Zavřít reklamu

O navýšení výdrže nových iPhonů 13 nás Apple informoval přímo v rámci jejich představování. Model 13 Pro vydrží oproti předchozí generaci o hodinu a půl déle, model 13 Pro Max pak dokonce o dvě hodiny a půl déle. Jak toho ale Apple docílil?  

Společnost Apple neuvádí kapacity baterií svých zařízení, udává jen časovou mez, po kterou mají být v chodu. To u menšího modelu po až 22 hodin v případě přehrávání videa, 20 hodin v případě přehrávání streamovaného videa a 75 hodin poslouchání hudby. U většího modelu jsou hodnoty ve stejných kategorií 28, 25 a 95 hodin.

Velikost baterie 

Magazín GSMArena však kapacity baterií u obou modelů uvádí, kdy se jedná o 3095mAh baterii u menšího a o 4352mAh u většího modelu. Vetší model zde však podrobili důkladnému testu a zjistili, že přes 3G s ním lze volat více jak 27 hodin, na webu vydrží až 20 hodin a video pak dokáže přehrávat přes 24 hodin. Razantně tak za sebou nechává nejen loňský model s 3687mAh baterií, ale třeba i Samsung Galaxy S21 Ultra 5G s jeho 5000mAh baterií nebo Xiaomi Mi 11 Ultra se stejně velikou 5000mAh baterií. Vetší baterie je tedy jasný faktem navýšení výdrže, není ale jediným.

ProMotion displej 

Samozřejmě je řeč o ProMotion displeji, který je jedním z hlavních novinek iPhonů 13 Pro. Jedná se ale o dvousečnou zbraň. Baterii sice dokáže při běžném používání šetřit, při hraní náročných her ji naopak dokáže patřičně odčerpávat. Pokud sledujete statický obraz, displej se obnovuje 10Hz frekvencí čili 10× za sekundu – zde baterii šetříte. Pokud hrajete náročné hry, frekvence pojede stabilně na 120 Hz, tedy displej se iPhonům 13 Pro obnoví 120× za sekundu – zde máte naopak vysoké nároky na odběr energie.

Není zde ale jen buď a nebo, protože ProMotion displej se může pohybovat i kdekoli mezi těmito hodnotami. Na chvilku tak může vystřelit až k té horní, obvykle se ale chce držet co nejníže, což je rozdíl oproti předchozím generacím iPhonů, které jely stabilně na 60 Hz. Toto by měl na výdrži nejvíce pocítit obyčejný uživatel.

A k displeji ještě jedna věc. Pořád se jedná o OLED displej, který v kombinaci s tmavým režimem nemusí rozsvěcet pixely, které mají ukazovat černou. Pokud tedy budete na iPhonech 13 Pro používat tmavý režim, dokážete klást nejmenší možné nároky na odběr energie z baterie. I kdyby se pak daly rozdíly mezi světlým a tmavým režimem změřit, kvůli adaptivní a automaticky se přizpůsobující frekvenci displeje se toho dosáhne jen těžko. Respektive kdyby Apple nesahal na velikost baterie a jen přidal novou technologii displeje, bylo by to jasné. Takhle se jedná o kombinaci všeho, do čehož má co mluvit i samotný čip a operační systém.

Čip A15 Bionic a operační systém 

Nejnovější šesti jádrový čip Apple A15 Bionic pohání všechny modely z řady iPhone 13. Jedná se už o druhý 5nm čip Applu, který však nově obsahuje 15 miliard tranzistorů. A to je o 27 % více než měl A14 Bionic v telefonech iPhone 12. Modely Pro pak doprovází ještě 5jádrový GPU a 16jádrový Neural Engine spolu s 6GB pamětí RAM (kterou nicméně také Apple také neuvádí). Právě dokonalý soulad výkonného hardwaru se softwarem je pak také to, co novým iPhonům přináší dlouhou výdrž. Jedno je totiž optimalizované pro druhé, ne jako je tomu u Androidu, kde je operační systém aplikován do mnoha zařízeních mnoha výrobců.

Tím, že Apple dělá „pod jednou střechou“ jak hardware, tak software, přináší jasné benefity, protože jedno nemusí omezovat na úkor druhého. Je ale pravdou, že aktuální nárůst výdrže je prvním takto razantním, který jsme mohli v podání Applu vidět. Výdrž už je tedy příkladná, příště by to možná chtělo zapracovat na ryhlosti samotného nabíjení. 

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    Mno nevim, moje 13Pro ma mensi vydrz nez 3roky stary XRko, takze zas tak skvely to neni. A to hry neraju a je to spis pracovni nastroj. Nicmene den da v suchym triku.

celý text

Čtěte více.