Zavřít reklamu

Na začátku tohoto týdne Apple vydal aktualizace všech svých operačních systémů. Pokud jste to nepostřehli, tak přesněji jsme se dočkali vydání iOS a iPadOS 15.4, macOS 12.3 Monterey, watchOS 8.5 a tvOS 15.4. Na našem magazínu jsme vás samozřejmě o této skutečnosti informovali a doposud se věnujeme novým funkcím, kterých jsme se dočkali. Většina uživatelů se svými zařízeními po aktualizaci nemá problém, hrstka uživatelů však klasicky hlásí například pokles výkonu, popřípadě slabou výdrž baterie na jedno nabití. Pojďme se společně v tomto článku podívat na 5 tipů, díky kterým můžete svůj iPhone v novém iOS 15.4 zrychlit.

Deaktivace aktualizace dat aplikací na pozadí

Na pozadí systému iOS, a také ostatních operačních systémů, se odehrává nespočet procesů a akcí, o kterých nemáme ani nejmenší tušení. Mezi jeden z těchto procesů patří aktualizace dat aplikací na pozadí. Tato funkce se stará o to, že se vám po přechodu do aplikací vždy zobrazí nejnovější data, která jsou k dispozici. Pozorovat to můžete například v aplikaci Počasí, do které když se přesunete, tak nemusíte na nic čekat a ihned se vám zobrazí nejaktuálnější předpověď. Aktivita na pozadí však samozřejmě negativně ovlivňuje výdrž baterie. Pokud jste schopni obětovat automatické aktualizace dat na pozadí s tím, že po přechodu do aplikace budete tedy muset vždy pár sekund vyčkat na stažení aktuálních dat, tak můžete provést deaktivaci, a to v Nastavení → Obecné → Aktualizace na pozadí. Zde je možné funkci vypnout kompletně, anebo částečně u jednotlivých aplikací.

Smazání dat cache

Při používání aplikací a webových stránek vznikají všemožná data, která se ukládají do lokálního úložiště. Tato data se konkrétně nazývají cache a slouží především k rychlejšímu načítání webových stránek, mimo to ale díky nim můžete uložit přihlašovací údaje k účtu na stránce, takže se nemusíte neustále dokola přihlašovat. Co se týče zrychlení, tak díky datům cache se nemusí veškerá data webové stránky při každé návštěvě znova stahovat, ale namísto tohoto se načtou přímo z úložiště, což je samozřejmě rychlejší. Pokud však navštěvujete hodně webových stránek, tak může cache začít využívat relativně hodně místa v úložišti, což je problém. Pokud totiž máte plné úložiště, tak se iPhone začne výrazně zasekávat a zpomalí se. Dobrou zprávou je, že v Safari můžete data cache jednoduše odstranit. Stačí přejít do Nastavení → Safari, kde dole klepněte na Smazat historii a data stránek a akci potvrďte. Využíváte-li jiný prohlížeč, tak možnost pro smazání cache najdete často přímo v předvolbách v rámci aplikace.

Vypnutí animací a efektů

Operační systém iOS je plný všemožných animací a efektů, díky kterým vypadá jednoduše dobře. Tyto efekty lze pozorovat například při přesouvání se mezi stránkami na domovské obrazovce, při otevírání či zavírání aplikací, popřípadě při odemykání iPhonu apod. Všechny tyto animace a efekty každopádně pro své vykreslení potřebují určitou dávku výkonu, která by mohla být využita úplně jinak. Navíc k tomu, samotné provedení animace nějakou dobu trvá. Veškeré animace a efekty však můžete v iOS vypnout, díky čemuž dojde k výraznému a okamžitému zrychlení. Pro deaktivaci tedy přejděte do Nastavení → Zpřístupnění → Pohyb, kde aktivujte Omezit pohyb, ideálně společně s Preferovat prolínání.

Deaktivace automatických aktualizací

Pokud chcete váš iPhone, iPad, Mac či jakékoliv jiné zařízení nebo prvek v síti využívat kompletně bez obav, tak je nutné, abyste pravidelně prováděli aktualizace operačních systémů, popřípadě firmwaru. Kromě toho, že jsou součástí aktualizací nové funkce, tak vývojáři přichází také s opravami bugů a bezpečnostních chyb, které jinak mohou být zneužity. Systém iOS dokáže jak aktualizace systému, tak i aplikací vyhledávat automaticky na pozadí, což je na jednu stranu fajn, na druhou ale tato činnost může iPhone zpomalovat, což může být zřetelné hlavně na starších zařízeních. Automatické aktualizace tak můžete deaktivovat s tím, že je budete vyhledávat a instalovat ručně. Pro vypnutí automatických aktualizací systému přejděte do Nastavení → Obecné → Aktualizace softwaru → Automatická aktualizace. Chcete-li deaktivovat automatické aktualizace aplikací, přejděte do Nastavení → App Store, kde v kategorii Automatická stahování vypněte funkci Aktualizace aplikací.

Vypnutí průhledných prvků

V případě, že na iPhonu otevřete například ovládací centrum, popřípadě oznamovací centrum, tak si na pozadí můžete všimnout určité průhlednosti, tedy že prosvítá obsah, který máte otevřený. To opět vypadá velmi dobře, na druhou stranu ale i pro vykreslení průhlednosti je nutná určitá dávka výkonu, která by šla využít k něčemu jinému. Dobrou zprávou je, že můžete průhlednost v rámci iOS deaktivovat, tudíž se namísto ní na pozadí zobrazí neprůhledná barva, čímž hardwaru můžete pomoci. Pro vypnutí průhlednosti přejděte do Nastavení → Zpřístupnění → Displej a velikost textu, kde zapněte možnost Snížení průhlednosti.

.