Zavřít reklamu

Vypadají sice stejně, ale specifikace mají jiné. Jaký je rozdíl mezi Thunderboltem a USB-C, pokud si vybíráte externí displej ke svému zařízení? Jde zde o rychlosti ale podporu rozlišení připojeného displeje a jejich počet. 

Pokud jde o USB-C konektor, tak jej svět zná už od roku 2013. Oproti předchozímu USB-A je menší, nabízí možnost oboustranného zapojení a ve standardu USB4 dokáže přenášet data o rychlosti až 20 Gb/s, či napájet zařízení o výkonu až 100 W. Zvládne pak obsloužit jeden 4K monitor. K USB protokolu přihazuje ještě DisplayPort.

Thunderbolt byl vyvinut ve spolupráci společností Apple a Intel. První dvě generace vypadaly jinak, až ta třetí dostala podobu stejnou, jakou má USB-C. Thunderbolt 3 pak zvládne až 40 Gb/s, nebo přenos obrazu až na 4K displej. Thunderbolt 4 představený na CES 2020 nepřináší oproti třetí generaci žádné zásadní změny až na to, že vám umožní připojení dvou 4K displejů nebo jednoho s rozlišením 8K. To na vzdálenost klidně dva metry. Sběrnice PCIe zvládne až 32 Gb/s (Thunderbolt 3 uměl 16 Gb/s). Výkon napájení je 100 W. Vyjma PCIe, USB a Thunderbolt protokolů umí také DisplayPort.

Dobré je to, že počítač podporující Thunderbolt 3 podporuje i Thunderbolt 4, i když s ním samozřejmě nevyužijete všech jeho výhod. Ta s ohledem na Thunderbolt je tedy v možnosti zapojení dokovací stanice, přes kterou obsloužíte více monitorů a dalších periferií, jako jsou především disky. Pokud tedy řešíte, zda si pořídit zařízení „jen“ s USB-C nebo Thunderboltem, záleží, co všechno do něho budete zapojovat, a na práci s kolika displeji jste zvyklí. Pokud si vystačíte s jedním o rozlišení 4K, je prakticky jedno, jestli má váš stroj specifikaci Thunderbolt nebo ne.

V případě externích displejů Applu, tedy Studio Displaye a Pro Display XDR najdete u každého z nich tři USB-C porty (až 10 Gb/s) na připojování doplňků a jeden Thunderbolt 3 na připojení a nabíjení kompatibilního Macu (příkonem 96 W). Čtyřportový 24“ iMac M1 disponuje Thunderboltem 3 (až 40 Gb/s), USB4 a USB 3.1 Gen 2. 

.