Zavřít reklamu

Mac OS je skvělý operační systém, ale mohou nastat chvíle, kdy potřebujeme používat aplikace MS Windows a Wine nebo jeho placená alternativa Crossover nám nebudou stačit. V této chvíli nastupuje problém virtualizace a který program na trhu si zvolit. Já jsem si, po vyzkoušení alternativ, zvolil Parallels Desktop a ten nyní přichází již ve verzi 6. Pojďme se podívat co nám přináší nebo naopak nepřináší nového.

Osobně používám MS Windows pouze na práci a mám stařičké Windows XP, které sice nejsou nejmodernějším výkřikem, ale pro to co dělám bohatě stačí. Parallels Desktop využívám pouze pro práci se systémem SAP, protože Java frontend nevyhovuje mým požadavkům. Nehledě na práci s uživateli, kteří jsou zvyklí na prostředí MS Windows a mohou býti z OS X velmi vystrašení.

Program Parallels Desktop 6 nyní podporuje pouze Leoparda a Snow Leoparda, takže majitelé OSX Tiger mají tentokráte smůlu. To se však odrazilo ve zlepšení rychlosti hostovaných systémů. Promo letáky programu Parallels slibují až 80% nárůst oproti jeho předchozí verzi a zvýšení rychlosti při hraní her ve virtuálním stroji. Tady bych se rád pozastavil nad tím, že nemám jak vyzkoušet rychlost hraní her. Na hraní her používám iPhone, případně již zmiňované Wine. S virtualizací mám v tomto ohledu dost špatné zkušennosti a to i v případě Parallels Desktop 5, kde jsem zkoušel jednu hříčku (Rose Online) a bohužel to nebylo to pravé ořechové.

V nové verzi se při prvním pohledu změnila ikonka a vzhled okna s virtuálními stroji. Každopádně při bližším ohledání nastavení virtuálních strojů a nastavení programu, nelze shledat velké rozdíly v nastavení oproti předchozí verzi PD.

Při spuštění virtuálních Windows XP dochází však k změně. Windows XP startují o pár vteřin rychleji než v předchozí verzi (počítáno k přihlašovací obrazovce) a plné přihlášení je rychlejší o zhruba 20-30 vteřin (spouštění antiviru, přepnutí do režimu „koherence“, atp.). Práce s aplikacemi je svižnější, včetně jejich spouštění. Je docela smutné, když si pomyslím, že v práci mam notebook HP EliteBook 4880p s procesorem core I5 se stejným operačním systémem, Windows XP a na mém 2 roky starém MacBook Pro ve virtuální mašině na PD6 se mi Sap Netweaver Developer Studio spouští o zhruba 15-20 vteřin rychleji než v práci (v PD5 se NWDS spouštělo pomaleji). Stejně tak Sap Logon a práce s ním je také svižnější.

Nově je tato verze schopna spustit i následující novější systémy:

  • Ubuntu 10.04
  • Fedora 13
  • Open SuSE 11.3
  • Windows Server 2008 R2 Core
  • Windows Server 2008 Core

Pokud používáte Parallels Desktop 5 a starší a používáte virtualizaci jako já, tzn. pro produktivní aplikace a nebo pro vyzkoušení nových operačních systémů jako Chrome OS, případně pro jakýkoliv *NIX like operační systém, plně doporučuji upgrade na verzi 6. Veškeré systémové věci se zrychlí. Pokud používáte PD pro hraní her, nemohu upgrade plně doporučit, neb jsem netestoval, každopádně pokud tak někdo kdo používá PD pro hraní her udělá, budu rád, pokud se s námi podělí v diskuzi.

Aktualizace: Co se cenové relace týče, pak nová verze PD stojí 79,99 Eur, zatímco update z verze 4 a 5 stojí 49,99 Eur. Avšak uživatelé starších verzí nejsou ošizeni. Zhruba do konce září lze tyto staré verze, které už nejsou podporovány výrobcem, aktualizovat za stejnou cenu, čili 49,99 Eur.

Oproti tomu vyrazila samozřejmě konkurence a tím myslím VMware. VMware nabízí svůj produkt se slevou 30% pro nové zákazníky a pro stávající zákazníky nabízí aktualizaci za pouhých 9,99 Dolarů. Tato výhodná nabídka je také nabídnuta uživatelům jakékoliv verze Parallels Tools a vyprší koncem roku 2010.

.