Zavřít reklamu

Pokud se podíváme na nabíjení přenosných počítačů, aktuálním trendem je zde technologie GaN. Ta klasický křemík nahradila nitridem galia, díky čemuž mohou být nabíječky nejen menší a lehčí, ale také především efektivnější. Jak je na tom ale budoucnost nabíjení u mobilních telefonů? Mnoho snah se nyní obrací k bezdrátové přenosové síti. 

Bezdrátové nabíjení má významné výsledky pro mobilní zařízení, zařízení internetu věcí a nositelná zařízení. Stávající technologie využívají bezdrátový přenos typu Point to Point z vysílače Tx (uzel, který vysílá energii) do přijímače Rx (uzel, který energii přijímá), což omezuje oblast pokrytí zařízení. V důsledku toho jsou stávající systémy nuceny používat k nabíjení takových zařízení vazbu v blízkém poli. Zásadním omezením je také to, že tyto metody omezují nabíjení na malý hotspot.

Ve spolupráci s bezdrátovými elektrickými sítěmi LAN (WiGL) je zde ale již patentovaná metoda sítě „Ad-hoc mesh“, která umožňuje bezdrátové dobíjení ve vzdálenosti více než 1,5 m od zdroje. Metoda sítě vysílačů využívá řadu panelů, jež lze miniaturizovat nebo skrýt do stěn či nábytku pro ergonomické použití. Tato převratná technologie má jedinečnou výhodu v tom, že je schopna zajistit dobíjení pohyblivých cílů podobně jako buněčná koncepce využívaná v síti WiLAN, na rozdíl od předchozích pokusů o bezdrátové dobíjení, které umožňují pouze dobíjení na bázi hotspotu. Nabíjení chytrého telefonu za pomoci tohoto systému umožní uživateli volný pohyb v prostoru, přičemž zařízení je stále dobíjeno.

Mikrovlnná radiofrekvenční technologie 

RF technologie přinesla transformační změny prostřednictvím mnoha inovací, jako je bezdrátová komunikace, snímání rádiových vln a bezdrátový přenos energie. Konkrétně pro potřeby napájení mobilních zařízení nabídla RF technologie novou vizi bezdrátově napájeného světa. To lze realizovat prostřednictvím bezdrátové sítě pro přenos energie, která by mohla napájet řadu zařízení od tradičních mobilních telefonů až po nositelná zdravotnická a fitness zařízení, ale dokonce i implantovatelná zařízení a další zařízení typu internetu věcí.

Tato vize se stává skutečností zejména díky stále nižší spotřebě energie moderní elektroniky a inovacím v oblasti dobíjecích baterií. S realizací této technologie již zařízení možná nebudou potřebovat baterii (nebo jen tu skutečně malou) a povedou k nové generaci zařízení zcela bez baterií. To je důležité, protože v současné mobilní elektronice jsou baterie významným faktorem ovlivňujícím náklady, ale také velikost, stejně jako váhu.

Vzhledem k nárůstu produkce mobilní techniky a nositelných zařízení roste poptávka po bezdrátovém zdroji energie pro scénáře, kde není možné nabíjení pomocí kabelu nebo kde existuje problém vyčerpání baterie a nutná její výměna. Mezi bezdrátovými přístupy je populární magnetické bezdrátové nabíjení v blízkém poli. U této modality je však vzdálenost bezdrátového nabíjení omezena na několik centimetrů. Pro co nejergonomičtější použití je však nutné bezdrátové nabíjení až do vzdálenosti několika metrů od zdroje, protože to umožní nabíjení zařízení uživatelům, kteří se věnují činnostem každodenního života, aniž by byli omezeni na zásuvku nebo nabíjecí podložku.

Qi a MagSafe 

Po standardu Qi nám Apple představil jeho MagSafe, tedy jistou obdobu bezdrátového nabíjení. Jenže i u ní je vidět nutnost ideálního ustavení iPhonu na nabíjecí podložku. Pokud bylo dříve vzpomínáno, jak je Lightning a USB-C ideální v tom ohledu, že jej lze zasunout do konektoru jakoukoli stranou, MagSafe zase ustaví telefon do ideální pozice na nabíjecí podložku.

iPhone 12 Pro

Vezměte si ale, že by prvopočátek výše zmíněné technologie byl jen v tom, že budete mít příjmem energie pokrytý celý pracovní stůl, a ne hned celou místnost. Jednoduše tak usednete, telefon položíte kamkoli na desku stolu (ostatně byste jej mohli mít i v kapse) a ten by se začal okamžitě dobíjet. Bavíme se zde sice o mobilních telefonech, ale samozřejmě se dá tato technologie aplikovat i na baterie přenosných počítačů, jen by bylo za potřebí výkonnějších vysílačů.

.