Zavřít reklamu

Už od vydání první verze telefonu od Applu nebyly iPhony rozšiřitelné o paměťovou kartu, a přestože již můžeme připojit externí disky či zakoupit speciální flashdisky, v žádném případě se o ideální řešení pro všechny nejedná. Verze s vyšší kapacitou úložiště navíc nebývají cenově dostupné a ne každému se vyplatí předplácet místo na cloudu. Naštěstí existuje několik triků, které vám úložiště uvolní.

Odložení aplikací

iPhony a iPady nabízí funkci, díky které se nepoužívané aplikace ze zařízení odstraní, data z nich ale budou zachována. Pokud tuto funkci chcete aktivovat, máte dvě možnosti. Buď otevřete Nastavení, v něm rozklikněte sekci Obecné a sjeďte níže, kde vyberte Úložiště: iPhone. Zapněte přepínač Odložit nepoužívané a tímto funkci aktivujete. V tomto nastavení ale nelze provést deaktivaci – pokud funkci Odložit nepoužívané chcete deaktivovat, můžete tak učinit v Nastavení -> váš profil -> iTunes a App Store -> Odložit nepoužívané.

Vymazání historie stránek z webových prohlížečů

Webové stránky mnoho místa nezabírají, velké množství dat se ale může nashromáždit a nemalou část úložiště zaplnit. Pro odstranění dat v nativním prohlížeči Safari otevřete Nastavení, klikněte na Safari a potom na Smazat historii a data stránek. Historie se odstraní ze všech vašich zařízeních přihlášených k iCloudu. Pokud používáte i jiné prohlížeče, většinou se možnost pro vymazání historie nachází v nastavení jednotlivých aplikací.

Optimalizace fotografií a videí

Fotky a videa si zpravidla ukrojí velkou část úložiště, což je samozřejmě pochopitelné. Při použití iCloudu však můžete multimédia zálohovat, respektive na iCloudu mít uloženou původní verzi a v telefonu pouze méně kvalitní. Pro zapnutí přejděte do Nastavení, přesuňte se k sekci Fotky a aktivujte přepínač Fotky na iCloudu. Dále už stačí klepnout na Optimalizovat úložiště, a od této chvíle se při nedostatku místa budou fotky a videa v plném rozlišení ukládat pouze na iCloud.

Kontrola množství dat u jednotlivých aplikací

Není úplně neobvyklé, že si některé aplikace ukládají do mezipaměti velké množství dat. Z mé zkušenosti to je například OneDrive – při nahrávání 5 GB souboru se mi jej podařilo nahrát až na potřetí, avšak do mezipaměti se uložilo 15 GB dat (3 x 5 GB). Abyste data aplikací zkontrolovali, otevřete Nastavení, vyberte sekci Obecné a potom Úložiště: iPhone. Pokud zjistíte, že nějaká aplikace, respektive data z ní, zabírají nezvykle moc místa, zkuste prozkoumat nastavení aplikace, zdali se zde nenachází možnost pro vymazání mezipaměti, anebo zdali náhodou nemáte stažené nějaké nepotřebné soubory. Občas také pomůže, jako například právě u OneDrivu, aplikaci odinstalovat a opět nainstalovat.

Aktualizujte na nejnovější software

Někdy se může stát, že ve verzi softwaru, kterou používáte, je neočekávaná chyba, kvůli které je místa v zařízení méně. Pokud jste si navíc stáhnuli aktualizaci, ale ještě nenainstalovali, místo ve smartphonu také zabírá. Většina z vás asi ví, jak iPhone či iPad aktualizovat, pro méně pokročilé si ale postup připomeneme. Přesuňte se do Nastavení, rozklikněte Obecné a zde klepněte na Aktualizace softwaru. Pak už stačí software pouze nainstalovat a vše je hotovo.

.