Zavřít reklamu

Pokud alespoň trošku sledujete dění v jablečném světě, tak vám zajisté před zhruba půlrokem neunikla listopadová konference od Applu, na které kalifornský gigant doslova změnil svět, tedy alespoň ten počítačový. Ještě předtím, na loňské konferenci WWDC20, tehdy došlo k představení čipů Apple Silicon, o kterých se vědělo už dlouhou dobu dopředu. Někteří jedinci byli z přechodu na vlastní ARM procesory u Maců skeptičtí, jiní zase naopak více než optimističtí. Na zmíněné listopadové konferenci došlo k představení vůbec prvních jablečných počítačů s čipem Apple Silicon, konkrétně s označením M1. Představen byl MacBook Air M1, 13″ MacBook Pro M1 a Mac mini M1. Ihned po pár dnech se ukázalo, že vlastní ARM čipy od Applu zbořily hranice – a i nadále je nejspíše bořit budou.

V rámci této recenze se společně podíváme na 13″ MacBook Pro s čipem M1. Někteří z vás by mohli namítat, že je tento stroj už relativně „starý“, a tak nemá smysl psát na něj po takové době recenzi. Na internetu se prakticky pár hodin po vydání nových Apple produktů vždy objevují první recenze, osobně si však myslím, že je nutné brát je s určitou rezervou. O mnoho přínosnější by pro čtenáře měla být dlouhodobá recenze, za kterou lze považovat právě tuhle. V ní podíváme na 13″ MacBook Pro M1 jakožto na zařízení, které jsem měl možnost aktivně využívat po dobu několika měsíců. Hned na začátek mohu uvést, že mě tohle aktuálně nejnovější „Pročko“ donutilo na něj přejít z 16″ MacBooku Pro – více si však řekneme níže.

macbook air m1 a 13" macbook pro m1

Balení

Jak už nejspíše správně tušíte, tak v balení 13″ MacBooku Pro M1 k žádným výrazným změnám nedošlo. Balení produktu se ale věnujeme prakticky v každé recenzi, a proto ani tento případ nebude výjimkou. Někteří uživatelé, kteří jsou součástí jablečného ekosystému již po dobu několika let, by mohli namítat, že na balení nic zajímavého není, jelikož je pořád stejné. Jsou tady ale i takoví jedinci, kteří aktuálně pracují například na Windows, a právě tento článek by je mohl přinutit k přechodu na macOS. Přesně to ty je určená tato kapitola o balení, stejně jako o designu a dalších záležitostech, které se nijak nezměnily. 13″ MacBook Pro M1, stejně jako jeho starší verze či levnější bratříček v podobě MacBooku Air, vám přijde v bílé krabici. Na přední straně najdete vyobrazené samotné zařízení, z boku nápis MacBook Pro a zezadu vybranou specifikaci. Po vysunutí víka krabice už na vás vykoukne samotný 13″ MacBook Pro M1, který zůstává zabalený ve fólii. Pod MacBookem pak najdete ještě obálku se stručným manuálem a nálepkami v barvě samotného jablečného počítače (v našem případě Space Gray), dále 61W nabíjecí adaptér a USB-C nabíjecí kabel.

Design a konektivita

Již v odstavci výše jsem nakousnul, že design MacBooků je již od roku 2016 neměnný. Z hlediska exteriéru těchto zařízení byste rozdíly hledali opravdu marně. Jeden byste našli pouze v případě, že byste otevřeli víko – novější MacBooky už totiž disponují nejnovější klávesnici Magic Keyboard a nikoliv problémovou Butterfly. Magic Keyboard využívá namísto motýlkového mechanismu ten nůžkový, tudíž mají klávesy o něco vyšší stisk. 13″ MacBook Pro se i nadále prodává ve dvou zbarveních, a to ve Space Gray (šedé) a Silver (stříbrné). Stále je využit recyklovaný hliník, z hlediska rozměrů se bavíme o 30.41 × 21.24 × 1.56 centimetrů, váha pak dosahuje pouhých 1.4 kg. 13″ MacBook Pro je tedy i nadále perfektně kompaktním zařízením, které však především z hlediska výkonu nemá žádné kompromisy.

