Zavřít reklamu

Před pár dny jsme se dočkali vydání aktualizací operačních systémů od Applu. Pokud jste to nezaregistrovali, tak došlo k vypuštění iOS a iPadOS 15.4, macOS 12.3 Monterey, watchOS 8.5 a tvOS 15.4. Součástí těchto aktualizací je několik nových a skvělých funkcí, o kterých byste rozhodně měli vědět. Na našem magazínu se všem novým funkcím a dalším novinkám budeme postupně věnovat – začneme tradičně nejpopulárnějším a nejvíce využívaným iOS 15.4.

Face ID a rouška

Pandemie koronaviru je tady s námi již prakticky dva roky. Ihned po startu jsme zjistili, že Face ID v době koronavirové nebude to pravé ořechové, a to z důvodu překrytí části obličeje rouškou či respirátorem, což způsobuje nefunkčnost této biometrické ochrany. V iOS 15.4 jsme se však dočkali nové funkce, díky které můžete iPhone s Face ID odemknout i s nasazenou rouškou – konkrétně se využívá detailní sken okolí očí. Tuto funkci aktivujete v Nastavení → Face ID a kód, kde se autorizujte a přepínačem zapněte Face ID s rouškou.

Očkovací certifikáty ve Zdraví a Wallet

Pokud se chcete někde prokázat očkovacím certifikátem, tak jste k tomu doposud museli využít aplikaci Tečka, kde jste si certifikát našli a poskytli váš QR kód. Tento proces je ale celkem zdlouhavý, jelikož je nutné iPhone odemknout, otevřít aplikaci a certifikát najít. V iOS 15.4 si každopádně můžete očkovací certifikát přidat přímo do Peněženky, takže k němu získáte stejně jednoduchý přístup jako k platebním kartám pro Apple Pay. Očkovací certifikát stačí naskenovat ve Fotoaparátu, popřípadě na QR kódu podržet prst v aplikaci Fotky, a poté jej jednoduše přidat – viz článek níže.

Způsoby vyvolání SOS

Nikdy nevíte, kdy budete potřebovat zavolat pomoc. Nezbývá nic jiného, než doufat, že se v takové situaci nikdy neocitnete, pokud už k tomu ale přece jenom dojde, tak je určité dobré být připraven. Klasicky lze tíseň SOS vyvolat na iPhonu tak, že se přesunete na obrazovku pro vypnutí telefonu, a poté přejedete po příslušeném posuvníku. Kromě toho si ale v iOS 15.4 můžete nastavit další dva způsoby pro vyvolání tísně SOS, a to v Nastavení → Tíseň SOS. Zde můžete aktivovat Volání podržením a Volání 5 stisknutími. V prvním případě tíseň SOS vyvoláte podržením bočního tlačítka, ve druhém případě jeho rychlým pětinásobným stisknutím.

Nové emoji

Nebyla by to aktualizace iOS (a dalších Apple systémů), kdyby se v ní nenacházely nové emoji. Nových emoji je k dispozici opravdu mnoho, mezi některé z nich patří například fazole, skluzavka, kolo od auta, podávání rukou, kdy si u obou ruk můžete nastavit odlišnou barvu kůže, „nekompletní“ obličej, hnízdo, kousající se ret, vybitou baterii, bubliny, těhotného muže, obličej zakrývající si ústa, brečící obličej, prst ukazující na uživatele, disko kouli, vylitou vodu, záchranný kruh, rentgen a mnoho dalších. Pokud byste si je chtěli všechny prohlédnout, stačí otevřít galerii níže.

Automatizace konečně automatizacemi

V rámci iOS je již delší dobu k dispozici aplikace Zkratky. Součástí této aplikace jsou zkratky, tedy jakési sledy úloh, které si můžete sami podle potřeby poskládat. Následně je můžete spustit a zjednodušit si tak nějaké akce, které byste jinak museli provádět ručně. Kromě toho Apple do Zkratek přidal také automatizace, tedy určité akce, které se samy spustí v případě, že nastane nějaký stav. Zpočátku nebylo možné automatizace nechat automaticky spustit, takže postrádaly smysl – bylo nutné klepnout na notifikaci, která se zobrazila. Následně se Apple umoudřil a automatizace se spouštěly automaticky, avšak stále zobrazovaly notifikaci. V iOS 15.4 už si můžete nastavit, aby se u osobních automatizací notifikace vůbec nezobrazovaly. Konečně.

Přidávání poznámek k heslům a další vylepšení

Součástí operačního systému iOS je již delší dobu správce hesel, ve kterém si můžete zobrazit a spravovat veškerá uložená hesla z internetových účtů. Tohoto správce najdete v Nastavení → Hesla. V iOS 15.4 došlo k přidání nové funkce v rámci správce hesel – konkrétně si můžete ke každému záznamu nastavit poznámku, což můžete znát z konkurenčních aplikací pro správu hesel. Kromě toho si ale nově v iOS 15.4 můžete nechat skrýt veškerá upozornění na uniklá či nedostatečná hesla, navíc k tomu už správce zajistí, že se neuloží nový záznam bez vyplněného uživatelského jména, což se občas stávalo.

Funkce proti sledování osob skrze AirTagy

Před několika měsíci Apple představil lokalizační přívěšek AirTag, který slouží k jednoduché lokalizaci všech vašich předmětů. Bohužel ale lidé AirTag, vzhledem k jeho unikátním funkcím, začali využívat také ke sledování lidí. Apple se tomu od začátku snaží zabránit, a to speciálními funkcemi proti sledování. V iOS 15.4 může být jedinec upozorněn na to, že s sebou AirTag nosí, a že může být sledován, což je rozhodně dobrý postup. Dále pak Apple přišel s informačním oknem, které se uživateli zobrazí při spárování prvního AirTagu s iPhonem. V tomto okně je uživatel informován o tom, že je sledování lidí s využitím jablečného lokalizačního přívěšku zakázáno, a že se v některých státech dokonce jedná o nelegální činnost.

Plná podpora 120 Hz

Co se týče obrazovky s vyšší obnovovací frekvencí, tak si dal Apple u iPhonů rozhodně načas. Vůbec poprvé se displej s podporou až 120 Hz, který Apple nazývá ProMotion, objevil před pár lety u iPadu Pro. Dlouhou dobu tak byl iPad Pro jediným zařízením s ProMotion displejem. V roce 2021 však došlo k masivnímu rozšíření a ProMotion displej byl nasazen na iPhone 13 Pro (Max) a 14″ a 16″ MacBook Pro. Na jablečných telefonech však nebylo možné pořádně ProMotion využívat, což se v iOS 15.4 mění. Konkrétně už je možné ProMotion využít v aplikacích třetí strany a stejně tak všude v systému.

.