Zavřít reklamu

Vítejte v naší každodenní rubrice, ve které si zrekapitulujeme ty největší zajímavosti (nejen) ze světa IT a technologií, které se za posledních 24 hodin udály, a my máme pocit, že byste o nich měli vědět.

GTA V dočasně zdarma na Epic Game Store

Na nákupní platformě Epic Game Store se před několika hodinami rozjela mnohými nečekaná (a vzhledem k přetíženosti celé služby také extrémně úspěšná) akce, během které je populární titul GTA V k dispozici pro všechny uživatele zdarma. Jedná se navíc o vylepšenou Premium edici, která nad rámec základní hry nabízí ještě velké množství bonusů do multiplayeru. V současné době nefunguje kvůli přetížení jak klient, tak webové služby. Pokud však o GTA V Premium Edition máte zájem, nezoufejte. Akce by měla být spuštěná až do 21. května, do té doby je tedy možné o GTA V zažádat a připojit si ke svému Epic účtu. GTA V je dnes už poměrně starý titul, který se však těší značné popularitě a to díky své online složce, kterou stále hrají desítky tisíc lidí. Pokud jste tedy nad pořízením léta váhali, nyní máte jedinečnou možnost titul vyzkoušet.

nVidia si odbyla GTC Technology konferenci z kuchyně svého CEO

Konference GTC se obvykle zaměřuje na všechny směry, v rámci kterých nVidia působí. Zdaleka tak nejde o akci určenou pro hráče a PC nadšence, kteří si kupují běžný spotřebitelský hardware – byť i na ně v omezené míře došlo. Letošní konference byla zvláštní ve svém provedení, kdy ji celou odprezentoval CEO nVidie Jensen Huang, a to ze své kuchyně. Keynote je rozložená na několik tematických částí a všechny z nich je možné si pustit na oficiálním YouTube kanále společnosti. Huang se věnoval jak technologiím pro datacentra, tak budoucnosti RTX grafických karet, GPU akceleraci a zapojení do vědeckého výzkumu, velkou část keynote zabraly technologie týkající se umělé inteligence a nasazení v autonomním řízení.

Pro běžné uživatele počítačů je pravděpodobně nejzajímavější oficiální odhalení nové GPU architektury Ampere, resp. odhalení GPU A100, na kterém bude celá nadcházející generace profesionálních i spotřebních GPU postavena (ve větších či menších úpravách osekáním hlavního velkého čipu). Dle slov nVidie jde o mezigeneračně nejpokrokovější čip za posledních 8 generací GPU. Půjde navíc o první čip nVidie, který bude vyrobený 7nm výrobním procesem. Díky tomu bylo do čipu možné vměstnat 54 miliard transistorů (půjde o vůbec největší mikročip založený na tomto výrobním procesu). Kompletní playlist GTC 2020 si můžete prohlédnout zde.

Končí podpora pro 32-bitovou verzi Windows 10

Společnost Microsoft oznámila, že začala s procesem postupného ukončování softwarové podpory pro 32bitovou verzi svého operačního systému Windows 10. Byť se už poměrně dlouhou dobu výhradně 32-bitové procesory neprodávají, Intel měl stále ještě relativně nedávno v nabídce 32-bitové Atomy pro ty nejmenší a nejméně výkonné netbooky, což nutilo Microsoft z licenčních důvodů softwarovou podporu udržovat. Tomu je však nyní konec a dá se očekávat, že během několika let tato verze operačního sytému opravdu skončí. Apple plně přešel na 64-bitový operační systém u MacOS již před několika lety, když došlo k ukončení podpory 32-bitových aplikací, což způsobilo značnou míru nevole mezi uživateli.

windows10-nadella

Zdroje: Epic Games, Tech Power Up, nVidia YouTube, TPU

Velký fanoušek Applu a technologií obecně. Ať už jde o počítače, konzole, audio, video a všechno ostatní, co se kolem toho motá.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.