13" macbook pro m1

Co se týče konektivity, tak se na pohled také nezměnilo vůbec nic – bavíme-li se tedy o základním modelu. Těšit se tedy můžete na dva USB-C konektory, které však u M1 namísto rozhraní Thunderbolt 3 podporují Thunderbolt / USB 4. Vrcholnější verze 13″ MacBooku Pro s procesorem Intel mají k dispozici celkově čtyři USB-C konektory (dva na každé straně), což nelze tvrdit o Pro s M1. Osobně si ale myslím, že si většina z nás na menší počet konektorů zvykla a pomalu se jedná o standard. Ano, samozřejmě bychom ocenili například možnost připojení SD karty, každopádně ale můžeme využít všemožných adaptérů, které seženete za pár stovek. Dva USB-C konektory tak rozhodně nevnímám jako nějaké negativum. Na druhém boku stále najdete 3.5mm jack pro připojení sluchátek, což možná ještě někteří z vás ocení, a to i přesto, že pomalu žijeme v bezdrátové době.

Klávesnice a Touch ID

Pár informací o klávesnici, kterou 13″ MacBook Pro M1 disponuje, jsem uvedl již výše. Součástí je tedy klávesnice s označením Magic Keyboard, kterou už však disponoval i klasický model s procesorem Intel z minulého roku. Pokud očekáváte nějaké změny či vylepšení, tedy co se klávesnice týče, tak nedošlo opravdu k ničemu. Magic Keyboard je na MacBoocích stále stejně skvělá a hlavně spolehlivá. Pořád se ale jedná o velmi subjektivní záležitost, jelikož vyšší zdvih někomu sednout může a někomu zase nikoliv. Osobně jsem měl tu možnost přejít z Butterfly klávesnice právě na Magic Keyboard a první týden jsem tuto změnu proklínal, jelikož se mi úplně dobře nepsalo. Zjistil jsem ale, že to je o zvyku a později už mi Magic Keyboard nijak nevadila, ba naopak mi začala vyhovovat více. Z hlediska spolehlivosti je to opravdu o něčem jiném, jelikož Magic Keyboard nevadí případné malé nečistoty a dokáže se s nimi „poprat“.

13" macbook pro m1

Součástí všech nových MacBooků je i snímač otisků prstů Touch ID – 13″ MacBook Pro M1 není výjimkou. Osobně už to u jablečného počítače beru za samozřejmost a nedovedu si představit bez této vychytávky fungovat, jelikož dokáže opravdu výrazně zjednodušit každodenní práci. Ať už se chcete přihlásit k vašemu účtu, vyplnit uživatelské údaje někde na internetu, upravit nastavení či zaplatit, tak stačí přiložit prst na plochu Touch ID a o nic dalšího se nemusíte starat. Žádné vkládání hesla ani další podobné zdržování. Pokud byste však čekali nějaké vylepšení, tak ani v tomto případě nečekejte. Touch ID funguje pořád stejně a stejně dobře.

Displej a zvuk

Všechny 13″ MacBooky Pro od redesignu v roce 2016 disponují stejným displejem. Jedná se tedy o Retina displej o úhlopříčce 13.3″ s LED podsvícením a technologií IPS. Rozlišení displeje je 2560 x 1600 pixelů při 227 PPI. Retina displeje byly, jsou a nejspíše i nadále budou pořád stejně úchvatné – zkrátka a jednoduše je obrovská radost na těchto displejích pracovat či konzumovat obsah. Na perfektní displej se zvyká opravdu rychle, tudíž jakmile později vezmete do rukou nějaký starší počítač s horším displejem, s největší pravděpodobností se vám na něj nebude dívat dobře. Maximální jas displeje je 500 nitů, nechybí samozřejmě podpora barevného gamutu P3 a funkce True Tone, která dokáže v reálném čase měnit vyobrazení bílé barvy v závislosti na okolních světelných podmínkách.

Po stránce zvuku mi taktéž nezbude nic jiného než 13″ MacBook Pro M1 pochválit. Ani v tomto případě nedošlo k nějakým změnám, což znamená, že je zvukové podání stejné. Recenzovaný MacBook disponuje dvěma stereo reproduktory, které podporují Dolby Atmos, a nutno podotknout, že vás rozhodně nezklamou – ba naopak. Ať už se tedy například chystáte poslouchat hudbu, dívat se na film, anebo hrát nějakou hru, tak rozhodně nebude třeba využít externí reproduktory. Ty interní totiž hrají dosti hlasitě a kvalitně a byť může v nejvyšších hlasitostech docházet k minimálnímu zkreslení, tak asi není úplně co vytknout. Zmínit zde můžeme ještě kvalitu mikrofonů, která je taktéž pořád stejně dobrá. O záznam zvuku se přesně starají tři mikrofony se směrovým formováním paprsku.

