Zavřít reklamu

Apple se v posledních letech začal více soustředit na segment služeb. Ty jsou obecně stále populárnější a svým předplatitelům mohou nabízet řadu výhod, přičemž pro jejich poskytovatele znamenají pravidelný zisk. Skvělým příkladem může být například služba pro streamování hudby či videa. Ačkoliv na tomto poli kraluje Netflix a Spotify, Apple nabízí i své řešení v podobě Apple Music a  TV+. Právě druhá jmenovaná platforma je zajímavá v tom, že se na ni nachází pouze originální obsah, do kterého cupertinský gigant investuje až miliardy dolarů. Proč ale třeba nezavítá do videoherního průmyslu?

M1 MacBook Air World of Warcraft
World of Warcraft: Shadowlands na MacBooku Air s M1 (2020)

Videohry jsou v dnešní době nesmírně populární a dokážou generovat nemalé zisky. Své o tom může vědět například firma Epic Games, která stojí za hrou Fortnite, nebo třeba Riot Games, Microsoft a řada dalších. Někdo v tomto směru může namítat, že Apple nabízí svou herní platformu – Apple Arcade. Je ale nutné odlišit takzvané AAA tituly od těch mobilních, které nabízí právě jablečná společnost. Ačkoliv i ty dokážou zabavit a mohou se postarat o hodiny zábavy, tak s předními hrami je srovnávat zkrátka nemůžeme. Proč tedy Apple nezačne investovat do skvělých her? Prostředky na to rozhodně má a s jistotou lze tvrdit, že by tak potěšil nemalé procento uživatelů.

Problém v zařízeních

Hlavní problém přichází hned v dostupných zařízeních. Apple zkrátka a jednoduše nenabízí počítače optimalizované pro gaming, což se může jevit jako hlavní kámen úrazu. V tomto směru ale jistou změnu přináší poslední Macy s čipem Apple Silicon, díky čemuž se jablečné počítače dočkaly podstatně vyššího výkonu a s řadou úkonů si tak poradí levou zadní. Například i takový loňský přepracovaný MacBook Pro, v jehož útrobách může tepat M1 Pro, nebo M1 Max, v oblasti gamingu nabízí nezpochybnitelný výkon. Některá zařízení bychom tu tedy měli. Problém však spočívá v tom, že jsou opět určeny na něco úplně jiného – profesionální práci – což se odráží na jejich ceně. Hráči si proto raději zakoupí třeba i dvakrát levnější zařízení.

Jak jistě všichni hráči ví, hlavní problém gamingu na Macích spočívá ve špatné optimalizaci. Drtivá většina her je určena pro PC (Windows) a herní konzole, zatímco systém macOS stojí spíše v pozadí. Není se vlastně ani čemu divit. Ještě nedávno jsme tady totiž měli Macy, jejíchž výkon nestál za řeč. A přesně proto je taky logické, že by pro Apple nemělo význam investovat do her, kdyby si je nemohli užít ani jeho vlastní fanoušci/uživatelé.

Dočkáme se někdy změny?

Už výše jsme si nakousli, že teoreticky by změna mohla přijít po přechodu na čipy Apple Silicon. Tyto kousky totiž z hlediska výkonu CPU a GPU znatelně předbíhají veškerá očekávání a hravě si tak poradí s jakoukoliv činností, jakou po nich můžete požadovat. Z tohoto důvodu je pro Apple dost možná nejvyšší čas pro nemalou investici do videoherního průmyslu. Pokud se budou budoucí Macy zlepšovat v současném tempu, je dost možné, že se z těchto strojů pro práci stanou vhodní kandidáti i pro gaming. Na druhou stranu tyto mašinky mohou disponovat sebelepším výkonem, avšak pokud se nezmění přístup vývojářských studií, tak na gaming na Macích můžeme rovnou zapomenout. Bez optimalizace pro macOS to zkrátka nepůjde.

.