Zavřít reklamu

Spojení jako Mac a gaming sice nejde úplně dohromady, což na druhou stranu ale neznamená, že se jedná o něco zcela nemožného. Naopak přechod od procesorů Intel na vlastní řešení v podobě Apple Silicon přinesl zajímavé změny. Konkrétně totiž došlo k navýšení výkonu jablečných počítačů, díky čemuž je možné klidně i obyčejný MacBook Air využít pro hraní některých her. I když to bohužel není tak růžové, jak bychom mohli očekávat, tak i přesto je k dostání řada zajímavých a zábavných titulů. Na několik z nich jsme si sami posvítili a otestovali je na MacBooku Air se základním čipem M1 (v konfiguraci s 8jádrovým GPU).

Než se podíváme na otestované tituly, pojďme si něco říct o limitaci gamingu na Macích. Bohužel vývojáři své hry častokrát ani pro systém macOS nepřipravují, kvůli čemuž jsme o spoustu titulů doslova ochuzeni. Jak už ale bylo uvedeno výše, i tak máme k dispozici více než dost her – stačí být, s trochou nadsázky, jen trošku skromnější. Každopádně velice důležitým parametrem je, zdali daná hra běží nativně (respektive zdali je optimalizována pro ARMové čipy Apple Silicon), nebo jestli se naopak musí překládat skrze vrstvu Rosetta 2. Ta se využívá v případech, kdy je aplikace/hra naprogramována pro macOS běžící na konfigurací s procesorem Intel a pochopitelně si ukousne trošku výkonu. Pojďme si už ale posvítit na samotné hry a začněme rovnou od těch nejlepších.

Skvěle fungující hry

Svůj MacBook Air (ve zmiňované konfiguraci) používám prakticky na všechno. Konkrétně jej využívám na kancelářskou práci, prohlížení internetu, jednodušší střih videa a případně i na samotné hraní her. Musím upřímně uznat, že jsem byl jeho schopnostmi sám příjemně překvapen a jedná se tak o zařízení, které mi plně vyhovuje. Sám se totiž považuji jen za občasného hráče a do hraní se pouštím jen zřídkakdy. I tak je ale fajn mít tuto možnost, a alespoň pár dobrých titulů. Velice příjemně mě překvapila optimalizace World of Warcraft: Shadowlands. Blizzard totiž svou hru připravil i pro Apple Silicon, díky čemuž tedy běží nativně a dokáže využít potenciál samotného zařízení. Vše tak funguje správně bez jakýchkoliv kompromisů. Akorát v případech, kdy se nacházíte na jedné lokaci s řadou dalších hráčů (například Epic Battlegrounds či v raidech), se mohou objevit pády FPS. To lze vyřešit snížením rozlišení a kvality textur.

Na druhou stranu hrou WoW končí náš seznam optimalizovaných her. Všechny další totiž běží prostřednictvím vrstvy Rosetta 2, kterou jsme si zmiňovali výše. A jak jsme také uvedli, v takovém případě si překlad ukousne trošku výkonu zařízení, což může vyústit v horší hratelnost. To každopádně není případ titulu Tomb Raider (2013), kde se zhostíme role legendární Lary Croft a podíváme se na to, jak vlastně odstartovalo její nemilé dobrodružství. Hru jsem odehrál v plném rozlišení bez sebemenších záseků. Je ale nutné upozornit na jednu podivnost. Při hraní příběhu jsem se asi dvakrát setkal s případem, kdy hra kompletně zamrzla, přestala reagovat a bylo nutné ji restartovat.

Pokud následně hledáte nějakou hru, kterou byste si mohli zahrát s přáteli, pak vám upřímně doporučuji vyzkoušet Golf With Your Friends. V tomto titulu vyzvete vaše kamarády na souboj v golfu, kde otestujete své schopnosti na nejrůznějších mapách. Vaším cílem je dostat míček do jamky za použití co možná nejméně odpalů, přičemž zároveň je nutné splnit i časový limit. Hra je graficky nenáročná a pochopitelně běží bez sebemenších obtíží. Navzdory své jednoduchosti se pak dokáže postarat o doslova hodiny zábavy. Podobně je na tom i legendární Minecraft (Java Edition). U toho jsem se ale zpočátku setkal s nemalými problémy a hra vůbec neběžela plynule. Naštěstí jen stačilo zamířit do nastavení videa a provést pár úprav (snížit rozlišení, vypnout mraky, upravit efekty apod).

golf with your friends macos macbook air

Náš seznam parádně fungujících her pak můžeme uzavřít oblíbenými on-line tituly jako Counter-Strike: Global Offensive a League of Legends. Obě hry fungují více než dobře, akorát je opět nutné si u nich trošku vyhrát s nastavením. V opačném případě se mohou objevit problémy v případech, kdy je nejméně potřebujete, respektive při náročnějším kontaktu s nepřítele, jelikož je potřeba vykreslit více textur a efektů.

Tituly s lehkými nedostatky

Bohužel ne každá hra funguje tak dobře, jako například World of Warcraft. Při testování jsme se totiž setkali s řadou problémů například u oblíbené hororovky Outlast. U té nepomohlo ani snížení rozlišení a další změny v nastavení. Pohyb v menu je poměrně zasekaný, každopádně jakmile se podíváme přímo do hry, vše se zdá být relativně funkční – jenže to pouze do chvíle, dokud se nezačne dít něco zásadního. Pak nás doprovází propady fps a další nepříjemnosti. Obecně bychom mohli říct, že hra sice hratelná je, jenže si vyžádá spoustu trpělivosti. Podobně je na tom i Euro Truck Simulator 2. V tomto simulátoru se vžijete do role řidiče kamionu a budete brázdit napříč Evropou, vozit náklad z bodu A do bodu B. Mezitím zároveň budujete vlastní přepravní společnost. I v tomto případě se pak setkáváme s podobnými problémy jako u Outlastu.

shadow of mordor macos
Ve hře Middle-Earth: Shadow of Mordor zavítáme i do Mordoru, kde se utkáme s hordami skřetů

Relativně podobně je na tom i titul Middle-Earth: Shadow of Mordor, ve kterém se ocitáme v legendární Tolkienově Středozemi, kdy se prakticky naším úhlavním nepřítelem stává Temný pán Mordoru Sauron. Ačkoliv bych velice řád řekl, že tato hra funguje zcela bezchybně, tak tomu tak bohužel není. Při hraní nás budou doprovázet menší nedostatky. Ve finále je ale titul víceméně hratelný a s trochou kompromisů není problém si jej naplno užít. Funguje totiž podstatně lépe než zmiňovaný Outlast či Euro Truck Simulator 2. Zároveň u této hry musíme dodat jednu zajímavost. K dostání je na platformě Steam, kde je zobrazeno, že je k dostání jen pro Windows. Když si ji ale ve skutečnosti zakoupíme/aktivujeme, bude nám normálně fungovat i v rámci macOS.

Jaké hry jsou hratelné?

Do našeho testování jsme zahrnuli pouze několik oblíbených her, které jsou osobně mými favority. Každopádně k dispozici jich je naštěstí o dost více a je už jen na vás, zdali se rozhodnete vyzkoušet jeden ze zmiňovaných titulů, nebo se vrhnete po něčem jiném. Na internetu je naštěstí hned několik seznamů mapujících hry a jejich funkčnost na počítačích s Apple Silicon. O tom, zdali si novější Macy poradí s vaší oblíbenou hrou, se můžete dozvědět na Apple Silicon Games nebo MacGamerHQ.

.