Zavřít reklamu

V posledních letech se mezi jablíčkáři stále častěji řeší jedna věc – přechod iPhonu na USB-C. Jablečné telefony již od časů iPhonu 5, který přišel již v roce 2012, spoléhají na proprietární konektor Lightning. Mezitím co se ale Apple zuby nehty drží svého portu, celý svět téměř u všech mobilních zařízení přechází na USB-C. Z řady tak vyčnívá už snad jen Apple. Dokonce i ten musel u některých svých produktů přejít na USB-C, což platí například u MacBooků a iPadů Air/Pro. Jenže jak to tak vypadá, cupertinský gigant se už nátlaku okolí o moc déle neubrání a bude muset ustoupit.

Na přechod na USB-C tlačí především Evropská unie, která chce z tohoto konektoru udělat jakýsi standard pro prakticky všechna mobilní zařízení. Právě proto by USB-C mohlo být povinné v případě chytrých telefonů, fotoaparátů, sluchátek, reproduktorů a dalších. Delší dobu se také mluvilo o tom, že se gigant z Cupertina raději pustí úplně jinou cestou a konektoru se zbaví kompletně. Řešením tak měl být bezportový iPhone. Jenže tento plán se pravděpodobně nestihne uskutečnit, a proto se nyní naopak mluví o tom, že již u iPhone 15 Apple nasadí USB-C konektor. Je to vlastně dobře, nebo špatně?

Výhody USB-C

Jak už jsme zmínili výše, konektor USB-C lze považovat za dnešní moderní standard, který dominuje prakticky celému trhu. To samozřejmě není náhodou a má to své opodstatnění. Tento port totiž nabízí podstatně vyšší přenosové rychlosti, kdy při využití standardu USB4 dokáže nabídnout rychlost dosahující až 40 Gbps, zatímco Lightning (který se spoléhá na standard USB 2.0) dokáže nabídnout nanejvýš 480 Mbps. Rozdíl je tedy na první pohled patrný a rozhodně není nejmenší. Ačkoliv momentálně může být stále Lightning více než dostačující, navíc s uvědoměním, že stejně drtivá většina lidí využívá cloudové služby jako iCloud a po kabelu sahají jen zřídkakdy, tak na druhou stranu je nutné myslet na budoucnost, což má více pod palcem právě USB-C.

Jelikož jde navíc o neoficiální standard, tak se odemyká myšlenka, že bychom mohli skutečně použít jen jeden kabel na všechna naše zařízení. V tom je ale menší problém. Jelikož se Apple stále drží Lightningu, tak jej najdeme na řadě produktů, včetně třeba AirPods. Vyřešení této překážky tak proto logicky zabere čas. Určitě také nesmíme zapomenout zmínit rychlonabíjení. USB-C totiž dokáže pracovat s vyšším napětím (3 A až 5 A) a poskytnout tak rychlejší nabíjení než Lightning s jeho 2,4 A. Důležitá je také podpora pro USB Power Delivery. O tom už jablíčkáři sami něco ví, protože pokud chtějí své telefony nabíjet rychle, tak se stejně neobejdou bez USB-C/Lightning kabelu.

usb-c

Při srovnání USB-C s Lightningem tak jasně vede USB-C, a to z poměrně zásadního důvodu. Je totiž nutné se dívat dopředu a vzít v potaz, že rozšíření tohoto konektoru bude prakticky jistě pokračovat i nadále. Navíc již nyní je označován za neoficiální standard a najdeme jej prakticky všude, a to tedy nejen na mobilních telefonech či laptopech, ale také tabletech, herních konzolích, herních ovladačích, kamerách a podobných produktech. Ve finále tak Apple možná ani nedělá špatný krok v tom, když po letech konečně ustoupí od vlastního řešení a přistoupí na tento kompromis. I když pravdou je, že tak přijde o poměrně dost peněz z licencování Made for iPhone (MFi) příslušenství.

.