Zavřít reklamu

Na jednu stranu zde máme na produkty bohatý trh s elektronickými zařízeními, kde by si zdánlivě mohl dělat každý, co chce. Na stranu druhou je ale variabilita problém. Nebo ne? Pokud jeden uzamkne něco druhému, je to špatně? A i když se jedná o čistě jeho řešení? A co ty jednotné nabíječky? 

Já, já, já jenom já 

Apple je sólista, což ví asi každý. Můžeme mu to ale mít za zlé? Tato společnost přece vytvořila revoluční telefon, kterému dala i svůj revoluční operační systém, kdy se konkurence odpíchla nejen od vzhledu ale i funkčnosti. Apple přidal i svůj vlastní obchod s obsahem, za jehož distribuci si bere patřičné „desátky“. Problém je ale vlastně všechno výše řečené. 

Design – nejde ani tak o design telefonu jako design nabíjecího konektoru. EU chce tedy i americké společnosti diktovat, jak má své zařízení nabíjet, jen aby nevznikalo tolik odpadu a uživatelé nebyli zmatení, jakými kabely takové zařízení nabíjet. Můj názor: je to špatně.

Monopol App Storu – 30 % za to, že si budu moci prodat skrze App Store svou aplikaci, je možná skutečně příliš. Jak ale nastavit tu ideální hranici? Kolik by to mělo být? 10 či 5 procent nebo snad nic, a z Applu by se měl stát milodárce? Anebo by měl pustit na svou platformu další obchody? Můj názor je takový, ať Apple přidá alternativní obchody. Osobně si myslím, že pokud na to dojde, stejně neuspějí a drtivé množství obsahu půjde do našich iPhonů pořád jen z App Storu.

NFC – naše iPhony umí NFC, jenže jen v omezené míře. Technologie Near-Field Communication se aktuálně řeší zejména s použitím s Apple Pay. Právě tato funkce totiž umožňuje podstupovat mobilní platby. Jenže jen a pouze přes Apple Pay. I kdyby se vývojáři rozkrájeli a chtěli přinést na iOS svou verzi placení, nemohou, protože je Apple k NFC nepustí. Můj názor: je to dobře.

Pokud tedy nesouhlasím se sjednocováním nabíječek, což mi přijde v dnešní době jako zcela zbytečný akt ničeho, a v případě situace kolem App Storu je to tak půl na půl, to, že Apple nedává přístup k NFC jednoznačně odsuzuji – nejen s ohledem na platby, ale i ten další nevyužitý potenciál zejména v souvislosti s chytrou domácností. Jenže problém zde tkví v tom, že i když Evropská komise informovala Apple o svém předběžném názoru, a i kdyby Apple ustoupil, a platby dalším stranám povolil, nic ostatního by se pravděpodobně nezměnilo.

Prohlášení o námitkách ohledně praktik týkajících se Apple Pay 

Evropská komise skutečně Applu poslala svůj předběžný názor, který si můžete přečíst zde. Vtip je v tom, že je to jen předběžný názor, že se zde komise jen předběžně domnívá, a že Apple může být vlastně klidný. A to ostatně i navzdory tomu, že má podle komise sporné dominantní postavení na trhu mobilních peněženek s operačním systémem iOS a omezuje hospodářskou soutěž tím, že vyhrazuje přístup k technologii NFC jen platformě Apple Pay. Vidíte ten kontrast? Omezuje hospodářskou soutěž tím, že nenabízí alternativu. V případě jednotných nabíječek ale naopak omezuje EK jeho, kdy nechce alternativu připustit zase ona. Co si z toho vzít? Snad jen to, že pokud chce EK Apple bít, hůl si vždycky najde. 

.