Zavřít reklamu

Vpád Ruska na území Ukrajiny odsuzuje každý, nejen běžný lid, politici ale také technologické společnosti – díváme-li se alespoň na západ od konfliktu. Tímto směrem jsou samozřejmě i USA a společnosti, jako Apple, Google, Microsoft, Meta a další. Jak se ke krizi staví? 

Apple 

Možná až nečekaně ostře se projevil Apple, kdy se k situaci vyjádřil sám Tim Cook. Už minulý týden společnost zastavila veškerý dovoz svého zboží do Ruska, poté byly z App Store smazány aplikace RT News a Sputnik News, tedy zpravodajské kanály podporovaných ruskou vládou. Společnost v Rusku i omezila fungování Apple Pay a nyní také definitivně znemožnila nákup produktů z Apple Online Store. Apple podporuje i finančně. Když zaměstnanec společnosti přispěje darem humanitárním organizacím působícím v regionu, společnost k tomu přidá dvojnásobek udané ceny.

Google 

Společnost přistoupila k různým postihům jako jedna z prvních. Odstřihla ruská media od svých reklam, které generují nemalé množství finančních prostředků, nemohou ale ani kupovat tu, která by je propogovala. YouTube Googlu pak začal blokovat kanály ruských stanic RT a Sputnik. I Google ale pomáhá finančně a to částkou 15 milionů dolarů.

Microsoft 

Microsoft se k situaci staví zatím poměrně vlažně, i když zmiňme, že se situace velice aktivně vyvíjí a za chvíli může být všemu jinak. Společnost má v rukou poměrně velký nástroj v možnosti zablokování licencí svého nejpoužívanějšího operačního systému na světě, stejně jako jeho balíku Office. Nicméně zatím „jen“ weby společnosti nezobrazují žádná státem sponzorovaný obsah, tedy opět se jedná o televizi Russia Today a Sputnik. Bing, což je vyhledávač z dílny Microsoftu, také nezobrazí tyto stránky, pokud nebudou cíleně vyhledávány. Jejich aplikace byly také odstraněny z obchodu Microsoft Store.

Meta 

Samozřejmě i vypnutí Facebooku by mělo značné následky, nicméně je otázka, jestli pro situaci nějak přínosný. Společnost Meta se zatím tedy odhodlala jen k tomu, že příspěvky sporných médií označila v sociálních médiích Facebook a Instagram poznámkou poukazující na fakt nedůvěryhodnosti. Jejich příspěvky ale zobrazují dále, i když ne v rámci zdí uživatelů. Ti, pokud si je chtějí zobrazit, je musí manuálně vyhledat. Ruská média také nadále nemohou získávat z reklam jakékoli finance.

rubl

Twitter a TikTok 

Sociální síť Twitter maže příspěvky, které mají vyvolávat dezinformace. Podobně jako Meta a její Facebook pak označuje nedůvěryhodná média. TikTok zablokoval přístup ke dvěma ruským státním médiím v celé Evropské unii. Sputnik a RT již tedy nemohou publikovat příspěvky a jejich stránky a obsah již nebudou přístupné uživatelům v EU. Jak je vidět, víceméně všechny média tak zatím jedou podle jedné šablony. Až se třeba jedna odhodlá k závažnějším omezením, další budou následovat. 

Intel a AMD 

Na znamení toho, že byla uzákoněna exportní omezení vládou Spojených států na prodej polovodičů do Ruska, pozastavily Intel i AMD své dodávky do země. Rozsah tohoto kroku je však zatím nejasný, protože exportní omezení jsou primárně zaměřena na čipy pro vojenské účely. To znamená, že prodej většiny čipů zaměřených na běžné uživatele zatím nemusí být nutně nějak ovlivněn.

TSMC 

S čipy se váže ještě minimálně jedna věc. Ruské společnosti, jako Baikal, MCST, Yadro a STC Module sice už své čipy designují, vyrábí jim je ale tchajwanská společnost TSMC. Jenže i ta souhlasila s pozastavením prodeje čipů a jiných technologií do Ruska, aby vyhověla novým vývozním omezením. To znamená, že Rusko může nakonec být kompletně bez elektronických zařízení. Svoje si nevyrobí a nikdo jim je tam nedodá. 

Jablotron 

Reagují ale i české technologické společnosti. Jak informoval web Novinky.cz, tak český výrobce zabezpečovacích zařízení Jablotron zablokoval veškeré datové služby pro uživatele nejen v Rusku ale i Bělorusku. Stejně tak byly zablokovány tamní prodeje produktů společnosti. 

.