Zavřít reklamu

Worldwide Developer Conference se pomalu blíží a je čas spekulovat, co by se mohlo objevit. Konference je určená především pro vývojáře, nicméně první den bude věnován představení nových produktů. Co si tedy pro nás Apple mohl připravit?

Od roku 2007 představoval Apple na WWDC nový iPhone, nicméně tato tradice byla přerušena loňský rok, kdy se představení odsunulo až na začátek září. Tento termín zpravidla patřil hudebnímu keynote se zaměřením na iPody, ty se však dostaly někam na třetí kolej a zisky z nich stále klesají. Ačkoliv budou mít v portfoliu Applu nadále své místo, bude jim věnováno stále méně prostoru. Ostatně loni ani nebyly iPody aktualizovány, pouze zlevněny, a iPod nano se dočkal nové verze softwaru.

Zářiový termín tak zůstal volný – díky tomu mohl Apple odsunout představení iPhonu a na WWDC tak bude představován pouze software, což je patřičné vzhledem k zaměření konference. Nyní mají tedy iPad a iPhone samostatné představení, Macy se aktualizují bez keynote a softwaru je věnovaná celosvětová vývojářská konference. Otázkou tedy zůstává, jaký že software letos Apple představí.

OS X 10.8 Mountain Lion

Pokud si jme něčím jisti, tak je to představení nového operačního systému Mountain Lion. Pravděpodobně nás nečeká mnoho překvapení, to nejdůležitější už víme z vývojářského preview, které Apple představil už v půlce února. OS X 10.8 pokračuje v tendenci, kterou započal už Lion, tedy přenesení prvků z iOS do OS X. Největšími taháky jsou Notifikační centrum, integrace iMessage, AirPlay Mirroring, Game Center, Gatekeeper pro zlepšení bezpečnosti nebo nové aplikace provázané se svými protějšky na iOS (Poznámky, Připomínky, …)

Mountain Lion pravděpodobně představí Phil Shiller klasickým vypíchnutím deseti největších funkcí stejně, jako to udělal při soukromé prezentaci Johnu Gruberovi. Mountain Lion bude ke stažení v Mac App Store v průběhu léta, není však zatím jasné jaká bude cena. Určitě to nebude více než 23,99 €, spíše se spekuluje, zda nebude částka kvůli přechodu na roční cyklus aktualizace snížena.

iOS 6

Další systém, který bude na WWDC patrně představen, je šestá verze iOS. I na loňském ročníku Apple uvedl nový operační systém Lion společně s iOS 5 a není důvod, proč by tomu tak nemohlo být i letos. Od nové verze se čeká opravdu hodně. V předchozích iteracích byl v podstatě pouze doplňován původní iOS o nové funkce, které zoufale chyběly (Copy & Paste, Multitasking, Notifikace, Složky) a nabaloval tak několik vrstev na sebe, což vyústilo až v některé nelogičnosti a další chyby v uživatelském rozhraní (len v Notifikačním centru, který má být jinak “spodní vrstva” systému, souborový systém, …). Podle mnohých je tedy nasnadě, aby Apple systém od základů přepracoval.

Nikdo kromě vedení Applu a týmu Scotta Forstalla, který je šéfem vývoje, neví, jak bude podoba iOS 6 vypadat a co nového přinese, existují zatím pouze seznamy spekulací, ostatně jeden jsme vyprodukovali i my. Nejvíce se mluví o přepracování souborového systému, který by umožnil aplikacím s nimi lépe pracovat, dále by mnozí ocenili snadný přístup k vypínání/zapínání některých funkcí (Wi-Fi, Bluetooth, 3G, Tethering, …) nebo třeba dynamické ikony/widgety, které by zobrazovaly informace bez nutnosti aplikaci spouštět. Tuto možnost sice Apple nakousl v notifikačním centru, ale pořád je to málo.

iWork

Na nový kancelářský balík od Applu se čeká pomalu jako na smilování. V letech 2005–2007 byl iWork aktualizován každý rok, na verzi ’09 se pak muselo čekat dva roky. Poslední hlavní verze vyšla v lednu 2009 a od té doby se objevilo jen několik menších aktualizací. Po dlouhých 3,5 letech by se tedy konečně mohl objevit iWork ’12 či ’13, podle toho, jak ho Apple nazve.

