelně výkon. Právě ten je v případě profesionálních zařízení doslova klíčovým faktorem. V tomto směru má Apple Silicon dost navrch, jelikož je vybaven 16jádrovým Neural Enginem, s jehož pomocí lze podstatně rychleji zpracovávat některé operace. Tento čip se totiž soustředí na strojové učení, a práce s fotografiemi je pro něj proto hračkou. Na jedné straně se zde tedy nachází 10jádrový CPU Apple M1 Max (s dvěma úspornými a osmi výkonnými jádry), zatímco na druhé stojí základní Mac Pro s 8jádrovým (16vláknový) CPU Intel Xeon W-3223 s frekvencí 3,5 GHz (Turbo Boost na 4,0 GHz). Výsledky benchmarkových testů hovoří poměrně jasně.

single core m1 max vs mac pro

Testy byly prováděny prostřednictvím Geekbench 5, kde si 16″ MacBook Pro s M1 Max s 32jádrovým GPU přišel na 1769 bodů v testu na jedno jádro a 12308 bodů v testu na více jader. Mac Pro se zmiňovaným procesorem nabídl pouze 1015 bodů v testu na jedno jádro a 7992 bodů v testu na více jader. Jedná se tak o poměrně obrovský rozdíl, který jasně hovoří o kvalitách nejnovějšího MacBooku Pro. Mac Pro lze ale samozřejmě nakonfigurovat s nejrůznějšími procesory. Pro získání co možná nejpodobnějších výsledků je proto vhodné sáhnout po 16jádrovém (32vláknovém) Intel Xeon W-3245 s taktovací frekvencí 3,2 GHz (Turbo Boost až na 4,4 GHz), který v benchmarku získal 1120 bodů a 14586 bodů. V testu na více jader tedy nejlepšího koně ze stáje Apple Silicon porazil, ale v testu na jedno jádro i tak strádá. Výsledek je tedy jasný – operace, které běží lépe na jednom jádru, podstatně lépe zpracuje M1 Max, zatímco v případě výkonu při využití více jader vítězí Mac Pro, avšak je nutné si pořádně připlatit.

m1max vs mac pro multi core test ssagds

Paměť

Nyní se pojďme přesunout k dalšímu důležitému atributu, kterým je operační paměť. Čipy Apple Silicon v tomto případě používají takzvanou jednotnou paměť, které jsme se detailněji věnovali v tomto článku. Obecně lze říci, že se jedná o skutečně zajímavé řešení, s jehož pomocí lze znatelně urychlit práci mezi jednotlivými komponenty. V případě čipu M1 Max pak dokonce nabízí propustnost ve výši 400 GB/s. 16″ MacBook Pro s čipem M1 Max se začíná prodávat s 32GB pamětí, přičemž je možné si připlatit za verzi 64 GB. Na druhé straně se pak nachází Mac Pro startující s 32 GB paměti typu DDR4 EEC, která v případě 8jádrového modelu pracuje na frekvenci 2666 MHz. V případě ostatních konfigurací (lepších Xeon procesorů) už paměť ale nabízí frekvenci 2933 MHz.

Mac Pro má ale obrovskou výhodu v tom, že nabízí 12 DIMM slotů, díky kterým lze paměťové možnosti znatelně navýšit. Zařízení tak lze nakonfigurovat i se 48 GB, 96 GB, 192 GB, 364 GB, 768 GB a 1,5 TB operační paměti. Nutno však dodat, že pokud byste si chtěli Mac Pro zakoupit s 1,5TB RAMkou, budete muset zároveň zvolit i 24jádrový či 28jádrový procesor Intel Xeon W. V tomto segmentu tak na plné čáře vyhrává Mac Pro, který zkrátka dokáže nabídnout mnohonásobně větší operační paměť. Nabízí se ale otázka, zdali je to vlastně vůbec třeba. Samozřejmě profesionálové, kteří tento stroj používají na nepředstavitelně náročné operace, něco podobného bezesporu využijí. Zároveň má tento model navrch i v tom, že je téměř vše v režii uživatele. Dle libosti si tak může přidávat paměť.

