Zavřít reklamu

Asi každý z nás zná nějakého kamaráda, který má věčně rozbitý displej svého iPhonu. Pravdou ale je, že stačí trošku nepozornosti a rozbitý telefon může mít rázem v ruce každý z nás. V takovém případě neexistuje jiná možnost, než samotný displej vyměnit – tedy pokud se nechcete dívat na rozbité sklo a riskovat pořezání prstů. U starších iPhonů, které mají LCD displej, je výběr náhradního dílu relativně jednoduchý. Vybíráte si totiž pouze z nabídky dostupných LCD displejů, které se liší jen svou kvalitou provedení. S náhradními displeji pro iPhone X a novější je ale výběr o něco složitější a rozmanitější.

Rozdíl je především v tom, že novější iPhony, vyjma iPhonu XR, 11 a SE (2020), disponují displejem s technologií OLED. Pokud se vám takový displej podaří rozbít, tak při vyúčtování opravy musíte oproti LCD sáhnout do kapsy o mnoho hlouběji. Zatímco LCD displeje jste schopni v současné době pořídit za několik stovek korun, tak v případě OLED panelů se jedná o řadově tisíce korun. Ne každý z nás ale nutně musí mít na výměnu OLED displeje novějšího iPhonu dostatek financí. Takoví lidé často při koupi vůbec netuší, kolik náhradní displeje na taková zařízení stojí, a tak poté zůstávají překvapeni. Nejedná se ale samozřejmě o pravidlo, stačí se ocitnout v horší finanční situaci a problém je na světě.

Přesně kvůli výše popsané situaci vznikly takové náhradní displeje, které jsou o mnoho levnější. Díky těmto levnějším displejům si mohou výměnu dovolit i lidé, kteří do ní zrovna nechtějí investovat několik tisíců korun. Některým z vás by možná dávalo smysl, kdyby bylo možné novější iPhony z hlediska finanční úspory osadit obyčejným LCD panelem. Pravdou je, že tohle doopravdy možné je, byť se nejedná o úplně ideální řešení. Svým způsobem se dá říci, že jsou náhradní displeje pro iPhony, které od výroby disponují OLED panelem, rozděleny do čtyř kategorií. Seřazeno od nejlevnější po nejdražší se jedná o LCD, Hard OLED, Soft OLED a Refurbished OLED. Veškeré rozdíly lze na vlastní oči pozorovat ve videu, které přikládám níže, další informace o jednotlivých typech se dozvíte pod ním.

LCD

Jak už jsem nakousl výše, tak LCD panel patří mezi nejlevnější alternativu – nejedná se ale o nic ideálního, ba naopak bych tuto možnost považoval jen za nouzové řešení. Náhradní LCD displeje jsou o mnoho tlustější, takže z rámu telefonu více „trčí“, a zároveň lze při jejich využití pozorovat větší rámečky okolo displeje. Rozdíly lze pozorovat také v podání barev, které je oproti OLED horší, stejně jako pozorovací úhly. LCD navíc oproti OLED vyžaduje o mnoho větší výkon, jelikož se využívá podsvícení celého displeje a nikoliv jen jednotlivých pixelů. Kvůli tomu dochází k menší výdrži baterie a v neposlední řadě můžete riskovat také poškození celého iPhonu, jelikož na LCD displej prostě a jednoduše není stavěný.

Hard OLED

Co se týče Hard OLED, tak se jedná o ideální alternativu v případě, že potřebujete levný displej, ale nechcete sklouzávat až k LCD. I tento displej má zcela očekávaně své nevýhody. U většiny z nich jsou rámečky okolo displeje ještě větší než u LCD, což už na první pohled vypadá prazvláštně a mnozí by mohli usoudit, že se jedná o „fejk“. Pozorovací úhly a podání barev oproti LCD zcela očekávaně o mnoho lepší. Slovíčko Hard před OLED zde ale není jen tak pro nic za nic. Hard OLED displeje jsou totiž doslova tvrdé a neflexibilní, což znamená, že jsou o mnoho náchylnější na poškození.

Soft OLED

Další v pořadí je displej Soft OLED, který využívá totožnou technologii jako originální OLED displej, jenž se při výrobě osazován do novějších iPhonů. Tento typ displeje je oproti Hard OLED o mnoho měkčí a ohebnější. Mimo jiné tyto Soft OLED displeje využívají výrobci ohebných telefonů. Vyobrazení barev, stejně jako pozorovací úhly, se blíží (anebo jsou stejné) originálním displejům. Rámečky okolo displeje jsou velikostně stejné jako u originálního displeje. Největší rozdíl lze často vidět v teplotě barev – jedná se ale o naprosto normální jev, který můžeme pozorovat i u originálních displejů – teplota barev se totiž často liší podle výrobce. Z hlediska poměru cena a výkon se jedná o nejlepší volbu.

Refurbished OLED

Poslední v seznamu nám zbyl Refurbished OLED displej. Konkrétně se jedná o originální displej, který však byl v minulosti poškozený a došlo k jeho opravě. Jedná se o nejlepší možnost v případě, že hledáte takový displej, který bude mít původní podání barev a skvělé pozorovací úhly. Rámečky okolo displeje mají samozřejmě standardní velikost. Jak ale můžete tušit, tak se jedná o vůbec nejdražší typ náhradního displeje, který si můžete pořídit – za kvalitu se ale odjakživa platí.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více