Zavřít reklamu

Operační paměť je nedílnou součástí každého počítače. Velice stručně lze říct, že se jedná o skutečně rychlou paměť sloužící pro čtení a zápis dat právě běžících souborů a procesů. Stejně jako se zvyšují frekvence a počet jader procesorů či velikosti úložišť, podobně rostou i možnosti operačních pamětí – ať už z hlediska jejich rychlostí či kapacit. To se ale ve většině případů týká jen „dražších“ modelů. Už léta se v počítačovém světě šíří myšlenka, že 8 GB operační paměti je nejoptimálnější možností pro běžné používání, případně také pro občasné hraní.

Logicky se proto otevírá poměrně zajímavá diskuze. Lze totiž i nadále považovat 8 GB operační paměti za plně dostačujících? Případně jak je tomu například u Maců od Applu?

8 GB kdysi vs. 8 GB dnes

Přestože se velikost operační paměti na první pohled za několik let prakticky nezměnila, je nutné vnímat poměrně zásadní rozdíl. Zatímco velikosti (kapacity) zůstávají víceméně stejné, výrazně se posunuly jednak samotné paměťové moduly, tak i jejich rychlosti. To lze skvěle znázornit na konkrétních typech. Zatímco RAM paměti typu DDR2 častokrát spoléhaly na frekvenci 800 MHz nebo DDR3 na 1600 MHz, moderní moduly typu DDR5 už dokonce nabízejí rychlost klidně i 6000 MHz. Z toho jasně plyne, že celková kapacita vůbec neurčuje, jak na tom daná paměť bude z hlediska své efektivity.

RAM moduly

Nyní se pojďme zaměřit na případ Maců. Jablečné počítače si totiž v roce 2020 prošly zcela zásadní proměnou. Apple přestal používat tradiční procesory od Intelu, které nahradil vlastními čipsety ze série Apple Silicon. Macy tak kompletně změnily svou architekturu a způsob, jakým víceméně fungují. Ještě před tím se u nich používaly tradiční operační paměti typu RAM. Nyní ale gigant spoléhá na takzvanou jednotnou paměť. Jednotná paměť je totiž již součástí samotného SoC (System on a Chip) Apple Silicon. Ten již integruje veškeré komponenty dohromady – CPU, GPU, Neural Engine, jednotnou paměť a další koprocesory. Jednotná paměť je pak mezi jednotlivými částmi sdílená, což znatelně posouvá její možnosti na zcela novou úroveň.

Stačí 8 GB u základních modelů?

Mezi jablíčkáři se také čas od času řeší, zda není na čase od 8GB paměti konečně upustit a navýšit její kapacitu i v případě základních modelů. Takovéto změny se ale v dohledné době rozhodně nedočkáme. Jak už jsme totiž zmínili výše, cupertinský gigant díky speciálnímu návrhu zajišťuje bezchybnou funkčnost, což velikost paměti nikterak neomezuje. Díky jejímu sdílení a bleskové rychlosti je tak v případě základních modelů více než dostačující.

Pravdou ale je, že někdo s ní může mít zásadní problémy. V takovém případě se ale jedná o profesionály, kteří se věnují náročným operacím – například vývoji softwaru, práci s videem, 3D grafikou a podobně. U těchto uživatelů ale základní modely Maců rozhodně nenajdeme. Je pro ně totiž klíčové mít k dispozici podstatně vyšší výkon, což nabízí až 14″/16″ MacBook Pro či Mac Studio. Právě tyto počítače pak startují s 16 GB, respektive 32 GB jednotné paměti.

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.