Zavřít reklamu

Existují různé důvody, proč by jeden na Macu kromě macOS používal také operační systém Windows. Existují totiž programy, které jsou dostupné zkrátka pouze pro tento OS, třeba databázový nástroj Microsoft Access nebo Publisher, ačkoliv ten má konkurenci v podobě iBooks Author. Jiným důvodem pak může být kolaborace na projektu v Unity, kde chcete mít 100% jistotu, že vše bude fungovat všem členům a nemusíte řešit problémy s kompatibilitou. A pokud si chcete zahrát Age of Empires, učiníte tak pouze na systému Windows.

Všechny tyto věci ovšem něco stojí: gigabajty místa na disku, které byste mohli jednou využít na jiné účely, jenže nemůžete, protože toto místo zůstává v rukou Windowsů. Pokud tento systém používáte přes Parallels, při úvodní konfiguraci můžete nastavit, aby místo předem určeného místa postupně přebíral místo podle toho, kolik jej potřebuje. Toto řešení má ale i své neduhy, když nějaký software odinstalujete, místo se nevrátí hostujícímu systému (macOS) ale zůstává alokované pro virtuální počítač v Parallels. 

Netrvalo dlouho a po dvou měsících jsem sám zjistil, že mi virtuální počítač se systémem Windows okupuje téměř 200 GB místa, z čehož ale reálně využívá jen 145 GB. Na svém Macu jsem měl tedy před napsáním tohoto návodu celkem 53 GB nepoužitelného místa a nastal čas, abych jej znovu navrátil Macu.

A jak toho docílit?

  • Klikněte na Apple Menu () vlevo nahoře a zvolte možnost O tomto počítači Mac.
  • Jděte do sekce Úložiště a klepněte na Spravovat…
  • V boční nabídce nově otevřeného okna najděte a klikněte na Parallels VMs.
  • Bez ohledu na jazyk se zde objeví hláška informující o tom, kolik místa využívají virtuální počítače Parallels Desktop a tlačítko Free Up Disk Space. Klepněte na něj.
  • Otevře se vám speciální okno aplikace Parallels, ve kterém vidíte, kolik místa můžete uvolnit.
  • Vaší povinností je ovšem nejprve systém zapnout a následně vypnout, ne pozastavit! Když tohle uděláte, už jen stiskněte tlačítko Reclaim a potvrďte volbu. Následně vyčkejte několik minut, než se proces uvolňování dokončí.
.