Zavřít reklamu

iOS zařízení se vyznačují nadmíru dlouhou životností a podporou, kterou konkurenci v podobě většiny Android telefonů hravě strčí do kapsy. Musíme si ale přiznat, že nejnovější software je pro starší smartphony, jako například iPhone 6S, dost náročný na provoz, a i přesto, že se Apple snaží software co nejvíce optimalizovat, po použití například iPhonu 6S s iOS 13 je rozhodně rozdíl v plynulosti ve srovnání se systémem iOS 9, se kterým byl telefon vydaný. Naštěstí existují triky, kterými můžete chod i nejnovějšího systému dostat na velice použitelnou úroveň, a právě na ně se podíváme. Samozřejmě je ale jasné, že ať se budete snažit jakkoliv, iPhone 6S se výkonu iPhonu 11 nepřiblíží, ani kdybyste sebevíc chtěli.

Omezení animací

S novými systémy samozřejmě přichází velká řada různých animací a designových prvků, které jsou na jednu stranu příjemné na pohled, na stranu druhou zařízení zatěžují a zejména u starších modelů může mít jejich vypnutí pozitivní vliv na chod stroje. Abyste animace omezili, otevřete nativní aplikaci Nastavení, klepněte na Zpřístupnění a rozklikněte sekci Pohyb. Aktivujte přepínač Omezit pohyb. Od této chvíle byste měli pocítit rozdíl ve svižnosti, ale i ve výdrži baterie.

Snížení průhlednosti

Opět se bavíme o designu iOS, tentokrát o průhledných prvcích. Abyste průhlednost snížili, opět se přesuňte do Nastavení, rozklikněte Zpřístupnění a v sekci Displej a velikost textu zapněte přepínač Snížit průhlednost. Rozdíl v plynulosti systému byste měli poznat.

Zavírání aplikací

Apple na svých stránkách uvádí, že iOS perfektně pracuje s aplikacemi, a že ty nepotřebné automaticky skryje, tudíž se nemusíte o nic starat. Z různých zkušeností uživatelů to však není úplně pravda a například aplikace, které na pozadí sledují vaši polohu pomocí GPS, jednak rozhodně nešetří baterii, jednak ubírají telefonu na svižnosti ve chvíli, kdy jsou aktivní. Pokud máte podobnou zkušenost, alespoň některé aplikace zavírejte klasickým zobrazením přepínače aplikací a zavřením. Na iPhonech s Touch ID zobrazíte přepínač aplikací dvojitým poklepáním na domovské tlačítko, na iPhonech s Face ID poté přejetím prstu ze spodní hrany displeje směrem nahoru.

„Tvrdý“ restart

Ve chvíli, kdy je váš telefon opravdu špatně použitelný, a nezabírá ani obyčejné vypnutí a zapnutí, dost často pomůže právě tvrdý restart. Pokud máte iPhone 6s a starší, podržte zapínací tlačítko, a jakmile se na obrazovce objeví posuvník pro vypnutí, stále tlačítko držte a zároveň stiskněte tlačítko plochy. Držte je asi po dobu 10 sekund, dokud se na obrazovce nerozsvítí logo Apple. Pro restart iPhonů 7, 7+, 8, 8+ a SE 2020 držte zapínací tlačítko a po zobrazení posuvníku přistiskněte tlačítko pro snížení hlasitosti. U iPhonu X a novějších stiskněte a rychle pusťte tlačítko pro zvýšení hlasitosti, hned poté tlačítko pro snížení hlasitosti a nakonec dlouze držte zapínací tlačítko, dokud se nezobrazí logo Apple.

how-to-reboot-iphone-x-8-screens
Zdroj: Apple

Obnova do továrního nastavení

Jestli vám ani jeden z výše uvedených postupů nepomohl, nejspíše budete muset uvést zařízení do továrního nastavení. Ze všeho nejdříve ale telefon zálohujte, přičemž abyste do něj nevnesli žádné nečistoty, vytvořte čistou zálohu na iCloud. Musíte však počítat s tím, že po obnově ze zálohy se budete ke všem aplikacím znovu přihlašovat. Pokud vám tento postup vadí, zálohujte telefon do počítače přes iTunes, v takovém případě se ale zálohují opravdu veškerá data včetně nečistot, které se při používání nashromáždily. Po zálohování přejděte do nativního Nastavení, otevřete Obecné a klepněte na Resetovat. Z nabídky vyberte Obnovit všechna nastavení a potvrďte všechna dialogová okna. Ještě jednou ale důrazně upozorňuji, že si nejprve musíte všechna data zálohovat, tato akce je nevratná a pokud byste zálohu neměli, o všechna vaše data přijdete.

.