Zavřít reklamu

Ačkoli OS X disponuje mnoho užitečnými funkcemi a vychytávkami, jedna docela zásadní mně osobně chybí – klávesová zkratka pro uzamčení Macu (něco jako Windows-L na Windows). Pokud máte v liště nabídek zobrazeno uživatelské jméno nebo ikonu panáčka, můžete z této nabídky Mac zamknout. Jenže co když máte v liště málo místa nebo preferujete klávesovou zkratku? Můžete využít některou z aplikací třetích stran nebo si zkratku pomocí našeho návodu vytvořit sami.

Spusťte Automator

1. Vytvořte nový soubor a vyberte Služba

2. V levém sloupci vyberte Utility a ve sloupci vedle proveďte dvojklik na Run Shell Script

3. Do kódu skriptu zkopírujte:

/System/Library/CoreServices/“Menu Extras”/User.menu/Contents/Resources/CGSession -suspend

4. V možnostech skriptu vyberte Služba nepřijímá žádný vstup ve všech aplikacích

5. Soubor uložte pod libovolným názvem, např. „Uzamknout Mac“

Otevřete Předvolby systému

6. Přejděte do Klávesnice

7. V záložce Zkratky vyberte z levém seznamu Služby

8. V pravém seznamu naleznete pod Obecné váš skript

9. Klikněte na přidat zkratku a zvolte kýženou zkratku, např. ctrl-alt-cmd-L

Pokud zvolíte nevhodnou zkratku, systém se po jejím zadání ozve chybovým zvukem. Pokud danou zkratku využívá již jiná aplikace, dostane přednost a Mac se neuzamkne. Návod možná působí docela „geekovsky“, nicméně měl by ho zvládnout každý. Doufáme, že vám tento návod zpříjemní a urychlí každodenní práci.

Doplnění k článku:

Některé z vás jsme tímto návodem nechtěně zmátli a rádi bych vnesli světlo do nejasností. Článek je zamýšlen opravdu jen pro zamknutí Macu a je potřeba jej rozlišovat od vypnutí displeje a uspání Macu.

 • Uzamčení (bez nativní zkratky) – uživatel pouze zamkne svůj Mac, ale aplikace zůstávají aktivní. Můžete například exportovat dlouhé video, zamknout Mac, odejít a nechat jej vykonat svou práci.
 • Vypnutí displeje (ctrl-shift-eject) – uživatel vypne displej a to je vše, co se stane. Může se však stát, že má v předvolbách systému nastaveno požadování hesla po zapnutí displeje. V tomto případě se zobrazí přihlašovací obrazovka, avšak to je další funkcionalita navázaná na vypnutí displeje, nikoli uzamčení Macu jako takové.
 • Uspání (cmd-alt-eject) – uživatel uspí Mac a tím samozřejmě zastaví celou činnost počítače. Nejedná se tedy o uzamčení, i když uživatel může mít opět v předvolbách systému nastaveno vynucení hesla po probuzení.
 • Odhlášení (shift-cmd-Q) – uživatel je zcela odhlášen a přesměrován na přihlašovací obrazovku. Veškeré aplikace se ukončí.
Zdroj: MacYourself

UX Designer • Hruška nebo Jablko, asi je mi obojí souzeno

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Já používám sytémovou zkratku Cmd (⌘) + Alt + Vysunout médium (⏏) pro uspání, což také Maca zamkne …

  Možná to pro vás je novinka, ale tahle klávesová zkratka je v systému nativně ;-) Ctrl+Shift+Esc

  Není, ale toto je zkratka pro vypnutí displeje ;-) To, že někomu po jeho zapnutí zobrazení objeví přihlašovací obrazovka záleží na nastavení systému a není to tedy zamknutí.

  No ja to vidim stejne jak kolega Tomas. Nac zdlouhave delat neco v automatoru, kdyz jen zatrhnu zadat heslo po rozsviceni displeje a klavesovou zkratku tam mam nativne. Mac zamykam z duvodu, ze jdu pryc, nebudu ho delsi dobu pouzivat, ne ze ho zamknu a pak cucim na zamknutou obrazovku.
  Takze pro mne ten navod nema smysl, ale verim, ze se nekomu hodi :-)

  Ano, stačí Mac uspat a chce po mně heslo. Taktéž je to funkční, pokud používáte Aktivní okraje k uspání obrazovky (např. zajedete kurzorem do levého spodního rohu k uspání Maca, pokud to tak navolíte). Při stisku jakékoli klávesy chce pak Mac heslo…

  Dobrý tip! Bez ironie.

  Přiznám se, že já používám „Hot Corners“. Preferences -> Destkop & Screen Savers -> Screen Saver tlačítko Hot Corners a mám nastaveno CMD + pravý horní roh jako „Put display to sleep“ nutno podotknout, že je k tomuto nutno nastavit, aby chtěl počítač heslo při návratu z tohoto módu. Mám to od roku 2008 a stále mi to vyhovuje více než klávesová zkratka, ale každý jsme jiný :-)

  Musím autorovi poďakovať. Už v minulosti som niečo podobné hľadal…keďže mám Mac nastavený tak, aby sa v prípade uvedenia do spánku nezamkol, no niekedy pri opustení Macu na dlhší čas si ho uzamknut potrebujem s tým, aby procesy bežali na pozadí ďalej.
  Mozno sa tento návod nehodí pre každého, za to ho ale nemusíte kritizovať. ;) Komu článok pomôže, je za neho vďačný a ak niekomu nie, nech ho jednoducho ignoruje.
  Takže ešte raz za mna veľké DIK.

  Pěkný tip, pěkný článek, díky moc :) Jen poznámka, na mojem MBP Retina 2012 late s Yosemite návod nefunguje. Při volbě skupiny klávesové zkratky jsem musel zvolit zkratky aplikací a ne služby. :)
  P.S: Článek se mi geekovský teda nezdá, ale to je možná tím, že jsem na jabko-komp přešel z linuxového pécéčka. :D

  Vadi mi nastaveni hesla po zhasnuti displeje, protoze doma je to akorat opruz X krat dene zadavat heslo. Automatorem je to zase zbytecnost. Nejjednodussi je v nastaveni aplikace Keychain (Klicenka) nechat zobrazit jeji ikonu v menubaru – pak tam bude ikonka zamecku. V menu tam jde vybrat Lock screen a zhasne se obrazovka. Nasledne je vyzadovano heslo. Jednoduche, funkcni, pouziji pouze pokud skutecne pozaduji Mac zamknout.

celý text

Čtěte více.