Zavřít reklamu

Jak vymazat Cache na Macu je termín, který často vyhledávají uživatelé jablečných počítačů, kteří se potýkají s nedostatkem místa v úložišti. Pro ty méně znalé je cache softwarová či hardwarová část počítače, do které se ukládají určitá data a zůstávají zde. Díky tomu k nim pak můžete získat rychlejší přístup, jelikož se nemusí znova stahovat či vytvářet. S cache se nejčastěji setkáváme na webu, kde se ukládá do paměti počítače, aby se následně stránky načítaly rychleji. Kromě toho ale mohou cache využívat i různé aplikace, opět k rychlejšímu přístupu k datům.

Jak vymazat Cache na Macu

Cache na Macu je v obou výše zmíněných případech ukládaná lokálně a zabírá tak místo v úložišti. To, kolik místa v úložišti cache zabírá, se odvíjí od toho, kolik webových stránek navštěvujete a od využívaných aplikací. U některých uživatelů může cache na Macu zabírat třeba pár stovek megabajtů či jednotky gigabajtů, u jiných však klidně desítky gigabajtů. To už samozřejmě může zasáhnout do způsobu využívání Macu, jelikož se u počítačů s menšími SSD musíte krotit s ukládáním vlastních dat. Cache na Macu každopádně můžete relativně jednoduše smazat, a to následovně:

 • Prvně je nutné, abyste se na Macu přesunuli na plochu, popřípadě do okna Finderu.
 • Jakmile tak učiníte, tak v horní liště klepněte na záložku Otevřít.
 • Následně se vám zobrazí menu, kde níže najděte a rozklikněte kolonku Otevřít složku…
 • Tímto se vám otevře malé okno, které slouží k otevírání různých (nejen) systémových složek.
 • Pak si zkopírujte cestu ke složce, kterou přikládám níže:
~/Library/Caches
 • Tuto zkopírovanou cestu následně vložte do okna pro otevření složky.
 • Jakmile cestu vložíte, tak jednoduše stiskněte klávesu Enter.
 • Tímto se ve Finderu ocitnete ve složce Cache, kde se veškerá data cache ukládají.
 • Zde můžete veškerá cache data jednoduše označit (⌘ + A) a smazat;
 • popřípadě si můžete projít a označit jednotlivé složky aplikací s cache daty, které můžete smazat zvlášť.
 • Pro smazání pak stačí klepnout pravým tlačítkem a z menu zvolit možnost Přesunout do koše.

Pomocí výše uvedeného postupu je tedy možné smazat cache na Macu. Je jen na vás, zdali se rozhodnete smazat veškerá data cache, anebo si jednotlivé složky aplikací projdete a rozhodnete se pro jejich (ne)smazání. Po odstranění nezapomeňte vysypat koš se všemi odstraněnými cache daty. Berte však na vědomí, že po smazání dat cache se můžou různé webové stránky či aplikace spouštět pomaleji, jelikož před smazáním mohly cache využívat k rychlejšímu spuštění. Je nutné dále počítat s tím, že mnoho cache dat si stránky a aplikace po nějaké době opětovně vytvoří. Smazání cache na Macu je jednou z nejjednodušších cest, jak rychle uvolnit místo v úložišti Macu, bohužel ale tedy spíše dočasně. Cache na Macu je možné smazat také v různých čisticích aplikacích, ty ale reálně nedělají nic jiného než to, co jsme si popsali výše.

Jak vymazat Cache na Macu
.