Zavřít reklamu

iOS a iPadOS 15, macOS 12 Monterey, watchOS 8 a tvOS 15 – to je pětice nových operačních systémů, které Apple nedávno představil na vývojářské konferenci WWDC21. V úvodní dvouhodinové prezentaci této konference jablečná společnost ukázala ta největší vylepšení, která se týkají například služby FaceTime, přepracovaných oznámení či třeba nového režimu Soustředění. Jak už to tak ale bývá ve zvyku, tak Apple několik skvělých vylepšení také tzv. „zazdil“. Pokud se o nové systémy již nyní zajímáte, popřípadě pokud už jste si nainstalovali vývojářské beta verze, tak se vám určitě bude líbit tento článek. V tom si totiž ukážeme 10 novinek z iOS 15, o kterých jste možná nevěděli.

Upozornění na zapomenuté zařízení

Patříte mezi jedince, kteří často zapomínají? Pokud jste si na tuto otázku odpověděli kladně, tak se vám bude iOS 15 bezesporu líbit. Nabízí totiž novou funkci, díky které už nikdy nezapomenete žádné ze svých Apple zařízení. Konkrétně si v rámci aplikace Najít můžete nastavit, aby vás iPhone upozornil na to, když se od některého ze svých zařízení vzdálíte. V takovém případě vám přijde notifikace, ve které se o této skutečnosti dozvíte, navíc se zobrazí i poslední poloha konkrétního produktu. Pro aktivaci této funkce přejděte do aplikace Najít, kde rozklikněte vaše zařízení a vyberte si to konkrétní. Zde pak rozklikněte kolonku Upozornit na zapomenutí a proveďte aktivaci.

Notifikace z přepracované aplikace Počasí

Je to už nějakou dobu nazpátek od doby, kdy Apple provedl akvizici známé aplikace pro předpověď počasí s názvem Dark Sky. Díky tomu se tak nějak dalo předpokládat, že se nativní aplikace Počasí dočká velkých vylepšení. Kromě nového rozhraní a zobrazení nových dat si můžete také nechat zasílat oznámení, která vás informují například o sněžení, apod. Možnost aktivace těchto oznámení najdete v Nastavení -> Oznámení -> Počasí -> Nastavení oznámení o počasí, kde lze zasílání oznámení aktivovat.

Jednoduchá změna efektů u Live Photos

Pokud vlastníte iPhone 6s a novější, tak si v rámci aplikace Fotoaparát můžete aktivovat Live Photos. Díky této funkci se obyčejné fotky mohou proměnit v krátká videa, kterými si různé momenty z vašeho života můžete připomenout o mnoho lépe. Pro jednoduché sdílení lze pak Live Photo převést například na GIF, popřípadě můžete aplikovat různé efekty. Co se efektů týče, tak je nově v iOS 15 bude možné měnit o mnoho jednodušeji. Konkrétně rychlou změnu efektu provedete tak, že si Live Photo rozkliknete, a poté v levém horním rohu klepnete na ikonu LIVE. Zobrazí se menu, kde už jednotlivé efekty můžete aplikovat.

Připravte se na nový iPhone

Pořídíte-li si nový iPhone, tak ve většině případech stojíte o to, abyste si na něj přesunuli ze starého zařízení veškerá data. To lze jednoduše provést buď prostřednictvím speciálního průvodce, popřípadě lze využít iCloud, ze kterého se veškerá data stáhnou. V tom prvním případě může přenos trvat několik desítek minut, takže musíte čekat, v druhém případě je zase nutné počítat s tím, že ne všichni si iCloud předplácí. Apple vám v iOS 15 nabídne zdarma neomezené úložiště na iCloudu, kam si aktuální data nahrajete a připravíte se tak na nový iPhone. Jakmile vám pak nový jablečný telefon přijde, tak bude možné tato data stáhnout, tudíž nebudete muset na nic čekat a ihned bude možné zařízení využívat. Data, která tímto způsobem na iCloud uložíte, budou k dispozici tři týdny. Tuto funkci naleznete v Nastavení -> Obecné -> Resetovat -> Připravit pro nový iPhone.

