Zavřít reklamu

Jak zchladit Mac je termín, který aktuálně vyhledává mnoho uživatelů. Letní dny, na které jsme netrpělivě v zimě čekali, jsou totiž tady. Zatímco my zažíváme příjemné chvíle, tak to samé se nedá tvrdit o našem Macu. Pro ty, kteří pracují doma z MacBooku, přichází období, ve kterém stačí MacBook otevřít a po několika minutách jedou všechny ventilátory naplno. Tělo MacBooku se zahřívá, ruce se začínají potit a váš Mac produkuje více a více tepla. Apple oficiálně udává, že MacBook dokáže v pořádku pracovat do té doby, dokud okolní teplota nepřesáhne 50 stupňů Celsia. Otázkou však je, do kolika stupňů zvládnete pracovat vy. Pojďme se proto společně v tomto článku podívat na 10 tipů pro ochlazení Macu.

Položte Mac na hranu stolu

V případě, že se váš MacBook začíná přehřívat, tak se jej můžete pokusit položit těsně na hranu stolu. Počítač tak bude schopen přijímat vzduch z většího prostoru, než jen pouze z malé plochy pod sebou. Dávejte si však pozor, aby vám Mac ze stolu nesklouzl na zem.

13″ MacBook Pro M1:

Využijte knížku

Pokud nechcete riskovat pád MacBooku ze stolu, tak pro vás máme další tip. Váš MacBook se můžete pokusit položit na knížku. Dávejte si však pozor na to, abyste knihu umístili tam, kde je minimum průduchů. V případě novějších MacBooků se průduchy nachází pouze v zadní části v ohybu displeje a těla, a proto knihu umístěte nejlépe někam doprostřed. Takto můžete opět MacBooku dodat více chladného vzduchu, který může využít ke svému chlazení.

Chladící soustava 16″ MacBooku Pro:

16" macbook pro chlazení

Využijte podstavec

Abyste Macu co možná nejvíce ulevili, můžete využít podstavce. Pokud MacBook zvednete nad povrch stolu do vzduchu, tak se mu bude do průduchů dostávat více ochlazeného vzduchu. Tímto způsobem bude schopný lépe chladit hardwarové komponenty a také hlavně samotné tělo.

Využijte chladící podložku

Chladící podložka se jeví jako jedna z nejlepších možností, pokud chcete váš MacBook zchladit. Jednak se pomocí ventilátorů dostane do MacBooku studený vzduch, a jednak Macu a především svým rukám ulevíte tím, že zchladíte jeho tělo. Pokud vám tedy nevadí investovat pár stovek korun, díky kterým se budete cítit lépe vy i váš MacBook, tak rozhodně chladící podložku pořiďte – níže přikládám odkaz.

Chladící podložky koupíte zde

Využijte ventilátor

Ventilátor doporučuji spíše použít k ochlazení těla MacBooku. Pokud byste totiž ventilátor nasměrovali do průduchů, tak byste sice zapříčinili přívod studeného vzduchu směrem dovnitř, avšak tlak by nedovolil teplému vzduchu, aby se dostal z MacBooku ven. Můžete také vyzkoušet ventilátor položit na stůl dále od MacBooku a nasměrovat jej směrem dolů, abyste studený vzduch rozváděli po ploše stolu. Tímto způsobem dáte MacBooku možnost přijmout studený vzduch a zároveň možnost „vyfoukávat“ teplý vzduch ven.

MacBook Air 2020

Nepokládejte Mac na měkký povrch

Používání MacBooku v posteli při vyšších venkovních teplotách (a nejen v nich) nepřipadá v úvahu. Je jedno, jestli je zima anebo léto – pokud Mac položíte na měkký povrch, kterým je například postel, tak zapříčiníte zablokování průduchů. Kvůli tomu nemůže přijímat studený vzduch a zároveň nemá kam odvádět ten horký. Jestliže se rozhodnete v tropických teplotách používat váš MacBook v posteli, tak riskujete přehřátí a v lepším případě vypnutí systému. V tom horším případě může dojít i k poškození některé z komponent.

Vyčistěte průduchy

Pokud jste vyzkoušeli všechny možnosti výše a MacBook pořád výrazně „topí“, tak možná máte zanesené průduchy. Můžete je zkusit vyčistit stlačeným vzduchem. Popřípadě můžete využít různých DIY návodů na YouTube, abyste váš MacBook rozebrali a vyčistili jej i uvnitř. Pokud si však na ruční čištění netroufáte, můžete si MacBook nechat vyčistit v servisu.

Takto by mohl vypadat 16″ MacBook Pro s čipem M1X:

Vypněte programy, které nevyužíváte

Snažte se, abyste při používání MacBooku měli spuštěné jen ty programy, se kterými momentálně opravdu pracujete. Každý program, který běží na pozadí, si odebírá kus výkonu. Kvůli tomu musí Mac vynaložit více energie, aby byl schopný všechny aplikace udržet spuštěné. Samozřejmě platí pravidlo, že čím více výkonu, tím větší je teplota. Aplikace, které využívají nejvíce výkonu, lze najít v aplikaci Monitor aktivity.

Ponechte Mac ve stínu

Pokud jste se rozhodli s MacBookem pracovat venku, tak se ujistěte, že pracujete ve stínu. Osobně jsem s Macem několikrát pracoval na slunci a po několika minutách jsem nebyl schopen udržet prst na jeho těle. Vzhledem k tomu, že je šasi z hliníku, tak může během několika minut dosáhnout vysokých teplot. Ideální je ale samozřejmě pracovat v chladném prostředí uvnitř.

 

Investujte do Apple Silicon

Je všeobecně známé, že se Macy s procesory Intel nezvládají chladit. Není to ani tak problém Applu, ale spíše Intelu, který vyvíjí neúsporné procesory. Tohle je jeden z mnoha důvodů, proč se Apple rozhodl od Intelu upustit a začal vyvíjet své vlastní čipy Apple Silicon. Ty jsou oproti procesorům Intel výkonnější a hlavně úspornější, tudíž ani není nutné je tolik chladit. Například MacBook Air M1 vůbec nemá ventilátor, jelikož jej k chlazení nepotřebuje. Investice do Macu s čipem Apple Silicon tak v létě dává ještě větší smysl než kdykoliv předtím, což mohu potvrdit sám z vlastní zkušenosti.

MacBooky s Apple Silicon koupíte zde

.