Zavřít reklamu

Operační systém macOS Monterey, společně s ostatními nejnovějšími systémy, přichází s nespočtem skvělých funkcí, které rozhodně stojí za to. Na našem magazínu se všem novým funkcím věnujeme již po dobu několika dlouhých týdnů, což jen potvrzuje jejich vysoký počet. Společně už jsme se podívali na mnoho z nich – nejvíce jsme se samozřejmě věnovali těm největším a nejvíce důležitým funkcím. Musím ale podotknout, že součástí macOS Monterey jsou nesmírně užitečné funkce, o kterých se vůbec nemluví. V tomto článku se společně podíváme na 5 takových funkcí, které jsou naprosto parádní, ale nikdo jim pořádně nevěnuje pozornost. Jak se říká, v jednoduchosti je síla a v tomto případě to platí dvojnásob.

Fotky ve Zprávách

Pro komunikaci můžeme v dnešní době využít nespočet chatovacích aplikací. Na Mac je k dispozici například Messenger, dále WhatsApp, Viber a další. Nesmíme ale zapomenout ani na nativní aplikaci Zprávy, v rámci které je možné využít službu iMessage. Díky ní si můžete psát bezplatně se všemi ostatními uživateli, kteří vlastní jakékoliv Apple zařízení. Pokud patříte mezi uživatele Zpráv na Macu, tak jistě víte, že pokud vám někdo poslal více obrázků či fotografií, tak se zobrazily zvlášť jedna po druhé přímo pod sebou. V případě, že byste pak chtěli zobrazit text nad těmito fotkami, tak jste museli dlouhou dobu scrollovat. To se ale v macOS Monterey mění, jelikož více odeslaných obrázků či fotek se ve Zprávách zobrazí v kolekci, která zabírá stejné místo jako jedna fotografie. Kromě toho můžete nově ve Zprávách také jediným klepnutím na tlačítko vedle stáhnout přijmutý obrázek či fotku.

Oranžová a zelená tečka

V případě, že jste na vašem Macu již alespoň jednou zapnuli přední kameru, tak jste si zajisté všimli zelené diody, která se vedle ní nachází. Tato zelená dioda slouží jakožto bezpečnostní prvek, který vám řekne, že máte zapnutou kameru. Podle Applu tento systém nejde nijak obejít a tato dioda se aktivuje naprosto pokaždé, když se kamera zapne. Před nedávnem jsme se zobrazení této diody, potažmo tečky na displeji, dočkali také v iOS. Kromě zelené tečky se zde však začala objevovat i tečka oranžová, která zase značí aktivní mikrofon. V macOS Monterey jsme se taktéž dočkali přidání této oranžové tečky – ta se zobrazuje při aktivním mikrofonu v pravém horním rohu obrazovky. Po rozkliknutí ovládacího centra si pak můžete zobrazit, které aplikace mikrofon či kameru využívají.

Vylepšená funkce Otevřít složku

Pokud chcete na Macu otevřít jakékoliv umístění či složku, tak k tomu samozřejmě využijete Finder, ve kterém se proklikáte tam, kam potřebujete. Ti zkušenější uživatelé ale ví, že mohou v rámci Finderu využít funkci Otevřít složku. V případě, že Otevřít složku rozkliknete, tak se vám až doposud zobrazilo malé okno, do kterého bylo třeba vložit přesnou cestu složky, kterou jste pak mohli otevřít. S příchodem macOS Monterey se tato možnost dočkala vylepšení. Konkrétně má nový, modernější design, kterým se podobá Spotlightu, kromě toho ale dokáže uživatelům také napovídat a automaticky doplňovat cestu. Otevřít složku zobrazíte tak, že přejdete do Finderu, poté v horní liště klepnete na Zobrazení a nakonec z menu vyberete Otevřít složku.

otevřít složku macos monterey

Rychlé a jednoduché smazání Macu

Jestliže jste někdy v minulosti prodávali Mac, popřípadě pokud jste chtěli provést čistou instalaci, tak zajisté víte, že se nejednalo o úplnou procházku růžovým sadem – a už vůbec ne pro obyčejného uživatele. Konkrétně bylo nutné přejít do režimu Zotavení macOS, kde jste provedli formátování disku, a poté znova nainstalovali macOS. Tento proces byl tedy pro klasické uživatele relativně složitý a dobrou zprávou je, že v macOS Monterey jsme se dočkali zjednodušení. Nově tak můžete váš Mac smazat rychle a jednoduše, podobně jako je tomu například na iPhonu či iPadu. Pro smazání Macu stačí klepnout v levém horním rohu na  → Předvolby systému. Následně v horní liště klepněte na Předvolby systému, a poté vyberte Smazat data a nastavení… Následně se zobrazí okno s průvodcem, kterým stačí projít a Mac kompletně vymazat.

Jednoduché zobrazení hesel

V případě, že využíváte jablečná zařízení na maximum, tak bezesporu používáte také Klíčenku na iCloudu. V té se mohou skladovat veškerá vaše hesla, díky čemuž si je nemusíte pamatovat a při přihlašování vám stačí, abyste se nějakým způsobem autorizovali. Klíčenka kromě toho dokáže veškerá hesla také vymýšlet, takže i v tomto případě máte o starost míň. V určitých případech ale můžete chtít některé heslo zobrazit, například pokud se potřebujete přihlásit na jiném zařízení anebo jej sdílet. Na Macu jste k tomu museli využít nativní aplikaci Klíčenka, která je až doposud relativně nepřehledná a pro obyčejného uživatele zbytečně složitá. I tohle si inženýři v Applu uvědomili a přišli s novým jednoduchým zobrazením veškerých hesel, které se podobá tomu z iOS či iPadOS. Najdete jej tak, že klepnete do  → Předvolby systému, kde otevřete sekci Hesla, a poté se autorizujete.

.