Přenos dat z Androidu na iPhone

V případě, že vlastníte zařízení s operačním systémem Android a pořídíte si iPhone, tak můžete prostřednictvím speciální aplikace přenést veškerá data, což se zajisté hodí. Bohužel se ale tímto způsobem nepřesunou naprosto všechna data – jedná se například o historii hovorů a pár další maličkosti. To se sice s příchodem iOS 15 nezmění, namísto toho ale bude nově možné přenést alba fotek, soubory, složky a nastavení zpřístupnění. Samozřejmostí je pak i nadále přenos fotek, kontaktů a dalších základních dat.

Panely a design Safari

Co se týče Safari, tak Apple přispěchal s obsáhlými vylepšeními. Ty se týkají především uživatelského rozhraní, kromě toho jsme se dočkali také přidání skupin panelů. V případě změn uživatelského rozhraní se jedná například o přesunutí adresního řádku, který se nachází ve spodní části obrazovky, anebo o změnu zobrazení přehledu panelů v režimu mřížky. Vytvořit si pak můžete také skupiny panelů, mezi kterými se můžete jednoduše přepínat. Vytvořit si můžete například pracovní a zábavní skupinu, díky čemuž se navzájem tyto stránky odlišného charakteru nebudou nacházet společně na jednom místě.

Změna velikosti textu jen ve vybrané aplikaci

V iOS si již delší dobu můžete změnit velikosti textu v celém systému. To ocení především takoví uživatelé, kteří mají například horší zrak, popřípadě takoví jedinci, kteří naopak mají zrak dobrý a chtěli by zobrazit více obsahu. Pokud však nyní provedete v iOS změnu velikosti textu, tak dojde ke změně v rámci celého systému. V iOS 15 si nově můžete velikost textu změnit pouze ve vybrané aplikaci. V tomto případě stačí, abyste si v Nastavení -> Ovládací centrum prvně do ovládacího centra přidali prvek Velikost textu. Poté se přesuňte do aplikace, kde chcete velikost textu změnit, přejděte do ovládacího centra, rozklikněte prvek Velikost textu a ve spodní části zvolte změnu jen ve vybrané aplikaci. Pak velikost textu změňte a ovládací panel zavřete.

Návrat lupy v Poznámkách

Jestliže se aktuálně v iOS 14 přesunete do aplikace Poznámky a začnete upravovat text poznámky, tak možná zjistíte, že se nejedná o to pravé ořechové. Při změně pozice kurzoru totiž musíte přesně klepnout na místo, kam chcete, aby se umístil. Přes váš prst na displeji se ale přesná pozice určuje těžko. Apple tak do Poznámek přidal jakousi lupu, která se zobrazí přesně nad vaším prstem. V této lupě vidíte obsah, který se pod prstem přiloženým na displeji nachází, a tak lze jednoduše kurzor přesně umístit. Maličkost, ale rozhodně se hodí.

lupa ios 15

Zobrazení metadat u fotografií

Pokud chcete v iOS zobrazit EXIF metadata fotografií, tak se vám to v nativní aplikaci Fotky nepodaří – tedy pokud nepočítáme čas a pozici pořízení. Abyste metadata zobrazit mohli, tak je nutné využít nějakou z aplikací třetí strany. V iOS 15 už ale využití nějaké aplikace nebude třeba – metadata se zobrazí přímo v aplikaci Fotky. Pro jejich zobrazení stačí, abyste fotografii rozkliknuli, a poté ve spodním menu klepnuli na ikonu ⓘ. Ihned poté se veškerá metadata zobrazí. Pokud se navíc jedná o fotku či obrázek uložený z nějaké aplikace, tak se vám zobrazí, o jakou aplikaci se jednalo.

Nastavení času budíku v aplikaci Hodiny

Ty nejmenší změny často dokáží pobouřit nejvíce uživatelů. V iOS 14 jablečná společnost přišla s novým způsobem pro nastavování času budíku v aplikaci Hodiny. Zatímco ve starších verzích iOS se čas budíku nastavoval po vzoru vytáčení starých telefonů, tak v iOS 14 se zobrazila klávesnice, v rámci které jste klasicky „vyťukali“ čas buzení. Tato změna byla mnohým uživatelům proti srsti, a tak se Apple rozhodl původní nastavení po vzoru vytáčení starých telefonů vrátit. Otázkou je, zdali je tento krok správný – většina uživatelů už si totiž zvykla na klávesnici a nyní si zase musí zvykat na původní způsob. Nebylo by jednodušší do nastavení přidat přepínač, pomocí kterého by si uživatelé zvolili to, co jim vyhovuje více?

skryté funkce ios 15
.