Zavřít reklamu
iWant

Jak využít Notifikační centrum v OS X Mountain Lion

iWant

Jednou z hlavních novinek OS X Mountain Lion je bezesporu Notifikační centrum. Prozatím tuto funkci využije jen málokterá aplikace, ale naštěstí existuje snadné řešení, které vám ji přesto umožní používat.

Jak je vůbec možné, že zatím skoro neexistují aplikace, které by Notifikační centrum dokázaly využít? Jde přeci o jeden z největších taháků nového OS X. Paradoxně je však důvodem k prodlevě právě fakt, že notifikace hrají pro Apple opravdu velkou roli. To kromě obsahu marketingu dokazuje i nová strategie, kterou výrobce Macu zvolil pro desktopové aplikace. Vývojáři, kteří chtějí využít Notifikační centrum nebo třeba služby iCloud, tak mohou učinit pouze pokud svůj výtvor vydají přes jednotný obchod Mac App Store.

Aplikace musí projít schvalovacím procesem, ve kterém se od nynějška nejvíce ze všeho hledí na to, jestli bylo použito tzv. sandboxingu. Ten už se běžně používá na platformě iOS a v praxi zaručuje, že jsou od sebe jednotlivé aplikace striktně odděleny a nemají možnost přistupovat k datům, která jim nenáleží. Nemohou nijak hlouběji zasahovat do systému, měnit chod zařízení nebo třeba vzhled ovládacích prvků.

To je na jedné straně prospěšné ze zřejmých bezpečnostních důvodů, na druhé straně ale tato podmínka může od nových funkcí odstřihnout i oblíbené nástroje typu Alfred (vyhledávací asistent, který k fungování potřebuje určité zásahy do systému). Pro aplikace, které nová pravidla nesplní, nebude vývojářům umožněno vyjma oprav kritických chyb vydávat další updaty. Zkrátka na plné využití Notifikačního centra si bohužel ještě nějaký čas počkáme.

Už dnes je ale možné jej alespoň v omezené míře začít používat. Pomůže nám k tomu aplikace Growl, která byla dlouhou dobu jedinou pořádnou možností pro zobrazování upozornění. Mnozí uživatelé toto řešení jistě znají a používají, jelikož jeho služeb využívají aplikace jako Adium, Sparrow, Dropbox, různé RSS čtečky a mnohé další. Pomocí Growlu může libovolná aplikace zobrazovat jednoduchá upozornění, která se (dle výchozího nastavení) zobrazí na pár vteřin v pravém horním rohu obrazovky. V novém updatu je sice k dispozici i jakési jednotné okno s jejich jednotným výpisem, Mountain Lion ale v základu nabízí mnohem elegantnější řešení rychle přístupné jednoduchým gestem na trackpadu. V budoucnu proto bude rozumnější používat vestavěného Notifikačního centra, které ovšem dnes, jak už bylo řečeno, podporuje jen hrstka aplikací. Naštěstí existuje drobná utilita, která nám pomůže obě řešení propojit.

Jmenuje se Hiss a je zdarma ke stažení na webu australského vývojáře Collect3. Tato utilita bez nutnosti cokoliv nastavovat jednoduše skryje všechna growlovská upozornění a přesměruje je do Notifikačního centra. Pak už se notifikace chovají podle uživatelského nastavení v Předvolbách systému, tzn. mohou se zobrazit jako banner v pravém horním rohu, je možné limitovat jejich počet, zapnout zvukový signál a tak podobně. Protože všechny aplikace využívající Growl v Notifikačním centru spadají pod položku „GrowlHelperApp“, je dobré zvýšit počet zobrazených upozornění alespoň na deset, v závislosti na aplikacích, které používáte. Jak toto nastavení provést a jak Hiss funguje v praxi, můžete vidět na přiložených screenshotech. Zde popsané řešení sice není úplně elegantní, ale nevyužít skvělého Notifikačního centra v OS X Mountain Lion by byla škoda. A teď už stačí jen čekat, až se vývojáři pořádně pustí do implementování nových funkcí.