Zavřít reklamu

Apple na červnovém WWDC představil novou verzi svého počítačového operačního systému – OS X 10.9 Mavericks. Od té doby jableční vývojáři pravidelně vydávali nová testovací sestavení a nyní je systém připraven pro širokou veřejnost. Ke stažení bude zcela zdarma.

S Mavericks přichází několik nových aplikací, ale výrazně změny se udály také „pod kapotou“. S OS X Mavericks je chod Macu ještě chytřejší. Energeticky úsporné technologie pomohou dostat víc z baterie a technologie na podporu vyššího výkonu přinášejí větší rychlost a odezvu.

Jmenovitě se jedná o technologie jako slučování časovačů, App Nap, úsporný režim v Safari, úsporné přehrávání HD videa v iTunes či komprimovaná paměť.

Novinkou je v Mavericks také aplikace iBooks, kterou již dlouho znali uživatelé iPhonů a iPadů. Do počítačů Mac s novým operačním systémem dorazí také aplikace Mapy, rovněž známá z iOS. Inovace počkala také klasické aplikace jako Kalendář, Safari a Finder, kde se nyní dočkáváme možnosti využití panelů.

Uživatelé s více displeji uvítají mnohem lepší správu displejů, což byl v dosavadních systémech poměrně nepříjemný problém. Lépe se v OS X 10.9 zachází také s oznámeními a pro snadnější zadávání hesel vytvořil Apple iCloud Keychain.

Craig Federighi, který na dnešní keynote OS X Mavericks ještě jednou představoval, oznámil, že nastává nová éra počítačových systémů od Applu, ve které se budou systémy distribuovat zcela zdarma. Stáhnout si může OS X 10.9 prakticky každý, ať už má na svém Macu nainstalovaný nejnovější nebo i starší systém jako Leopard či Snow Leopard.

Podporované počítače pro OS X Mavericks jsou iMac a MacBook Pro z roku 2007; MacBook Air, MacBook a Mac Pro z roku 2008 i Mac mini z roku 2009.

.