Grafický výkon

Z hlediska grafického výkonu je srovnání již o něco zajímavější. Čip M1 Max nabízí dvě verze, s 24jádrovým GPU a 32jádrovým GPU. Jelikož ale zařízení srovnáváme s tím nejlepším Macem současnosti, tak samozřejmě budeme hovořit o pokročilejší, 32jádrové verzi. Apple od čipu jako takového nabízí nepředstavitelný grafický výkon při nízké spotřebě. Základní Mac Pro je pak vybaven dedikovanou grafickou kartou AMD Radeon pro 580X s 8 GB paměti GDDR5 v podobě polovičního MPX modulu, což je modul známý právě z Macu Pro.

45371-88346-afterburner-card-xl

Pojďme se ale opět podívat na nějaká čísla, samozřejmě z Geekbench 5. V testu Metal získal 16″ MacBook Pro s čipem M1 Max s 32jádrovým GPU 68950 bodů, zatímco Radeon Pro 580X pouze 38491 bodů. Pokud bychom opět chtěli najít grafickou kartu, která se zhruba dokáže přiblížit možnostem jablečného čipu, museli bychom sáhnout po Radeon Pro 5700X s 16 GB paměti typu GDDR6. Tato karta totiž v testu získala 71614 bodů. Tady to každopádně ani zdaleka nekončí. Na zoubek se tomu podíval i přední vývojář aplikace Affinity Photo, Andy Somerfield, který provedl rozsáhlé testování prostřednictvím nejrůznějších benchmarků. Dle jeho slov pak M1 Max hravě překonal možnosti 12jádrového Macu Pro s kartou Radeon Pro W6900X (s 32 GB paměti GDDR6), který mimo jiné stojí 362 990 korun. V čem má však Mac Pro opět navrch, je fakt, že je možné jeho schopnosti rozšířit o další grafické karty. Jednoduše je stačí zapojit do zmiňovaných modulů.

Zpracování ProRes videa

16″ MacBook Pro s M1 Max a Mac Pro bezesporu cílí primárně na profesionály, přičemž mají nesmírně blízko k expertům, kteří se specializují na edit videa. V takovém případě je nesmírně nutné, aby zařízení, na kterém pracují, nemělo sebemenší problémy se zpracování i těch nejpropracovanějších videí, což může být například 8K ProRes záznam. V tomto směru oba kousky nabízejí vlastní řešení. U Macu Pro si totiž můžeme připlatit za speciální kartu Afterburner, která se prostřednictvím hardwaru stará o dekódování ProRes a ProRes RAW videí v programech Final Cut Pro X, QuickTime Player X a dalších podporovaných aplikacích. Jedná se tak o vcelku klíčový komponent pro zmiňovaný typ uživatelů, kteří se bez něj zkrátka neobejdou. Nutno však podotknout, že karta vyjde na dalších 60 tisíc korun.

Na druhé straně tady máme populární 16″ MacBook Pro s M1 Max, který nabízí vlastní alternativu ke kartě Afterburner. Řeč je konkrétně o Media Engine, který je již součástí čipu Apple Silicon a nemusíme tedy za něj vůbec připlácet. Opět se jedná o část zpracovávající (enkódující a dekódující) video prostřednictvím hardwaru. Media Engine si však poradí s H.264, HEVC, ProRes a ProRes RAW obsahem. Čip M1 Max konkrétně nabízí 2 enginy pro dekódování videí, 2 pro kódování videí a 2 pro kódování/dekódování ProRes obsahu. Z hlediska ceny tak vítězí Apple Silicon. O jeho schopnostech ale na druhou stranu prozatím tolik nevíme. Již Apple při prezentaci nových čipů zmínil, že si díky Media Engine dokážou poradit se spuštěním až sedmi streamů 8K ProRes obsahu ve Final Cut Pro. Sečteno podtrženo, dle tohoto tvrzení je M1 Max lepší než 28jádrový Mac Pro s Afterburner card, což mimo jiné prohlásil přímo Apple. V tomto směru by tak měl vyhrávat Apple Silicon, a to nejen z hlediska ceny, ale i výkonu.

