Zavřít reklamu

Na našem magazínu se čas od času věnujeme takovým tématům, která mají co dočinění s domácím opravováním iPhonů a dalších jablečných zařízení. Konkrétně jsme se věnovali především různým tipům, jenž vám mohou při konkrétních opravách pomoci, mimo to jsme se věnovali také tomu, jak se Apple snaží domácím opravám zabránit. Jestliže jste se rozhodli pro opravu vlastního iPhonu, popřípadě jakéhokoliv dalšího podobného zařízení, tak byste měli věnovat pozornost tomuto článku. V tom se totiž podíváme na 5 tipů, ve kterých se dozvíte vše, co byste měli vědět, než se do domácí opravy pustíte. V blízké budoucnosti si pro vás připravíme seriál, ve kterém se možným úskalím a informacím budeme věnovat více do hloubky.

Správné nářadí

Ještě před tím, než se do čehokoliv pustíte, tak je nutné, abyste si zkontrolovali, zdali máte správné a vyhovující nářadí. Prvně vás zajímá především to, zdali vlastníte takové nářadí, které pro úspěšnou opravu potřebujete. Může se jednat o šroubováky se specifickou hlavou, anebo třeba o přísavky a další. Zároveň je nutné zmínit, že by nářadí mělo být kvalitní. Pokud byste totiž měli nevyhovující nářadí, tak riskujete možné poškození zařízení. Naprostou noční můrou je například stržená hlava šroubku, kterou nelze žádným způsobem opravit. Z vlastní zkušenosti mohu doporučit využití opravné sady iFixit Pro Tech Toolkit, která je kvalitní a najdete v ní vše, co potřebujete – kompletní recenzi naleznete zde.

iFixit Pro Tech Toolkit koupíte zde

Dostatek světla

Veškeré opravy, a to nejen elektroniky, byste měli provádět tam, kde je dostatek světla. Naprosto každý, včetně mě, vám řekne, že nejlepší světlo je to sluneční. Pokud tedy máte tu možnost, tak opravy provádějte ve světlé místnosti a ideálně ve dne. Samozřejmě ne každý má možnost opravu ve dne provést – v tomto případě se ale přesvědčte, že si v místnosti rozsvítíte veškerá světla, která můžete. Kromě klasického světla využijte klidně lampičku, popřípadě můžete využít také svítilnu na vašem mobilním zařízení. Zároveň je ale nutné, abyste si nestínili. Za špatných světelných podmínek se o opravu vůbec nepokoušejte, s velkou pravděpodobností toho totiž více pokazíte, než opravíte.

ifixit pro tech toolkit
Zdroj: iFixit

Pracovní postup

Jestliže máte správné a kvalitní nářadí, společně s perfektním zdrojem světla, tak byste alespoň nějakou dobu měli před opravou věnovat nastudování pracovního postupu. Veškeré tyto postupy najdete samozřejmě na internetu. Využít můžete různé portály, které se opravami zařízení zabývají – například iFixit, popřípadě můžete využít YouTube, kde často najdete skvělá videa i s komentářem. Vždy je lepší, abyste se na příručku či video podívali ještě před samotnou opravou, abyste si byli jistí tím, že všemu rozumíte. Rozhodně totiž není ideální v půlce postupu zjistit, že některý krok nejste schopni provést. Po zhlédnutí příručky či videa ji každopádně mějte i nadále připravenou a sledujte ji i při samotné opravě.

Cítíte se na to?

Každý z nás je svým způsobem originální. Zatímco někteří z nás jsou víceméně klidní, trpěliví a nic je nerozhodí, jiní jedinci se zase mohou rychle naštvat nad prvním šroubkem. Osobně se řadím mezi první jmenovanou skupinu, tudíž bych s opravami neměl mít problém – kdybych ale řekl, že tomu tak doopravdy je, lhal bych. Jsou totiž dny, kdy se mi klepou ruce, popřípadě dny, kdy se na opravování prostě necítím. Jestliže vám něco uvnitř říká, že zrovna dnes byste se do opravy pouštět neměli, tak poslechněte. Při opravách totiž musíte být stoprocentně soustředění, klidní a trpěliví. Pokud cokoliv jednu z těchto vlastností naruší, může nastat problém. Osobně jsem schopný klidně opravu odložit o několik hodin, anebo třeba o celý den, jen abych si byl jistý tím, že mě nic nerozhodí.

Statická elektřina

Pokud jste si nachystali správné nářadí, pořádně osvětlili místnost a pracovní plochu, nastudovali si pracovní postup a cítíte, že je dnešek ten pravý, tak už jste dost možná připraveni k započetí opravy. Ještě před tím, než se do čehokoliv pustíte, byste měli být obeznámeni se statickou elektřinou. Statická elektřina je označení pro jevy, které jsou způsobené nashromážděním elektrického náboje na povrchu různých těles a předmětů a jejich výměnou při vzájemném kontaktu. Statický náboj vzniká tehdy, kdy spolu přijdou dva materiály do styku a opětovně se oddělují, popřípadě jejich třením. Součástí výše uvedené sady nářadí je také antistatický náramek, který doporučuji využít. I když to není pravidlem, tak statická elektřina dokáže kompletně vyřadit některé součástky. Osobně se mi takto podařilo ze začátku zničit dva displeje.

iphone xr ifixit
Zdroj: iFixit.com
.