Zavřít reklamu

Možnosti mobilních telefonů se prakticky neustále posouvají kupředu, díky čemuž máme dnes k dispozici skutečně širokou řadu možností. V posledních letech se největší důraz klade na výkon, kvalitu fotoaparátů a výdrž baterie. Zatímco první dva segmenty se posouvají mílovými kroky, tak zrovna výdrž na tom není zase tak úplně nejlépe. Pro potřeby smartphonů se používají takzvané lithium‑iontové baterie, jejíchž technologie se již řádku let prakticky nikam neposunula. O to horší je, že (pravděpodobně) jakékoliv vylepšení je v nedohlednu.

Výdrž mobilních telefonů na jedno nabití se proto posouvá kvůli jiným důvodům, mezi které se vylepšení baterie jako takové určitě neřadí. Jde především o úspornější spolupráci mezi operačním systémem a hardwarem či použití větších akumulátorů. Ty se ale na druhou stranu mohou negativně podepsat na rozměrech a hmotnosti zařízení. A zde narážíme na onen problém – posun v oblasti výkonu, fotoaparátů a podobně si samozřejmě vyžaduje více „šťávy“, kvůli čemuž se výrobci musí velice pečlivě zaměřit na celkovou efektivitu a úspornost, aby telefony alespoň něco vydržely. Částečným řešením problému se stala možnost rychlonabíjení, která si v posledních letech získává stále větší popularitu a postupně se také zrychluje.

Rychlonabíjení: iPhone vs Android

Jablečné telefony aktuálně podporují rychlonabíjení o výkonu až 20 W, od čehož Apple slibuje nabití z 0 na 50 % za pouhých 30 minut. V případě konkurenčních telefonů s operačním systémem Android je však situace ještě o něco příjemnější. Například Samsung Galaxy Note 10 se sice standardně prodával s 25W adaptérem, avšak k telefonu šlo přikoupit 45W adaptér, který telefon během stejných 30 minut dokázal nabít z 0 na 70 %. Apple v tomto oboru za svou konkurencí obecně zaostává. Například Xiaomi 11T Pro nabízí vcelku nepředstavitelné 120W nabíjení Xiaomi HyperCharge, schopné nabít do 100 % za pouhých 17 minut.

V tomto směru také narážíme na dlouhodobou otázku, na kterou stále spousta lidí nezná odpověď. Poškozuje rychlonabíjení samotnou baterii, případně snižuje její životnost?

Vliv rychlonabíjení na životnost baterie

Než se dostaneme k samotné odpovědi, pojďme si nejprve v rychlosti vysvětlit, jak nabíjení vlastně probíhá. Není žádným tajemstvím, že je nejlepší nabíjet pouze do 80 %. Při napájení přes noc se navíc například takové iPhony nejprve nabijí do této výše, zatímco zbytek dočerpají těsně před tím, než budete vstávat. To má samozřejmě své opodstatnění. Zatímco počátek nabíjení je prakticky bezproblémový, tak právě v závěru je baterie nejvíce namáhána.

iPhone: Kondice baterie
iPhonům v bezpečném nabíjení pomáhá funkce Optimalizované nabíjení

To obecně platí i v případě rychlonabíjení, kvůli čemuž výrobci během prvních 30 minut dokážou poměrně rychle nabít přinejmenším polovinu z celkové kapacity. V počátku to zkrátka ničemu nevadí a baterie se tak nijak neničí, ani nedochází ke snižování její životnosti. Expert Arthur Shi z portálu iFixit celý proces přirovnává ke kuchyňské houbičce. Přestavte si zcela suchou houbičku ve větších rozměrech, přičemž na ni okamžitě pustíte vodu. Zatímco je suchá, tak dokáže rychle a efektivně pojmout spoustu vody. Následně už je s tím ale problém a další vodu nedokáže z povrchu tak snadno absorbovat, kvůli čemuž je nutné ji přidávat pomalu. Přesně tohle se děje i v případě baterií. Ostatně to je také důvod, proč se právě poslední procenta dobíjejí tak dlouho – jak již bylo zmíněno výše, akumulátor jako takový je v takovém případě nejvíce namáhám a je potřeba zbývající kapacitu doplňovat opatrně.

Rychlonabíjení funguje přesně na tomto principu. Nejprve tedy dojde k rychlému nabití přinejmenším poloviny z celkové kapacity, přičemž následně se rychlost zpomalí. V takovém případě dochází k přizpůsobení rychlosti tak, aby nedošlo k poškození či snížení celkové životnosti akumulátoru.

Vsadí Apple na rychlejší rychlonabíjení?

V závěru se ale nabízí vcelku zajímavá otázka. Jestliže je rychlonabíjení bezpečné a nesnižuje tedy životnost baterie, proč Apple tedy nevsadí na výkonnější adaptéry, které by mohly celý proces ještě zrychlit? Odpověď bohužel není úplně jasná. Ačkoliv jsme výše zmiňovali, že například konkurenční Samsung podporoval 45W nabíjení, tak dnes již tomu tak není. Jeho vlajkové lodě totiž maximálně nabídnou „pouze“ 25 W, čehož se pravděpodobně bude držet i u očekávané řady Galaxy S22. Tato neoficiální hranice tak dle všeho bude mít své opodstatnění.

Trošku jiný pohled na to přinášejí čínští výrobci, přičemž skvělým příkladem je firma Xiaomi. Ta je totiž díky svému 120W nabíjení schopna zařízení kompletně nabít i pod 30 minut, čímž znatelně mění dosavadní pomyslná pravidla hry.

.