Zavřít reklamu

Ačkoli OS X disponuje mnoho užitečnými funkcemi a vychytávkami, jedna docela zásadní mně osobně chybí – klávesová zkratka pro uzamčení Macu (něco jako Windows-L na Windows). Pokud máte v liště nabídek zobrazeno uživatelské jméno nebo ikonu panáčka, můžete z této nabídky Mac zamknout. Jenže co když máte v liště málo místa nebo preferujete klávesovou zkratku? Můžete využít některou z aplikací třetích stran nebo si zkratku pomocí našeho návodu vytvořit sami.

Spusťte Automator

1. Vytvořte nový soubor a vyberte Služba

2. V levém sloupci vyberte Utility a ve sloupci vedle proveďte dvojklik na Run Shell Script

3. Do kódu skriptu zkopírujte:

/System/Library/CoreServices/“Menu Extras”/User.menu/Contents/Resources/CGSession -suspend

4. V možnostech skriptu vyberte Služba nepřijímá žádný vstup ve všech aplikacích

5. Soubor uložte pod libovolným názvem, např. „Uzamknout Mac“

Otevřete Předvolby systému

6. Přejděte do Klávesnice

7. V záložce Zkratky vyberte z levém seznamu Služby

8. V pravém seznamu naleznete pod Obecné váš skript

9. Klikněte na přidat zkratku a zvolte kýženou zkratku, např. ctrl-alt-cmd-L

Pokud zvolíte nevhodnou zkratku, systém se po jejím zadání ozve chybovým zvukem. Pokud danou zkratku využívá již jiná aplikace, dostane přednost a Mac se neuzamkne. Návod možná působí docela „geekovsky“, nicméně měl by ho zvládnout každý. Doufáme, že vám tento návod zpříjemní a urychlí každodenní práci.

Doplnění k článku:

Některé z vás jsme tímto návodem nechtěně zmátli a rádi bych vnesli světlo do nejasností. Článek je zamýšlen opravdu jen pro zamknutí Macu a je potřeba jej rozlišovat od vypnutí displeje a uspání Macu.

  • Uzamčení (bez nativní zkratky) – uživatel pouze zamkne svůj Mac, ale aplikace zůstávají aktivní. Můžete například exportovat dlouhé video, zamknout Mac, odejít a nechat jej vykonat svou práci.
  • Vypnutí displeje (ctrl-shift-eject) – uživatel vypne displej a to je vše, co se stane. Může se však stát, že má v předvolbách systému nastaveno požadování hesla po zapnutí displeje. V tomto případě se zobrazí přihlašovací obrazovka, avšak to je další funkcionalita navázaná na vypnutí displeje, nikoli uzamčení Macu jako takové.
  • Uspání (cmd-alt-eject) – uživatel uspí Mac a tím samozřejmě zastaví celou činnost počítače. Nejedná se tedy o uzamčení, i když uživatel může mít opět v předvolbách systému nastaveno vynucení hesla po probuzení.
  • Odhlášení (shift-cmd-Q) – uživatel je zcela odhlášen a přesměrován na přihlašovací obrazovku. Veškeré aplikace se ukončí.
Zdroj: MacYourself
.