Zavřít reklamu

Japonská telekomunikační skupina Softbank oznámila akvizici britského výrobce čipů ARM. Za firmu, která navrhuje nízkoenergetické mobilní procesory včetně základu pro „áčkové“ procesory pro iPhone i iPad, Japonci zaplatí 32 miliard dolarů. Investoři přitom firmu ARM před akvizicí oceňovali na částku o 40 procent nižší.

Zástupci Softbank oznámili, že chtějí v Británii během příštích pěti let zdvojnásobit počet zaměstnanců firmy ARM. Japonci vedle toho prohlásili, že chtějí zachovat neutralitu a nezávislost výrobce čipů, což napovídá tomu, že vztah ARM a Applu by nemusel být nijak poznamenán.

Čipy postavené na základu od ARM Apple využívá již od vydání prvního iPhonu v roce 2007 a dá se tedy říci, že britská firma má na dnešní podobě mobilní spotřební elektroniky skutečně velký podíl. Apple navíc na britských čipech staví i iPad, Apple TV a iPod touch.

Jako důvod akvizice Softbank kromě profitability firmy uvedla i její vysoký růstový potenciál. Procesory od ARM totiž mají velkou šanci prodávat se čím dál lépe a prosadit se například v rychle rostoucím segmentu „internetu věcí“ či rapidně se měnícím automobilovém průmyslu.

Velký potenciál firmy pak souvisí i právě v partnerství s Applem. Jak již bylo řečeno, na know-how firmy ARM jsou postaveny čipy většiny jeho zásadních produktů, ačkoliv o jejich samotnou výrobu se stará Samsung a firma Taiwan Semiconductor Manufacturing Company.

Zdroj: Apple Insider
.