13" macbook pro a macbook air m1

Čip M1

Ve všech výše uvedených odstavcích jsme si víceméně potvrdil to, že se po stránce vzhledu a některých technologií 13″ MacBook Pro oproti svým předchůdcům nezměnil. Obrovskou změnu Apple učinil v rámci hardwaru, jelikož tento MacBook Pro osadil vlastním čipem Apple Silicon s označením M1. A s tím se mění naprosto vše, jelikož se jedná o počátek úplně nové éry jablečných počítačů. Čip M1 v 13″ MacBooku Pro má 8 jader CPU a 8 jader GPU, v základní konfiguraci pak najdete 8 GB operační paměti (lze rozšířit na 16 GB). Od tohoto odstavce směrem dolů se dočtete o všech novinkách, které jsou s čipem M1 nějakým způsobem spojené – a rozhodně se nejedná pouze o větší výkon, nýbrž o hromadu dalších věcí. Vrhněme se tedy přímo na věc.

M1

Výkon

S příchodem čipu M1 došlo primárně k obrovskému nárůstu výkonu jablečných počítačů. Co si budeme nalhávat, procesory Intel už po dobu několika dlouhých let nejsou to, co bývaly, a tak se nemůžeme divit tomu, že Apple provedl záměnu – tu nejlepší, kterou mohl. Pár dnů po představení prvních zařízení s M1 se začalo šuškat o tom, že základní Air M1 zvládne ve výkonu překonat vrcholný 16″ MacBook Pro s Intelem. Z tohoto tvrzení se stal jakýsi ukazatel toho, jak moc je vlastně M1 výkonný. My tohle můžeme v redakci jen a jen potvrdit. Navíc k tomu, veškeré nativní aplikace se dokáží spustit prakticky okamžitě, podobně je to i při probouzení MacBooku z režimu spánku. Zkrátka a jednoduše bomba.

16_mbp-air_m1_fb

Nezůstávejme však pouze u povídaček. Namísto toho se vrhněme na výsledky z benchmarkových aplikací – konkrétně z Geekbench 5 a Cinebench R23. V CPU testu v rámci Geekbench 5 si 13″ MacBook Pro vysloužil 1720 bodů pro výkon na jedno jádro, 7530 bodů pak pro výkon na více jader. Dalším testem je Compute, potažmo test GPU. Ten se ještě dále rozděluje na OpenCL a na Metal. V případě OpenCL dosáhlo „Pročko“ na 18466 bodů a v Metal na 21567 bodů. V rámci Cinebench R23 pak lze provést test jednoho jádra a test více jader. Při využití jednoho jádra získal 13″ MacBook Pro M1 v testu Cinebench R23 1495 bodů, při využití všech jader pak 7661 bodů.

Nejlépe pocítíte výkon čipu M1 při používání nativních aplikací a takových aplikací, které jsou připraveny pro Apple Silicon. Samozřejmě je možné využít i takové aplikace, které jsou původně určené pro architekturu x86, potažmo pro procesory Intel. Kdyby však Apple do macOS neimplementoval překladač kódu Rosetta 2, tak bychom tuto možnost neměli. Při spuštění jakékoliv aplikace, která není připravená pro ARM, se zdrojový kód musí „přeložit“, chcete-li kompilovat. Tato činnost samozřejmě potřebuje určitou dávku výkonu, nejedná se však o nic zásadního a většinou ani nepoznáte, že používáte aplikace, které nejsou určené pro Apple Silicon. Nutno ale podotknout, že kompilátor Rosetta 2 tady nebude navždy – Apple jej nejspíše za pár let z macOS odstraní, a to především za účelem toho, aby vývojáře nakopnul k přeprogramování.

rosetta2_apple_fb

Hraní

Osobně se tak úplně neřadím mezi jedince, kteří celé odpoledne tráví hraním her – namísto toho se věnuju jiným koníčkům a případně také další práci. Když ale mám tu možnost a večer si pár desítek volného času najdu, tak si rád zahraji Word of Warcraft. Až doteď jsem „Wowko“ hrával na mém základním 16″ MacBooku Pro, kde mám grafické nastavení 6/10 a rozlišení 2304 x 1440 pixelů. Požitek z hraní rozhodně nebyl špatný – držel jsem se na nějakých 40 FPS s tím, že na místech, kde bylo více lidí, se objevovaly propady například k 15 FPS. Občas si říkám, že u stroje za 70 tisíc korun a s vlastním GPU je tohle trošku žalostné. Pokud byste se ve volné chvíli chtěli věnovat hraní na 13″ MacBooku Pro M1, tak se ihned po spuštění hry můžete vrhnout do nastavení a prakticky vše tzv. „vymaxovat“. Kvalitu grafiky tedy na 10/10 a rozlišení na 2048 x 1280 pixelů s tím, že se stabilně můžete pohybovat okolo 35 FPS. Pokud byste chtěli 60 FPS stabilně, stačí lehce stáhnout grafiku a rozlišení. O tom, že je M1 skvělým strojem na hraní, jsme si řekli už v jednom z minulých článků – přikládám jej níže. Věnujeme se v něm Airu M1, tudíž výsledky u „Pročka“ budou ještě lepší.

