Zavřít reklamu

Apple patří mezi jednu z mála společností, které záleží na bezpečnosti a ochraně soukromí svých uživatelů. I kvůli tomu se s příchodem nových aktualizací a zařízení snaží neustále vyvíjet nové bezpečnostní funkce. Nutno podotknout, že se to Applu rozhodně daří – kromě bezkonkurenčního biometrického zabezpečení Face ID lze zmínit také ochranu uživatele na internetu, kdy jablečný systém jednoduše webovým stránkám nepovolí sbírání dat, kromě toho však pak aplikace v iOS běží v režimu sandbox.

Fotky a videa v iOS uzamknout nemůžeme

Mnoho uživatelů už delší dobu volá po tom, aby Apple umožnil uzamčení jednotlivých aplikací v systému. Tato funkce by měla mít jednoduché rozhraní, ve kterém byste si zvolili aplikace, které chcete uzamknout, a poté byste se po otevření aplikace museli autorizovat kódovým zámkem, anebo biometrickou ochranou Touch ID či Face ID. Apple však tuto funkci stále nepřidal, na druhou stranu se ale rozhodli vzít vývojáři aplikací třetí strany odpovědnost do svých rukou a možnost uzamčení nabízí přímo v nastavení mnoha aplikací. Mezi jednu z aplikací, ve kterých se nachází nejcitlivější data, patří Fotky. Zde sice najdete album Skryto, to však stále není nijak chráněné a může se do něj dostat kdokoliv, kdo se dostane k vašemu odemčenému zařízení. V tomto případě můžete využít aplikace, díky kterým lze veškeré fotografie či videa uzamknout. Pojďme se společně v tomto článku na jednu takovou aplikaci podívat a ukažme si, jak na to.

Private Photo Vault aneb skvělé řešení pro uzamčení médií

Hned na začátek bych rád zmínil, že v App Storu je podobných aplikací k dispozici opravdu nespočet. Rozhodně tedy nemusíte použít tu, kterou jsme zmínili my, ale můžete si vybrat jinou. Konkrétně se tedy v tomto článku podíváme na bezplatnou Private Photo Vault. Tato aplikace se v kategorii pro uzamčení médií řadí mezi nejpopulárnější – když zadáte do vyhledávání v App Storu frázi „photo lock“, zobrazí se vám právě Private Photo Vault na první místě. Osobně jsem jej delší dobu používal již v minulosti a jsem rád, že se aplikace za tu dobu vyvinula a změnila design. Po stažení a spuštění aplikace se vám zobrazí krátký průvodce, kterým je třeba projít. Musíte si totiž nastavit hlavní PIN kód, s jehož pomocí se později dostanete ke svým uzamčeným médiím. Kromě toho si můžete, ale nemusíte, nastavit e-mail pro jednoduché obnovení PINu. Po dokončení těchto základních kroků už se objevíte v samotné aplikace Private Photo Vault.

Import fotografií či videí

V případě, že chcete do aplikace importovat nějaké fotografie, tak se ve spodním menu přesuňte do sekce Import. Pokud chcete přidat fotografie z knihovny, tak klepněte na Photo Library – tuto možnost budete používat nejčastěji. Poté si zvolte, do kterého alba se mají vybraná média importovat (tvorba nového alba viz níže). Nyní už jen stačí, abyste si fotografie označili, a poté vpravo nahoře klepnuli na Přidat. Tímto způsobem poté dojde k importu do aplikace. Po samotném importu se vám ještě zobrazí dialogové okno, ve kterém zvolíte, zdali chcete fotku smazat z aplikace Fotky (čímž zůstane pouze v aplikace Private Photo Vault), anebo zdali ji ve Fotkách chcete ponechat. Co se týče importu videí, tak je nutné zakoupení Pro verze aplikace – viz v závěru. Kromě toho pak můžete provést import přímo z fotoaparátu – stačí klepnout na Camera. Níže je pak ve verzi zdarma k dispozici ještě iTunes File Transfer, tedy přenos médií přes iTunes.

Tvorba alb, nastavení a další skvělé funkce

Jestliže patříte mezi jedince, kteří mají rádi ve všem pořádek, tak si v rámci Private Photo Vault můžete vytvořit také alba, do kterých lze fotografie a videa třídit. V tomto případě stačí, abyste se ve spodním menu přesunuli do sekce Albums, kde pak vpravo nahoře klepněte na ikonu +. Pak už jen zadejte název alba společně s heslem, kterým budete schopni album otevřít. Mimo jiné pak můžete ve spodním menu otevřít ještě zabezpečený web, pomocí kterého lze stahovat obrázky z internetu tak, že se uloží přímo do Private Photo Vault. Mimo jiné pak ještě doporučuji navštívit nastavení – Settings. Zde můžete provést hned několik úkonů, mimo jiné aktivovat Face ID či Touch ID pro ověřování. Stačí přejít do sekce Passcode Settings, kde aktivujte pomocí přpeínače právě Face ID či Touch ID. Nechybí poté další nastavení zpřístupnění pro jednoduché ovládání a další.

Závěr

Jak už jsem zmínil výše, tak Private Photo Vault patří mezi nejpopulárnější aplikace, které si můžete pro uzamčení médií v rámci iOS či iPadOS stáhnout. A rozhodně mohu říci, že je tato aplikace populární oprávněně. Nabízí velmi jednoduché ovládání a rozhraní, stejně tak je skvělá její funkčnost. Nestane se tedy například to, že byste aplikaci opustili, a poté si mohli zobrazit její náhled v přehledu aplikací. Private Photo Vault se ihned po opuštění zamkne a neexistuje možnost, pomocí které by se do ní mohl jednoduše nějaká nepovolaná osoba dostat – tedy pokud nemá přístup k vašemu mailu. Co se týče placené Pro verze, tak v rámci ní získáte pár funkcí navíc – jedná se například o možnost vytvoření nelimitovaného počtu alb, podpora uzamčení videí, přenos médií skrze SMS či mail, anebo zprávy o případném pokusu o odemčení aplikace. Cena Pro verze je příjemných a jednorázových 129 korun, což je na tak skvělou aplikaci skvělé.

.