Možnosti rozšíření

Nyní se už ale přesouváme do vod, kde jasně dominuje Mac Pro. Pokud si totiž vybíráme MacBook Pro, tak se při jeho konfiguraci musíme pořádně zamyslet, jelikož zpětně už nic nezměníme. Tak, jak laptop navolíme při koupi, tak tak s ním budeme žít až do konce. Na druhé straně ale stojí jablečný počítač Mac Pro, který na tohle nahlíží úplně jinak. Samozřejmě se však nejedná o laptop, nýbrž o standardní počítač, což mu propůjčuje znatelnou část možností. Uživatelé si tak prostřednictvím MPX modulů mohou rozšířit například grafický výkon nebo konektivitu, což je v případě MacBooku Pro nepředstavitelné.

Mac Pro a Pro Display XDR
Mac Pro v kombinaci s Pro Display XDR

MacBook Pro má zase naopak výhodu v tom, že se jedná o kompaktní zařízení, které lze hravě přenášet. Navzdory jeho váze a rozměrům však i přesto nabízí nezpochybnitelný výkon. Je proto potřeba na tohle nahlížet z obou stran.

Cena

Cenové srovnání se bezesporu zařadí mezi největší zajímavosti. Ani jedno zařízení pochopitelně není levné, jelikož cílí na profesionály, kterým se zkrátka za jejich práci zaplatí sám. Než se ale vrhneme do porovnávání, musíme upozornit, že poukazujeme na konfigurace se základním úložištěm. Při jeho navýšení se cena pochopitelně může vyhoupnout o něco výše. Pojďme se nejprve podívat na levnější 16″ MacBook Pro s čipem M1 Max s 10jádrovým CPU, 32jádrovým GPU, 16jádrovým Neural Enginem, 64 GB jednotné paměti a 1TB SSD úložištěm, jenž vyjde na 114 990 Kč. Jedná se tedy o vrcholovou konfiguraci, u které si lze už nadále připlatit pouze za úložiště. Na druhé straně pak máme základní Mac Pro za 164 990 Kč, který nabízí 8jádrový Intel Xeon, 32GB operační paměť RAM, AMD Radeon Pro 580X s 8GB pamětí GDDR5 a 256GB úložiště.

Aby ale srovnání bylo fér, budeme muset u Macu Pro lehce připlatit. Jak už jsme zmínili hned na startu, v takovém případě by bylo nutné sáhnout po konfiguraci s 16jádrovým procesorem Intel Xeon W, 96GB operační pamětí a grafickou kartou AMD Radeon pro W5700X. V takovém případě se cena navýšila o více než 100 tisíc korun, konkrétně tedy na 272 990 Kč. V cenách těchto dvou zařízení je tedy obrovský rozdíl. Mac pro ale na druhou stranu dokáže být ještě podstatně výkonnější (a ještě více dražší), přičemž nabízí možnosti v případě výměny komponent a podobně. MacBook Pro lze pak přenášet a využívat jeho možností na cestách.

Kdo je vítěz?

Pokud bychom chtěli srovnat, které zařízení dokáže nabídnout největší výkon, tak se vítězem pochopitelně stane Mac Pro. Je nutné se na to podívat z trošku jiného úhlu. Obě zařízení totiž nabízejí nepředstavitelný výkon a zkrátka nejsou určeny pro každého. I tak je úžasné vidět, co se Applu přechodem na Apple Silicon podařilo, případně uvažovat nad tím, co nás vlastně ještě čeká. Prozatím jsme jen v polovině zmiňovaného dvouletého přechodu na vlastní platformu, který by teoreticky mohl být zakončen představením Macu Pro s jablečným čipem. Tím samozřejmě nemáme na mysli pouze nižší cenu. Ještě nedávno by totiž nikoho nenapadlo, že právě Apple dokáže přijít s takto výkonným laptopem, jehož čip M1 Max strká procesory od Intelu hravě do kapsy.

Zároveň MacBooky Pro už samy o sobě nabízejí i vysoce kvalitní Liquid Retina XDR displej, který si zakládá na technologiích Mini LED a ProMotion. Díky tomu tak nabízí vysoce kvalitní obraz a až 120Hz obnovovací frekvenci. Pokud byste tedy zvažovali koupi Macu Pro, tak k jeho ceně musíte ještě připočítat i náklady na kvalitní monitor.

.