Zavřít reklamu

Pokud sledujete dění v jablečném světě, tak vám zajisté minulý týden neuniklo vydání veřejné verze iOS a iPadOS 14. V rámci těchto operačních systémů jsme se dočkali mnoha novinek, zmínit lze například možnost využití režimu Obraz v obraze. Tato funkce dokáže vzít video či film, který si přehráváte, a převést jej do malého okna. Tohle okno se poté nachází v prostředí systému vždy v popředí, a tak můžete při sledování videa například psát zprávy, sledovat sociální sítě a prakticky cokoliv dalšího.

Režim Obraz v obrazu s největší pravděpodobností většina z nás využívala v rámci aplikace YouTube. Ten se však bohužel v posledních aktualizacích rozhodl, že tuto možnost zpřístupní pouze uživatelům, kteří si zakoupí předplatné této služby. Původně bylo možné tento zákaz klasicky obejít přes Safari, kdy jste si zobrazili úplnou verzi stránky, avšak i tuto okliku YouTube zařízlo. Osobně mi přijde zbytečné si jen kvůli režimu Obraz v obraze kupovat předplatné YouTube, a tak jsem začal hledat další možnosti, díky kterým lze YouTube v režimu Obraz v obraze sledovat. Po krátkém hledání jsem samozřejmě tuto možnost našel a milerád se o ni s vámi podělím. Vrhněme se tedy přímo na věc.

youtube obraz v obraze
Zdroj: SmartMockups

Jak v iOS 14 sledovat YouTube v režimu Obraz v obraze

Aktivace režimu Obraz v obraze na YouTube je možná především kvůli aplikaci Zkratky, která je součástí iOS a iPadOS. Pokud tuto aplikaci nemáte, tak ji můžete stáhnout zdarma z App Store. Kromě toho je ale také nutné zdarma stáhnout aplikaci s názvem Scriptable, která je taktéž k dispozici v rámci App Store. Tuto aplikaci nebudete nikdy přímo potřebovat, jen se skrze ni spouští režim Obraz v obraze. Jakmile si tedy obě tyto aplikace pomocí přiložených odkazů stáhnete, tak pokračujte následovně:

 • Prvně je nutné, abyste se na vašem iPhonu či iPadu přesunuli do prohlížeče Safari.
  • V jiném prohlížeči, například v tom integrovaném od Facebooku, vám postup nebude fungovat.
 • Jakmile se budete nacházet v Safari, tak se pomocí tohoto odkazu přesuňte na webové stránky, kde stáhnete speciální zkratku.
 • Po přesunutí jen stačí, abyste klepnuli na tlačítko Get Shortcut.
 • Jakmile tak učiníte, tak se otevře aplikace Zkratky a zobrazí se přehled stažené zkratky s názvem YouTube PiP.
 • V tomto přehledu sjeďte dolů a klepněte na možnost Povolit nedůvěryhodnou zkratku. Zkratka se tímto přidá do galerie.
 • Nyní je nutné, abyste se přesunuli do aplikace YouTube, kde si najděte video, které chcete spustit v režimu Obraz v obraze.
 • Jakmile video najdete, tak na něj klepněte, a poté v jeho pravém horním rohu klepněte na ikonu šipky.
 • Ve spodní části obrazovky se poté zobrazí menu, ve kterém se přesuňte úplně doprava a klepněte na Více.
 • Otevře se klasické menu sdílení, ve kterém sjeďte úplně dolů a klepněte na řádek se zkratkou YouTube PiP.
 • Poté se provede sled úloh a vybrané video se spustí v aplikaci Scriptable.
 • Po spuštění videa stačí, abyste v jeho levém horním rohu klepnuli na ikonu pro zobrazení na celé obrazovce.
 • Jakmile budete mít video na celé obrazovce, tak se gestem či tlačítkem plochy přesuňte na domovskou stránku.
 • Tímto způsobem se video spustí v režimu Obraz v obraze. Klasicky s ním samozřejmě můžete pracovat.

Pokud tedy budete chtít pustit video z YouTube v režimu Obraz v obraze, tak stačí, abyste klepnuli na šipku sdílení, a poté vybrali zkratku YouTube PiP. Pokud se v menu zkratka nenachází, tak zde klepněte na možnost Upravit akce… a zkratku YouTube PiP do seznamu přidejte. Po spuštění videa si v rámci aplikace Scriptable můžete ještě nastavit rychlost videa, společně s jeho kvalitou a přeskočením o 10 sekund. Berte na vědomí, že tento postup fungoval při psaní tohoto článku – je možné, že dřív nebo později bude opraven. V tomto případě si na stránkách se zkratkou zkuste ověřit, zdali není k dispozici její nová verze.

.