Zavřít reklamu

Máme zde MacBook Air, tedy vstupní model do světa přenosných počítačů společnosti Apple, a tři varianty MacBooku Pro. Není to ale trochu málo? Nechtělo by to toto portfolio rozšířit o dostupnější model, který by plně vyhovoval běžným nenáročným uživatelům, a měl patřičně agresivní cenovku? Z historie víme, že by to šlo. 

Chcete-li přenosný počítač společnosti, ale nejste nijak nenáročným uživatelem, a tedy nevyžadujete modely Pro, nabízí se vám jen dvě možnosti. První je MacBook Air s čipem M1 s 8jádrovým CPU a 7jádrovým GPU a 256GB úložištěm v ceně 29 990 Kč, nebo MacBook Air s čipem M1, 8jádrovým CPU, 8jádrovým GPU a 512GB úložištěm v ceně 37 990 Kč. A to je vše. A je to trochu málo. Mnozí navíc nemusí vidět ve vyšší konfiguraci skutečný přínos, tedy alespoň s ohledem na její pořizovací cenu, která je posazena jen o 1 000 Kč níže, než kterou má 13“ MacBook Pro s M1 čipem.

Cesta první – zachování M1 MacBooku Air v portfoliu 

Letos od Applu očekáváme, že přijde s čipem M2, a že minimálně 13“ MacBook Pro dostane podobu svých větších sourozenců, konkrétně tedy 14 a 16“ modelů. Čip M2 by však měl dostat i model Air, kdy je však otázkou, zda si zachová svůj lehký a tenký design, nebo se nějakým způsobem řadě Pro alespoň přiblíží. S ohledem na to, kam jej ale Apple směřuje, by to možná nedávalo úplně smysl.

Smysl by dávalo spíše to, kdyby se Apple vydal cestou většího odlišení svého portfolia. MacBooky Pro by měly jednotný design se všemi porty a možnostmi nové generace, kdežto Air by prakticky zůstal takový, jaký je. Tedy pořád patřičně výkonným strojem, ale se svým designovým jazykem, který Apple nastolil v roce 2015 s jeho prvním 12“ MacBookem. 

Příchod nového čipu by mohl znamenat, že bychom zde měli dva MacBooky Air. Ten nový by nahradil ten stávající, přičemž by si zachoval i jeho design, jen by zde byla nová výkonnostní generace. Původní model by pak v portfoliu zůstal. Apple by jej pořád nabízel bez jakýchkoli změn, jen by mu snížil cenovku. Ta by mohla padnout pod 25 tisíc Kč. Jednalo by se tak o stejný model, který praktikuje s iPhony. I nyní s modely 13 totiž v Apple Online Store koupíte iPhone 11 a iPhone 12.

Cesta druhá – nový 12“ MacBook Air 

Druhou variantou by bylo představit nový MacBook Air, který by vlastně vycházel z řečeného 12“ MacBooku. Prakticky by si mohl nechat i stávající šasi, které je ostatně tomu známému z Airu velice podobné. Klidně by mu mohl poskytnout i jen čip M1, který by byl pro potřeby nenáročných uživatelů plně dostačující. Tento druhý krok by mohl být zajímavý i z toho hlediska, že by společnost pokryla širší rozptyl úhlopříček – za předpokladu, že by zachovala velikosti šasi a nezvětšovala displej podobně, jako je tomu u nové řady Pro.

Už dříve Apple nabízel 11“ MacBook Air, který 12“ MacBook v podstatně nahradil. Malé úhlopříčky přenosných počítačů tedy nejsou společnosti úplně cizí. Základní model by začínal na 12 palcích, následující MacBook Air by měl 13 palců, stejně jako základní MacBook Pro. Následovaly by vrcholné 14 a 16“ modely MacBooků Pro. Společnost by i tímto docela dobře odlišila základní řadu Air od té určené pro profesionály. Ideální cenová politika by pak mohla zajistit další růst segmentu počítačů Mac, které za minulé čtvrtletí, tedy to za měsíce říjen, listopad a prosinec 2021, zaznamenalo extrémní úspěch. Meziročně si totiž polepšilo o 25 %.

.