Zavřít reklamu

Přestože je oficiální vydání iOS 14 stále ještě relativně daleko, mnozí z nás již mají jistě představu o tom, co by nová verze mobilního operačního systému od Applu mohla přinést – od maličkostí typu možnosti spuštění více časomír najednou až po opravdu výrazné změny nebo vylepšení funkcí, které přinesl loňský iOS 13.

Spolehlivost především

Zatímco iOS 12 byl relativně bezproblémovým operačním systémem, s jeho nástupcem už uživatelé takové štěstí neměli, a četnost vydávání nových verzí se stala terčem kritiky i nejednoho vtípku. Dodnes řada uživatelů hlásí poměrně velké množství nejrůznějších dílčích chyb. V iOS 14 by se tedy Apple mohl více zaměřit na stabilitu, výkon a spolehlivost. Vydáním mobilního operačního systému, který bude od počátku rychlý a bezproblémový, jistě potěší všechny bez rozdílu.

Takto vypadá koncept iOS 14 od the Hacker 34:

Chytřejší Siri

Přestože Apple svou hlasovou asistentku každý rok neustále vylepšuje, do úplné dokonalosti má Siri bohužel ještě docela daleko. V operačním systému iOS 13 se Siri dočkala lepšího, přirozeněji znějícího hlasu. Získala také podporu pro přehrávání hudby, podcastů a dalších audio aplikací z frameworku SiriKit. Obojí zajisté potěší, řada uživatelů ale uvádí, že Siri v mnoha směrech pokulhává za konkurencí v podobě Google Assistant či Alexy od Amazonu, a to především na poli vykonávání akcí s hardwarem i službami třetích stran nebo detailnějšího zodpovídání běžných otázek.

Vylepšené diktování

V oblasti diktování odvedl Apple na svých zařízeních opravdu dobrou práci, ale s aplikací Recorder, kterou Google představil pro svůj Pixel 4, se ještě srovnávat nedá. Diktování na iPhonu, respektive převod řeči na text, je relativně pomalé a místy také nepřesné. Při občasném používání diktování to příliš nevadí, z dlouhodobého hlediska jde ale již o problém – sama jsem ho na vlastní kůži pocítila, když jsem loni kvůli zranění musela dočasně prakticky všechny své texty diktovat na Macu. Výrazně vylepšené diktování by jistě potěšilo i handicapované uživatele, kteří tuto funkci využívají v rámci zpřístupnění.

Lepší fotoaparát pro všechny

Poslední dobou to vypadá, že funkce a vlastnosti fotoaparátu patří mezi hlavní lákadla, která spotřebitele donutí ke koupi nového iPhonu. Z tohoto pohledu je logické, že se Apple při vylepšování fotoaparátu soustředí hlavně na nejnovější modely. Bylo by ale skvělé, kdyby alespoň některé nové funkce a vylepšení zprostředkoval v aktualizaci svého operačního systému také majitelům starších iOS zařízení – ať už se jedná o nové funkce, nebo vylepšení nativní aplikace Fotoaparát.

Fotoaparáty loňských iPhonů se dočkaly výrazného vylepšení:

Nová plocha

Plocha iPhonu se posledního opravdu výrazného vylepšení dočkala naposledy s příchodem iOS 7 – některými byla vyzdvihována do nebes, jinými zase proklínána. Postupem času se uživatelé dočkali nových možností práce s plochou díky funkci 3D Touch, a na první pohled zde možná ani není co vylepšovat. Nejednoho uživatele by ale jistě potěšily drobné změny, jako je třeba přizpůsobení ikonky nativního Počasí aktuálnímu stavu (podobně jako se mění ikona Kalendáře), nebo přizpůsobení vzhledu ikonek tmavému či světlému režimu.

Notifikace

Notifikace také patří mezi prvky, které se Apple neustále snaží vylepšovat. Přesto ale působí někdy nepřehledně a zmatečně. Způsob notifikací se dá změnit v Nastavení, možností je ale příliš, a s každou další aplikací, u které musíte notifikace přizpůsobovat, narůstá frustrace. Někteří uživatelé zase nemají o možnostech přizpůsobení notifikací ani ponětí, takže jsou jimi neustále zahlcováni a v přehledu jim nějaké upozornění může snadno uniknout. V iOS 14 by tedy Apple mohl výrazně přepracovat způsoby a možnosti přizpůsobení notifikací, a možná také omezit způsob, jakým notifikace využívají vývojáři některých aplikací, případně dát uživatelům možnost přiřadit notifikacím určitou prioritu.

Always-on displej

OLED smartphony s Androidem již always-on displeje nějakou dobu mají, letos se tohoto typu displeje dočkala také pátá generace Apple Watch. Společnost Apple má zajisté své důvody, proč ještě always-on displej nezavedla u svých smartphonů, řada uživatelů by ho ale jistě uvítala. Možností je spousta – always-on displej iPhonu by například mohl na černém pozadí ukazovat datum a čas, Apple by mohl také zavést možnosti přizpůsobení informací, které se na always-on displeji iPhonu budou ukazovat – například ve stylu komplikací známých z Apple Watch.

Apple zavedl always-on displej u Apple Watch Series 5:

Nahrávání hovorů

Nahrávání telefonních hovorů je ošemetná věc a plně chápeme, proč se ho Apple zdráhá zavést. K těmto účelům sice slouží řada více či méně pofidérních aplikací třetích stran, nativní funkci od Applu by ale jistě uvítali například ti, kteří často po telefonu dostávají spoustu informací pracovního charakteru, které není vždy možné si v průběhu hovoru okamžitě zaznamenávat. Taková funkce by jistě měla být doplněna jednoznačným signálem, který dá oběma stranám najevo, že je hovor nahráván. Jde nicméně o nejméně pravděpodobnou položku z tohoto seznamu přání. Soukromí je pro Apple na prvním místě, takže možnost, že umožní uživatelům nahrávat telefonní hovory, je prakticky mizivá.

iOS 14 FB

Zdroj: MacWorld

.