Zavřít reklamu

Operační systém macOS si do zvláštního souboru zapisuje veškerá data, která jste stáhli z internetu. A teď tím nemyslím jen ta data, která se zobrazují ve správci stahování v Safari, či v jiném prohlížeči. Zapisují se i takové stažené soubory, které jste stáhli bez správce stahování, tedy například různé obrázky a další. Pokud si chcete tuto historii všech stažených souborů zobrazit, anebo pokud tuto historii chcete z bezpečnostních důvodů vymazat, tak dočtěte tento článek až do konce.

Jak v macOS pomocí Terminálu kompletně vymazat historii stahování veškerých souborů

Celý tento proces zobrazení a vymazávání historie se bude odehrávat v Terminálu. Tento nástroj si můžete spustit buď pomocí Spotlightu, který aktivujete klávesovou zkratkou Command + mezerník či stisknutím lupy v pravé části horní lišty, anebo Terminál spustíte z Aplikací ze složky Utility. Po spuštění Terminálu se zobrazí malé okno, které slouží k provádění různých příkazů. V případě, že si chcete zobrazit veškerá data, která jste na vašem macOS zařízení stáhli, tak si zkopírujte příkaz níže:

sqlite3 ~/Library/Preferences/com.apple.LaunchServices.QuarantineEventsV* 'select LSQuarantineDataURLString from LSQuarantineEvent'

Jakmile tak učiníte, tak tento příkaz do okna Terminálu vložte. Pak už jen stačí, abyste stisknuli tlačítko Enter, čímž dojde k provedení příkazu. Nyní se můžete v Terminálu podívat na zdrojové odkazy všech stažených souborů.

V případě, že chcete celou tuto historii stahování smazat, tak stačí, abyste si zkopírovali příkaz, který přikládám níže:

sqlite3 ~/Library/Preferences/com.apple.LaunchServices.QuarantineEventsV* 'delete from LSQuarantineEvent'

Poté tento příkaz opět do Terminálu vložte, a poté jej potvrďte klávesou Enter. Tímto došlo k odstranění veškeré historie stahování z vašeho zařízení. Pokud se o této skutečnosti chcete přesvědčit, tak stačí, abyste opět do Terminálu vložili a aplikovali první příkaz.

smazání historie v terminálu
Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Abyste po sobě zametli také stopy v historii Terminálu, tak stačí, abyste do něj vložili a Enterem potvrdili tento příkaz:

history -c

Tímto dojde k odstranění historie příkazů, které jste vložili do Terminálu. Na současnou historii příkazů v Terminálu se poté můžete podívat pomocí tohoto příkazu:

history

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více