Zavřít reklamu

Společnosti vyrábějící chytré telefony se předhánějí nejen ve výkonu jejich fotoaparátů a čipů, ale i nabíjení – jak drátového, tak bezdrátového. Je pravda, že Apple nevyniká ani v jednom. Dělá to ale ze zištného důvodu, aby se razantně nesnižovala kondice baterie. Oproti ostatním má ale jasnou výhodu v MagSafe technologii, kdy by mohl situaci zvrátit její druhou generací. 

Telefony s bezdrátovým nabíjením usnadňují život. Nemusíte řešit, jaký kabel potřebujete, neřešíte jejich opotřebení. Jednoduše telefon položíte na vyhrazené místo, tedy bezdrátovou nabíječku, a už to frčí. Nevýhody jsou zde prakticky jen dvě. Jednou jsou pomalejší rychlosti nabíjení, protože zde přece jen dochází k větším ztrátám, druhou pak možné větší zahřívání zařízení. Kdo ale „bezdrát“ zkusil, ví, jak je to pohodlné.

Bezdrátové nabíjení je k dispozici především u telefonů vyšší třídy, které nabízejí spíše skleněnou a potažmo plastovou zadní stranu. V tuzemsku se pak nejčastěji setkáváme se standardem Qi vyvinutý sdružením výrobců Wireless Power Consortium, existuje ale ještě standard PMA.

Telefony a rychlosti bezdrátového nabíjení 

Pokud jde o iPhony, Apple představil bezdrátové nabíjení v generaci iPhonu 8 a X koncem roku 2017. Tehdy bylo bezdrátové nabíjení možné pouze při skutečně nízkých rychlostech 5 W, ale s vydáním iOS 13.1 v září 2019 jej Apple odemkl na 7,5 W – bavíme-li se tedy o standardu Qi. Spolu si iPhony 12 přišla technologie MagSafe, která podporuje 15W bezdrátové nabíjení. Jsou jí osazeny i iPhony 13. 

Největšími konkurenty pro iPhony 13 je řada Galaxy S22 od Samsungu. I ta však disponuje jen 15W bezdrátovým nabíjením, to nicméně standardu Qi. Google Pixel 6 má 21 W bezdrátové nabíjení, Pixel 6 Pro pak umí 23W. Rychlosti ale značně vystřelují k výšinám spíše s čínskými dravci. Oppo Find X3 Pro totiž už zvládne 30W bezdrátové nabíjení, OnePlus 10 Pro 50W. 

Budoucnost v MagSafe 2? 

Jak je vidět, Apple tedy věří své technologii. Díky přesně zarovnaným cívkám v zařízení s MagSafe bezdrátovými nabíječky tedy garantuje vyšší rychlost, i když v porovnání s konkurencí pořád jen tu spíše základní. Má zde ale pěkně otevřená vrátka ke zdokonalování své technologie, a to ať už jen té stávající generace, nebo právě s nějakým přepracováním v nové verzi.

Apple ale není jediný, kdo podobnou technologií disponuje. Protože má MagSafe jistý úspěch a ostatně i potenciál, rozhodli se jej mírně obšlehnout i jiní výrobci Android zařízení, avšak samozřejmě s menším dopadem na výrobce příslušenství, proto sází spíše na vlastní. Jedná se např. o telefony Realme, které mají technologii MagDart umožňující až 50W bezdrátové nabíjení a 40W Oppo MagVOOC. 

.