Zavřít reklamu

Čas od času se na našem magazínu objeví článek, ve kterém se společně zaobíráme opravami telefonů. Občas si rozebereme nějaké nové zjištění či novinku, která se na poli opravování chytrých telefonů objevila, jindy vás zásobujeme různými tipy a triky, které by se vám při opravování mohly hodit. Vzhledem k tomu, že se osobně věnuji opravování jablečných chytrých telefonů již delší dobu, tak jsem se rozhodl, že se vás v tomto článku pokusím inspirovat mým vlastním „setupem“ pro opravování zařízení. Jak tedy vypadá a co by v něm nemělo chybět?

Hned na začátku bych se chtěl věnovat nářadí a dalšímu příslušenství, které osobně k opravování používám. Některé tohle příslušenství je nutné, jiné zase naopak není, každopádně je díky němu oprava o dost jednodušší. Jakožto naprostý základ vnímám kvalitní sadu nářadí – pokud ji totiž nemáte, tak se do opravy prostě a jednoduše vrhnout nemůžete. Pokud patříte mezi naše čtenáře, tak vám určitě neunikla recenze perfektní sady nářadí iFixit Pro Tech Toolkit, která je pro domácí opravování jako dělaná. Samozřejmě si vystačíte i s nějakou levnější a méně obsáhlou sadou, iFixit Pro Tech Toolkit však můžete využít i na ostatní elektroniku a nikoliv jen na mobilní telefony, důležitá je pak také kvalita provedení.

iFixit Pro Tech Toolkit koupíte za 1699 Kč zde

Dalším příslušenstvím je speciální podložka, která je určená přímo pro opravu mobilních telefonů. Opravdu dlouhou dobu, nebojím se říct několik let, jsem pracoval čistě bez podložky – myslel jsem si totiž, že se nejedná o úplnou nutnost. Často se mi ale stávalo, že mi při špatné manipulaci spadl šroubek ze stolu na zem a všeobecně byla organizace dílů a materiálu složitější. Když jsem se rozhodl pro zakoupení podložky a začal jsem ji používat, tak jsem si říkal, proč jsem ji nezačal využívat už dříve. Těchto podložek je k dispozici hned několik druhů, osobně jsem sáhl po té, která nabízí okénka pro šroubky, náhradní díly a nářadí. Mimo jiné jsou součástí mé podložky dvě magnetická políčka, ke kterým se vybrané šroubky či díly mohou „přilepit“. Podložku pro opravování zařízení tedy rozhodně doporučuji všem, a byť se nejedná o povinnost, tak dokáže práci zjednodušit.

Mimo sady iFixit Pro Tech Toolkit a podložky dokáží opravování výrazně zpříjemnit naprosto jednoduché a levné produkty. Konkrétně mám v tomto případě na mysli například ohebný kloub na podržení displeje. Z jedné strany se tento kloub přísavkami přisaje na stůl či na podložku, na druhou stranu pak přisajete displej, který díky tomu nemusíte držet. Dalším skvělým pomocníkem jsou úzké plastové kartičky, kterými lze řezat lepidlo, jež drží displej anebo baterii. Pro vytažení baterie, která se vám nepodařila vytáhnout klasickým způsobem, pak perfektně poslouží malá špachtle. Pokud lepíte displej do rámu, tak se vám u některých telefonů mohou hodit malé svorky, které na displej vyvíjí tlak tak, aby lepení dokonale přilnulo. Pro změkčení lepidla lze pak využít klasický fén na vlasy, společně s isopropylalkoholem, který lze aplikovat pomocí injekční stříkačky. Všechny tyto maličkosti můžete zakoupit mimo jiné na čínských tržištích, IPA pak třeba v drogerii.

U novějších iPhonů, které jsou voděodolné, je mezi displejem a rámem nalepené těsnění. Tohle těsnění (lepení) se při výměně displeje poškodí a je nutné, abyste poté nalepili nové. K tomu existují předpřipravené lepící sady, pokud ji však nemáte, tak je nutné využít alespoň speciální lepidlo. Přesně pro tyto účely existují lepidla B-7000 a T-7000 – rozhodně tedy zapomeňte na silikon a podobné hmoty. Při samotném opravování je pak nutné, abyste měli na stole dostatek místa, stejně tak je nutné, abyste na něm měli pořádek, anebo alespoň systém. Při náročnějších opravách samozřejmě pořádek často úplně dobře udržovat nelze, každopádně rozhodně není ideální mít veškeré nářadí rozházené po stole a v případě potřeby jej hledat.

nářadí pro opravu iphone

Na závěr bych se chtěl ještě věnovat samotným aspektům, které dokáží výrazně ovlivnit kvalitu a rychlost samotné opravy. Naprosto klíčové je, abyste v místnosti měli dostatek světla – ideálně toho slunečního a nikoliv umělého. Mimo jiné je samozřejmě nutné, abyste si opravu předem nastudovali, pokud tedy nemáte zkušenosti. Využít k tomu můžete portál iFixit či videa na YouTube. Důležité je také zvážit, zdali jste na opravu připraveni – neměli byste se do ní pouštět pokud jste rozrušení, anebo třeba pokud se vám klepou ruce. Pozor si dávejte také na statickou elektřinu, která dokáže zařízení či náhradní díly poškodit. Více o jednotlivých aspektech se dozvíte ve článku, který přikládám níže.

Redaktor (nejen) magazínu Jablíčkář, kterého baví informační technologie všeobecně. Kromě práce jsou jeho vášní také sportovní automobily. O společnosti Apple píše již několik let a život bez jablečných produktů už si nedovede představit.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.