Zatímco iOS verze kancelářského balíku vypadá poměrně moderně, byť má omezené funcke, zejména v tabulkovém Numbers, desktopový protějšek začíná vypadat jako zastaralý software, kterému pomalu ujíždí vlak. Office 2011 určený pro Mac se poměrně vyvedl a díky obrovské prodlevě mezi hlavními verzemi iWork by si mohl získat i mnoho uživatelů kancelářského balíku od Applu, kteří už jsou unavení z věčného čekání na Godota.

Prostoru pro zlepšení je zde opravdu mnoho. Apple by měl především zajistit bezproblémovou synchronizaci dokumentů přes iCloud, což by měl částečně řešit i Mountain Lion. Tím spíš je nelogické zrušení služby iWork.com, byť sloužila pouze ke sdílení dokumentů. Apple by měl naopak více tlačit kancelářské aplikace do cloudu a vytvořit něco jako Google Docs, aby mohl uživatel upravovat své dokumenty na Macu, v iOS zařízení nebo v prohlížeči, aniž by se musel starat o jejich synchronizaci.

iLife ’13

Možným kandidátem na aktualizaci je i balík iLife. Ten se do roku 2007 aktualizoval každý rok, poté se dva roky čekalo na verzi ’09, o rok později pak vyšel iLife ’11. Nechme teď stranou nejasné číslování. Pokud byla nejdelší čekací doba na nový balík dva roky, měl by se iLife ’13 objevit ještě letos a nejlepší příležitostí je právě WWDC.

Z balíčku se pravděpodobně nadobro vytratí iWeb a iDVD, které díky zrušení MobileMe a odklonu od optických médií přestávají dávat smysl. Ostatně v iLife ’09 a ’11 se dočkaly pouze kosmetických změn a oprav chyb. Hlavní fokus tak bude směřovat k trojici iMovie, iPhoto a Garageband. Především druhá jmenovaná aplikace má co dohánět. V současné verzi například zcela chybí možnost spolupráce s iOS aplikací, navíc je to jedna z nejpomalejších aplikací od Applu, zejména na strojích s klasickým diskem (na mém MacBooku Pro 13” mid-2010 je iPhoto téměř nepoužitelné).

iMovie a Garageband by zase mohly získat nějaké pokročilejší funkce od svých profesionálnějších příbuzných, tj. Final Cut Pro a Logic Pro. Garagebandu by rozhodně slušelo více nástrojů, lepší využití RAM při přehrávání zprocesovaných stop, rozšířené možnosti postprodukce nebo více možností výuky, která je součástí Garagebandu. iMovie by zase potřebovalo lepší práci s titulky, podrobnější práci s audio stopami a několik dalších přídavných elementů, které by videa oživily.

Logic Pro X

Zatímco loni vyšla nová verze Final Cut X, byť se setkala s velkou kritikou od profesionálů, hudební studio Logic Pro na svou novou verzi teprve čeká. Aktualizační cyklus je u obou aplikací zhruba dva roky. V případě Final Cut byl tento cyklus dodržen, poslední velká verze Logic Studio však byla vydána v polovině roku 2009 a jediná větší aktualizace 9.1 vyšla v lednu 2010. Přinesla zejména plnou podporu 64-bitové architektury a odstřihla procesory PowerPC. V prosinci 2011 pak Apple zrušil krabicovou verzi, zmizela odlehčená verze Express a Logic Studio 9 se přesunulo do Mac App Store za výrazně sníženou cenu 199 dolarů. Zvlášť pak nabídl MainStage 2 pro živé hraní, které bylo předtím součástí krabicové verze.

Logic Studio X by mělo přinést především přepracované uživatelské rozhraní, které bude mnohem intuitivnější zejména pro nové uživatele, kteří doteď používali pouze Garageband. Snad tato změna dopadne lépe než v případě Final Cut X. Určitě také přibudou další virtuální nástroje, syntetizátory, kytarové aparáty a Apple Loops. Nová přepracovaná verze MainStage je rovněž nasnadě.

Zdroj: Wikipedia.com
.