Ventilátor je, ale není

Aktuálně je z řady Apple Silicon k dispozici pouze jeden jediný čip, a to ten s označením M1. To znamená, že kromě 13″ MacBooku Pro tímto čipem disponuje MacBook Air, Mac mini, iMac a nově také iPad Pro. Na první dobrou by se mohlo zdát, že všechny tyto stroje musí mít stejný, anebo aspoň srovnatelný výkon. Ona to ale vůbec není pravda – záleží především na tom, jaké má zařízení k dispozici chlazení. Vzhledem k tomu, že MacBook Air například ventilátor nemá vůbec, tak se procesor rychleji dostane na svou maximální teplotu a musí se začít „brzdit“. 13″ MacBook Pro s M1 pak ventilátorem pro chlazení disponuje, tudíž čip zvládne delší dobu pracovat na vysokých frekvencích, a tak se stává výkonnějším především u činností, které vyžadují dlouhodobý výkon.

macbook air m1 a 13" macbook pro m1

Už to, že MacBook Air M1 nedisponuje ventilátorem dokazuje, jak úsporné, ale zároveň výkonné, Apple Silicon čipy jsou (a budou). Rozhodně si ale nemyslete, že byste v případě 13″ MacBooku Pro M1 museli celý den poslouchat vzlétající raketoplán. I přesto, že „Pročko“ ventilátorem disponuje, tak k jeho aktivaci dochází až tehdy, kdy jde opravdu „do tuhého“. Pokud patříte mezi obyčejné uživatele, tak si troufnu říci, že v 90 % používání ventilátor vůbec neuslyšíte, jelikož bude úplně vypnutý. Osobně si momentálně při psaní tohoto článku vůbec nevybavuji, kdy jsem naposledy ventilátor slyšel já. Nejspíše před několika týdny při renderování 4K videa. Jakákoliv práce je tedy na zařízení s M1 příjemnější, jelikož nemusíte poslouchat neustálé funění. Zároveň nemusíte mít ani strach, že by bylo šasi nějakým způsobem horké jako například u počítačů s procesory Intel. Ať sáhnete kam sáhnete, tak ve všech případech ucítíte maximálně příjemné teplo.

Abychom však pořád jenom nebásnili, tak se pojďme podívat na konkrétní data. 13″ MacBook Pro jsme vystavili do čtyř různých situací, při kterých jsme měřili teploty. První situací je klasický klidový režim, kdy na zařízení nic moc neděláte a maximálně tak prohlížíte Finder. V tomto případě dosahuje teplota čipu M1 zhruba 27 °C. Jakmile začnete na zařízení něco dělat, například prohlížet Safari a k tomu pracovat ve Photoshopu, tak se pomalu teplota začne zvyšovat, a to na zhruba 38 °C, zároveň i nadále však zůstává hrobové ticho. MacBooky samozřejmě nejsou primárně určené na hraní her, každopádně když už se do této činnosti pustíte, tak vás můžeme ujistit o tom, že se také není čeho bát. Teplota M1 při hraní dosahuje zhruba 62 °C a ventilátor se může pomaličku začít točit. Poslední situací je dlouhodobý render videa v aplikaci Handbrake, kdy už lze ventilátor slyšet, každopádně teploty zůstávají na přijatelných 74 °C. Tento článek píšu, pro srovnání, na 16″ MacBooku Pro. Mám otevřené Safari, k tomu Photoshop a pár dalších aplikací a teplota se drží okolo 80 °C a ventilátory slyším až moc.

Výdrž

Při představení prvních jablečných přenosných počítačů s M1 se Apple věnoval také výdrži – konkrétně u 13″ MacBooku Pro uvedl, že zvládne vydržet až 17 hodin při klasickém používání a 20 hodin při sledování filmu. Tato čísla jsou samozřejmě určitým způsobem nafouklá – nejspíše se měří v nestandardních podmínkách při minimálním jasu a deaktivovaných funkcích, které klasicky využíváme. My jsme 13″ MacBook Pro M1 podrobili relevantnějšímu testu výdrže, kdy jsme na něm na Netflixu v plné kvalitě začali přehrávat seriál La Casa De Papel. Ponechali jsme zapnuté Bluetooth, společně s Wi-Fi a jas jsme nastavili na nejvyšší úroveň. S výdrží „Pročka“ jsme se dostali až na velmi příjemných 10 hodin, což byste u konkurence či starších MacBooků hledali marně. Níže přikládáme graf, ve kterém najdete detailně popsaná procenta s časovými údaji, a také ve srovnáním s MacBookem Air M1.

