Zavřít reklamu

Počítače Mac nejsou rozhodně určeny pro hraní, což může příležitostné hráče občas zamrzet. Drtivá většina videoher je totiž určena buďto přímo na konzole nebo pro počítače s operačním systémem Windows, kvůli čemuž si je nelze užít ani na těch nejvýkonnějších Macích. Jako spása tohoto problému se jeví herní streamovací služby, které umožňují hrát hry takzvaně v cloudu. V takovém případě se k uživateli zasílá jen obraz, zatímco v opačném směru jsou odesílány instrukce k ovládání. Má to ale hned několik nedostatků, které byste neměli přehlédnout.

Hraní v cloudu aneb skvělý komfort

Když se začnete zajímat o herní cloudové služby, uvidíte v nich jeden benefit za druhým. Díky nim se totiž můžete pustit do hraní jakékoliv hry, aniž byste museli disponovat výkonným počítačem nebo je vůbec stahovat a instalovat. Vše je zkrátka okamžité a od herního zážitku vás prakticky dělí jen kliknutí na tlačítko Play. Za měsíční poplatek tak získáváte „výkonný počítač“, na kterém si můžete zahrát téměř cokoliv. Jedinou podmínkou je samozřejmě dostatečně schopný internet, přičemž v tomto směru jde především o stabilitu, bez které se jednoduše neobejdete. S vysokou odezvou se totiž cloudové hraní stává nereálným.

Zmiňované benefity nelze těmto službám upřít. Zároveň jsou na trhu k dispozici hned tři možnosti (když pomineme ostatní poskytovatele), kterými jsou Google Stadia, Nvidia GeForce NOW a Xbox Cloud Gaming. Každá z těchto služeb nabízí trošku odlišný přístup, čemuž jsme se věnovali v tomto článku o herních cloudových službách. Samotné rozdíly a další benefity ale nechme tentokrát stranou a pojďme se zaměřit na opačnou stranu, které se dle mého názoru moc pozornosti nedostává.

Nedostatky, které zabolí

Jakožto dlouhodobý uživatel platformy GeForce NOW, který má se službou zkušenosti od časů beta verze a pilotního spuštění, dokážu najít hned několik nedostatků. Během posledních měsíců jsem samozřejmě vyzkoušel i konkurenci v podobě Google Stadia i Xbox Cloud Gaming a musím upřímně uznat, že každá z nich má něco do sebe. Mým osobním favoritem ale i přesto zůstává GeForce NOW. Tato služba totiž umožňuje propojit herní knihovny Steam, UbisoftConnect, GOG, Epic a další, díky čemuž lze hrát i hry, které máte v kolekci delší dobu. Tady ale narážíme na menší problém, který je bohužel společný pro všechny platformy.

Co když si totiž chci zahrát hru, která není podporovaná na samotné službě? V takovém případě mám zkrátka smůlu. Ačkoliv například GeForce NOW funguje tak, že uživateli prakticky propůjčuje výkonný počítač a nemá tedy problém se spuštěním žádné hry/aplikace, tak i přesto je nutné, aby se daný titul nacházel v katalogu her. Nvidia má v tomto směru navíc obrovskou smůlu. Když došlo k ostrému spuštění služby, firma nabízela 90denní bezplatnou verzi na vyzkoušení, což se nelíbilo velkým studiím. Údajně proto od té doby nejsou v GeForce NOW k dostání hry od Bethesdy a Blizzardu, stejně tak si nezahrajete ani nic od EA a dalších. Ačkoliv je zmiňovaný katalog skutečně rozsáhlý a nové hry neustále přibývají, tak určitě dokážete pochopit pocit, když si chcete zahrát oblíbenou hru, avšak zkrátka máte smůlu.

To samozřejmě platí i pro ostatní služby, kde samozřejmě mohou chybět některé tituly. Osobně jsem si například během vánočních svátků chtěl zahrát Middle-Earth: Shadow of War, což jsem mimochodem naposled hrál před dvěma lety skrze GeForce NOW. Bohužel nyní už není titul k dostání. S takovou mám prakticky jen tři možnosti. Buďto se s tímto smířím, nebo si pořídím dostatečně výkonný počítač, případně se podívám po jiných cloudových službách. Tento titul je totiž k dostání v rámci Game Pass Ultimate od Xbox Cloud Gaming. Problém je, že v takovém případě bych musel vlastnit gamepad a zaplatit za další platformu (339 Kč).

M1 MacBook Air Tomb Raider

Osobně vnímám absenci některých titulů za největší nedostatek cloudových služeb. Někteří samozřejmě mohou argumentovat horší kvalitou obrazu, odezvou, cenami a podobně, avšak jelikož jsem nenáročný hráč, který si chce pouze čas od času zahrát pro odreagování, tak jsem ochoten tyto nepříjemnosti překousnout.

.