Zavřít reklamu

Prakticky všechny aplikace, společně s webovými stránkami, produkují data cache. Tato data dokáží být velmi užitečná, a to hned z několika důvodů. V případě webů se do cache mohou ukládat například přihlašovací údaje, u kterých jste nastavili, aby si je stránka pamatovala pro další přihlášení. Dále jsou součástí cache také informace o vašem zařízení, systému, webovém prohlížeči apod. V neposlední řadě slouží k tomu, aby se do nich ukládala data webových stránek. Tato data se stahují a ukládají do lokálního úložiště hlavně po prvním navštívení nějaké webové stránky. Následně, když na stránku přejdete znova, tak už nedochází k opětovnému stahování dat, ale k jejich načtení z úložiště. Díky tomu je načítání rychlejší.

Jak na iPhone zjistit, které webové stránky mají největší cache

Výše jsem zmínil, že se veškerá data cache ukládají do lokálního úložiště vašeho zařízení. To znamená, že v úložišti zabírají podle potřeby určité místo, což může být problém především pro jedince, kteří mají starší iPhone s menším úložištěm. Takoví uživatelé se totiž vždy snaží uvolnit co možná nejvíce místa v úložišti, jelikož nemají kam ukládat svá data. Co se cache týče, tak ta zabírá v úložišti většinou desítky či stovky megabajtů, v určitých případech se můžeme bavit i o gigabajtech. Záleží na tom, kolik stránek navštěvujete. Pokud byste si chtěli zobrazit, které webové stránky mají největší cache a zabírají tak nejvíce místa v úložišti, tak můžete. Stačí postupovat takto:

  • Prvně je nutné, abyste na vašem iPhonu přešli do nativní aplikace Nastavení.
  • Následně přejeďte o kus níže, kde lokalizujte kolonku Safari, kterou rozklikněte.
  • Jakmile tak učiníte, tak se ocitnete v rozhraní, ve kterém je možné předvolby Safari spravovat.
  • Zde je nutné, abyste se přesunuli úplně dolů, kde najdete sekci Pokročilé, jež rozklikněte.
  • Na další obrazovce pak naopak úplně nahoře přejděte do Data stránek.
  • Pak se vám zobrazí seznam všech webových stránek s informací o využití úložiště daty cache.

Pomocí výše uvedeného postupu je tedy možné na vašem iPhonu zjistit, které webové stránky a jejich data cache zabírají nejvíce místa v úložišti. Tento seznam je samozřejmě seřazen sestupně od webů, které zabírají nejvíce místa v úložišti. V případě, že byste chtěli zobrazit seznam všech stránek, tak stačí klepnout na Zobrazit všechny stránky. Pro smazání dat cache jednotlivé stránky stačí, abyste po ní přejeli zprava doleva, a poté klepnuli na Smazat. Hromadně je pak možné data mazat klepnutím na Upravit vpravo nahoře, následně pak stačí stránky označit a nakonec data vymazat. Chcete-li smazat kompletně veškerá data cache, tak stačí klepnout dole na Odstranit veškerá data stránek.

Redaktor (nejen) magazínu Jablíčkář, kterého baví informační technologie všeobecně. Kromě práce jsou jeho vášní také sportovní automobily. O společnosti Apple píše již několik let a život bez jablečných produktů už si nedovede představit.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.