výdrž baterie - air m1 vs. 13" pro m1

Přední kamera

K určitým změnám, tedy alespoň podle samotného Applu, mělo dojít i na poli přední kamery. Aktuálně nejnovější 13″ MacBook Pro M1 každopádně stále disponuje stejnou FaceTime HD kamerou, která má rozlišení žalostných 720p. I přesto, že je tato kamera stejná, tak je jiná – vylepšená. Tohle vylepšení je pouze softwarové a je možné právě díky čipu M1. Pokud však čekáte například formu nočního režimu, anebo nějaké výrazné vylepšení obrazové kvality, tak vás zklamu. Při srovnání určitý rozdíl samozřejmě vidět je, ale nesmíte mít velká očekávání. Textem vám toho v tomto případě moc nepopíšeme, a tak níže naleznete galerii, ve které se na rozdíly můžete podívat. Jen pro takové „připomenutí“, například nedávno představený iMac M1 již disponuje lepší přední kamerou FaceTime, a to s rozlišením 1080p. Je rozhodně škoda, že ji Apple neintegroval i do 13″ MacBooku Pro M1.

Aplikace z iOS na macOS

Čip M1 je vytvořen na architektuře ARM, stejně jako čipy A-series, které tepou v iPhonech a iPadech. To mimo jiné znamená, že na Macu s M1 můžete spustit aplikace, které jsou určené pro iOS, potažmo iPadOS. Přiznám se, že osobně (momentálně) pro tuto možnost nevidím žádné využití. Samozřejmě jsem nějaké aplikace z iOS na Macu s M1 vyzkoušel – najdete je přímo v App Storu, stačí se pod vyhledávacím polem překliknout. Aplikace tedy lze spustit, ovládání ale ve většině případech není úplně ideální. Jedná se tak o funkci, která není úplně dodělaná, a proto pro mě momentálně nemá význam. Jakmile bude mít Apple vše vyřešeno, tak to bude rozhodně skvělé, a to především pro vývojáře. Ti tak nebudou muset zvlášť programovat dvě stejné aplikace pro odlišný operační systém, namísto toho naprogramují jedinou, která bude fungovat jak v iOS, tak v macOS.

Závěr

Čip M1 a první jablečné počítače, které ním disponují, jsou tady s námi již několik měsíců. Tyto měsíce jsem osobně strávil testováním 13″ MacBooku Pro M1, a to po všemožných stránkách. Osobně se považuji za uživatele, který k vykonávání svých prací potřebuje výkonný Mac. Až doteď jsem vlastnil 16″ MacBook Pro v základní konfiguraci, který jsem pár týdnů po představení pořídil za 70 tisíc korun s vidinou toho, že mi vydrží několik let. Abych byl upřímný, tak rozhodně stoprocentně spokojený nejsem – první kus jsem musel reklamovat a u toho druhého, který vlastním doteď, se neustále objevují různé problémy. Po stránce výkonu jsem také čekal úplně něco jiného a lepšího. Všechno tohle jsem našel u 13″ MacBooku Pro s M1, který je pro mě lepší po všech stránkách, především tedy výkonnostně. Zpočátku jsem byl vůči Apple Silicon skeptický, svůj názor jsem ale relativně rychle při testování přehodnotil. A dospělo to až k tomu, že svůj 16″ MacBook Pro s Intelem měním za 13″ MacBook Pro M1 s 512 GB SSD. Potřebuji totiž takový stroj, který je výkonný, spolehlivý a přenosný – 13″ MacBook Pro M1 takový je, 16″ MacBook Pro bohužel nikoliv.

13″ MacBook Pro M1 můžete zakoupit zde

13" macbook pro m1

Pokud byste se ocitli ve stejné situaci jako já a chtěli byste svůj starý MacBook či notebook vyměnit za ten nový, tak můžete využít akce Koupíš, prodáš, splácíš od Mobil Pohotovosti. Díky této akce prodáte výhodně svůj starý stroj, vezmete si nový a zbytek doplatíte jednoduše ve výhodných splátkách – více se můžete dozvědět zde. Děkujeme Mobil Pohotovosti za zapůjčení 13″ MacBooku Pro M1 na recenzi.

Akci Koupíš, prodáš, splácíš od mp.cz najdete zde

.