Zavřít reklamu

Apple nám opět ukázal, že nemá smysl zpochybňovat jeho projekt Apple Silicon. Ten zažil slibný start již s čipem M1, na který nově navazuje dalšími dvěma kandidáty M1 Pro a M1 Max, díky kterým se výkon posouvá o několik úrovní výše. Například nejvýkonnější 16″ MacBook Pro s čipem M1 Max nabízí dokonce až 10jádrový CPU, 32jádrový GPU a 64 GB jednotné paměti. V současné době již tak nabízí hned dva typy čipů – M1 pro základní modely a M1 Pro/Max pro ty profesionálnější. Co ale bude následovat?

Budoucnost Apple Silicon

V současné době už je jasné, že budoucnost jablečných počítačů spočívá v projektu s názvem Apple Silicon. Konkrétně se jedná o vlastní čipy cupertinského giganta, které si sám navrhuje, díky čemuž je dokáže perfektně optimalizovat i vůči svým produktům, potažmo operačním systémům. Zpočátku byl ale problém v tom, že si čipy zakládají na architektuře ARM, kvůli čemuž si nedokážou poradit s virtualizací Windows a aplikace, které byly vyvinuty pro dřívější Macy s Intelem, se musí kompilovat prostřednictvím nástroje Rosetta 2. Tento problém však časem kompletně vymizí, avšak nad virtualizací ostatních OS samozřejmě zůstává viset otazník.

Čip M1 Max, doposud nejvýkonnější čip z rodiny Apple Silicon:

Jak už jsme zmínili v úvodu, v současné době už má Apple pokryté jak základní, tak i profesionální modely svých počítačů. Z těch profesionálních je ale zatím k dostání pouze 14″ a 16″ MacBook Pro, zatímco ostatní stroje, jmenovitě tedy MacBook Air, Mac mini, 13″ MacBook Pro a 24″ iMac, nabízejí jen základní čip M1. I přesto však dokázaly znatelně překročit předchozí generace s procesory Intel. Při samotném představení projektu Apple Silicon jablečný gigant sdělil, že kompletní přesun od Intelu na vlastní platformu provede do dvou let. Zbývá mu tedy už „pouze“ rok. Aktuálně lze každopádně lehce počítat s tím, že se čipy M1 Pro a M1 Max dostanou do zařízení jako je například iMac Pro.

Nejvýkonnější Mac vůbec

V jablíčkářských kruzích se však také vedou diskuze o budoucnosti Macu Pro. Jelikož se jedná o nejvýkonnější jablečný počítač vůbec, který cílí pouze na ty nejnáročnější uživatele (čemuž odpovídá i cena dosahující klidně i 1,5 milionu korun), tak je otázkou, jak Apple dokáže nahradit jeho profesionální komponenty v podobě procesorů Intel Xeon a grafických karet AMD Radeon Pro. V tomto směru se opět vracíme k současnému představení nových 14″ a 16″ MacBooků Pro. Právě u těch totiž cupertinský gigant dokázal znatelně navýšit jejich výkon a lze tedy počítat s tím, že něco podobného nastane i v případě Macu Pro.

Koncept Macu Pro s Apple Silicon
Koncept Macu Pro s Apple Silicon ze svetapple.sk

Ve finále by to tedy mohlo vypadat tak, že se nám v příštím roce odhalí zbrusu nový Mac Pro, který bude poháněn následující generací čipů Apple Silicon. Jelikož jsou navíc tyto čipy podstatně menší a energeticky úspornější, tak je pochopitelné, že zařízení nebude muset být tak úplně velké. Delší dobu internetem kolují různé koncepty, ve kterých je Mac Pro vyobrazen jakožto maličká krychle. Kompletně však zaříznout Intel může představovat větší riziko. Z tohoto důvodu je tak zároveň možném, že se po boku tohoto drobečka bude i nadále prodávat, ať už současný či upgradovaný, Mac Pro s procesorem Intel a GPU AMD Radeon Pro. Jak tomu bude ve skutečnosti ukáže až čas.

.